Prethodni članak
Sljedeći članak

Donesena odluka o obrani od tuče. Stigla i službena obavijest iz DHMZ-a


Foto (Arhiva/Ilustracija)

I prošle godine Zagorcima je (ali i ne samo Zagorcima) tuča u nekoliko navrata nanijela ogromne štete na poljoprivrednim usjevima, ali i na imovini. Nije puno bolje bilo ni godinu ranije, stoga je tema sustava obrane od tuče posebno aktualna unatrag tri godine.

Prvo je puno prašine podigla činjenica da je ukinuta obrana od tuče protugradnim raketama, a potom i najava da će se sustav obrane od tuče u potpunosti ukinuti.

Obrana od tuče, podsjetimo, regulirana je Zakonom o sustavu obrane od tuče, koji je još uvijek na snazi. Ministarstvo poljoprivrede još je prije tri godine najavilo da će u potpunosti ukinuti sustav obrane od tuče jer, kako kažu, nije znanstveno dokazano da je učinkovit, no, kako svake godine redovito barem jedan dio Hrvatske doživi ogromne štete od tuče, još se nije našla 'politički adekvatna prigoda' u kojoj bi se 'bez negodovanja javnosti' u saborsku proceduru uputio prijedlog da se taj zakon stavi izvan snage.

Isto tako, valja podsjetiti da se 'loptica odgovornosti' stalno međusobno prebacivala između Državnog hidrometeorološkog zavoda i Ministarstva, no, bivša, sada umirovljena ravnateljica DHMZ-a, Branka Ivančan-Picek, čvrsto je stajala iza teze kako nema koristi od sustava obrane od tuče, odnosno, da eventualna korist nije dokazana.

S druge strane, prema gore spomenutom zakonu, sustav obrane od tuče operativno provodi Državni hidrometeorološki zavod, a nadzire ga i za njega je nadležno upravo Ministarstvo poljoprivrede. U zakonu je izričito navedeno da sustav obrane od tuče treba početi 'raditi' svake godine 01. svibnja, no to prijašnjih godina nije bilo slučaj, već se s obranom od tuče putem prizemnih generatora, s otopinama srebrovog jodida, počelo barem mjesec i pol do dva - kasnije.

Budući da je sustav desetljećima zapostavljam, nakon svake jače tuče slijedile su burne reakcije građana.

I ne samo njih.

Naglasniji među njima bio je i ostao predsjednik Udruge raketara protugradne obrane Hrvatske, Josip Salatko, koji je konstantno, kao u glavnog krivca za takvu situaciju, prstom upirao upravo u Branku Ivančan-Picek, koja s raketarima nije željela ni razgovarati, a za vrijeme čijeg mandata je sustav obrane od tuče poprilično oslabljen, gotovo devastiran.

No, njenim odlaskom u mirovinu, s prvim danom ove godine na mjestu ravnatelja DHMZ-a zamijenio ju je dr.sc. Ivan Güttler, koji je, kako nam je otkrio Salatko, daleko skloniji konstruktivnoj suradnji.

Uslijedila je, kaže, velika promjena u odnosu DHMZ-a prema sustavu obrane od tuče.

-Novi ravnatelj odlučio je, za razliku od njegove prethodnice, da će poštovati Zakon i donio je odluku da obrana od tuče ove godine počinje 01. svibnja. Mi raketari o tome smo dobili i službenu obavijest te će ovih dana serviseri DHMZ-a početi obilaziti generatore, servisirati ih i dostaviti nam potrebne količine otopine - otkrio je Salatko za Zagorje.com te najavio kako će novi ravnatelj uskoro s raketarima održati i sastanak, na kojem će mu raketari iznijeti svoje viđenje mogućnosti unaprijeđenja sustava obrane od tuče.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook