Zabok završio polusezonu bez gostujućeg poraza

Odigrano je 13. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske

• Ivan Vučić i Antonio Vlaić

Ivan Vučić i Antonio Vlaić

I posljednji ovosezonski gostujući ispit bio je uspješan za košarkaše Zaboka. Oni su na gostovanju u Draženovom domu u Zagrebu zasluženo savladali Hermes Analiticu rezultatom 74:65 i tako polusezonu završili s maksimalnim učinkom u gostima 5/5, a doda li se tome uspjeh u kupu protiv Alkara, Zabok ima učinak 6/6 u gostima u ovoj polusezoni.

Smajlagić otišao u Zrinjski, Marić ostao

Pred ovu utakmicu sportski direktor Dragutin Črnjević vodio je pregovore oko ostanka Marića i Smajlagića. Od početka je bilo jasno da Zabok teško može zadržati obojicu, ali i da mora zadržati barem jednog od ova dva igrača. Nakon što je Smajlagić prihvatio uvjete Zrinjskog, Črnjević je sve dogovorio s Marićem, pa će on do kraja sezone nositi dres Zaboka. Koliko je ovaj potez bio ispravan, vidjelo se već na utakmici protiv Hermes Analitice, gdje je Marić bio ponajbolji igrač Zabok.

Početak utakmice u Zagrebu prošao je u izjednačenoj, obostrano rastrganoj igri. Nakon četiri minute igre na semaforu je stajalo 7:7, a onda je Zabok napravio seriju od 7:0 i u 7. minuti odvojio se na 7 koševa razlike (7:14). Post domaćina prekinuo je svojom drugom tricom Svoboda, no ponajviše zahvaljujući raspoloženom Mariću Zabok je u drugih deset minuta igre prenio sedam koševa viška (11:18).

U drugu četvrtinu dobro su ušli Jambrović i Vlaić, pa je Zabok već početkom 12. minute imao dvoznamenkasto vodstvo (13:23). Perić i Kordić nakratko su pokrenuli domaćina, pa je u 15. minuti na semaforu stajalo 20:25. Zabok je u obrani imao dosta problema sa zaustavljanjem raspoloženog Rajića. Borna Kapusta odlično je odigrao drugi dio druge četvrtine i nanizao sedam koševa, pa je Zabok napokon uspio preći granicu od deset koševa viška (26:38), no isti je igrač u posljednjem napadu napravio veliku nepromišljenost šutnuvši tricu osam sekundi prije kraja poluvremenu, pa je dao priliku Raiču da tricom sa sirenom i devet metara udaljenosti smanji dvoznamenkasto vodstvo Zabok na devet koševa zaostatka 29:38.

Petar Marić u naletu

Prvu polovicu treće četvrtine Marić je igrao svojevrsnu simultanku protiv domaće momčadi, a Zabok nije dozvoljavao da se Hermes spusti ispod osam koševa razlike. Krajem četvrtine Marić se umorio, pa je Perinčić u vatru bacio mladog Tuđena, koji je vrlo brzo skupio tri osobne pogreške. Drugi dio treće četvrtine Zabok je u napadu vukao Vlaić, a u zadnjih deset minuta Zabočani su nakon njegovog polaganja ušli s 13 koševa viška (47:60).

Zabok umalo prosuo 18 koševa viška

Ivan Vučić odlično je otvorio zadnju četvrtinu, a Zabok je u 34. minuti imao velikih 18 koševa viška (50:68). Domaći strateg, Toni Radić, očekivano je pozvao minutu odmora, nakon koje su se domaći uspjeli približiti ne toliko zbog svog jakog pritiska, nego više zbog nepotrebnih pogreška košarkaša Zaboka, koje je trener Perinčić pokušao smiriti odmah nakon serije domaćih od 4:0 (54:68), no oni kao da su mislili da je posao završen. Razigrao se kod domaćih Garafolić, pridružio mu se i Turić, pa je Hermes u sredini 39. minuti stigao na samo -6 (65:71). Imali su domaći i napad za eventualnih -4, ali je Vlaić blokadom zaustavio Garafolića. Domaći su se nakon toga „ispuhali“, Kapusta je s linije slobodnih bacanja jednom bio uspješan, a Vlaić je u posljednjim trenutcima utakmice položio za konačnih 65:74.

Novi double-double Antonia Vlaića

Najefikasniji u redovima domaćih bio je Julijan Rajić koji je postigao 13 koševa, a k tome je 5 puta uspješno skočio. Marljivi Braslav Turić upisao je 12 koševa, a Hrvoje Garafolić 11 uz 8 skokova i 4 asistencije.

Iako nije imao šuterski dan (šut 6/17), Antonio Vlaić ostvario je double-double. Postigao je 16 koševa uz 12 skokova, od čega čak 5 u napadu koje je uspješno realizirao. Ivan Vučić zaustavio se na 15 koševa i 7 skokova, a raznovrsni Petar Marić uz 13 koševa, 5 je puta uspješno skočio i 3 puta asistirao. Dvoznamenkasti je bio i Borna Kapusta, koji je uz 10 koševa upisao i 6 asistencija. Svakako veseli i dobra igra Patrika Jambrovića koji je zabio 8 koševa.

Navijači još jednom položili ispit

Zabok je u Zagrebu imao fantastičnu podršku tridesetak navijača, koji su svojim miljenicima stvorili ugođaj kao da se igra u Zaboku. Bučno su ih bodrili od prve do zadnje minute, a na kraju s zajedno s njima proslavili važnu pobjedu. Još jednom su pokazali i dokazali da ih se s pravom naziva „šestim igračem“ zabočke momčadi. Kapa dolje „frontovci“!

Navijači Erotic front

IZJAVE TRENERA

Toni Radić: “Pokušavali smo sve, ali nisam mogao pronaći pet raspoloženih igrača da sprovedu u djelo ono što smo se dogovorili pred utakmicu. Na kraju smo se uspjeli i približiti, ali onda smo upropastili taj dobar ritam koji smo teškom mukom izborili. Zabok nas nije iznenadio, radi se o play-off momčadi, a nama ostaje borba za opstanak, što je naš primarni cilj.“

Ivan Perinčić: “Čestitke igračima na pobjedi. Svaka pobjeda u gostima je „zlata vrijedna“. No moram reći da nisam zadovoljan, zbog načina na koji smo odigrali zadnjih pet minuta utakmice. Taj loši mentalitet moramo pod hitno promijeniti. Ne smijemo dopustiti da nam momčad s minus osamnaest, za tri minute dođe na minus šest i skoro dovede utakmicu u neizvjesnost. Žao mi je što nisam mogao dati veću šansu Tuđenu i Ćutuku, jer jako dobro treniraju, no učinit ću to prvom prilikom.“

HERMES ANALITICA – ZABOK 65:74 (11:18, 18:20, 18:22, 18:14)

ZAGREB: Košarkaški dom Dražen Petrović, GLEDATELJA: 100, SUCI: Blašković, Goleš i Vulić.

HERMES ANALITICA: Perić 4, Kordić 3, Raić 8 (1-1), Mravak, Svoboda 9 (1-2), Garafolić 11 (1-2), S. Krstanović 6 (1-4), Turić 12 (2-3), Rajić 13 (1-2), A. Krstanović. TRENER:

ZABOK: Martinko, Marić 13 (1-2), Kapusta 10 (1-2), Kalpić, Vlaić 16 (4-4), Črnjević 7, Ćutuk, Vučić 15 (2-2), Tuđen, Vrlika 5, Jambrović 8 (3-3). TRENER: Ivan Perinčić

SLOBODNA BACANJA: Hermes: 7/154 (50%); Zabok: 11/13 (85%)

DVICA: Hermes: 20/40 (50%); Zabok: 21/44 (48%)

TRICA: Hermes: 6/17 (35%) (Svoboda 2, Garafolić 2, Kordić, Raić); Zabok: 7/23 (30%) (Vučić 3, Kapusta, Črnjević, Vrlika, Jambrović)

SKOKOVI: Hermes: 36 (28+8) (Garafolić 8, Kordić 5, Raić 4, Rajić 4, …); Zabok: 37 (25+12) (Vlaić 12, Vučić 7, Marić 5, Črnjević 4, …)

ASISTENCIJE: Hermes: 17 (Kordić 4, Raić 4, Garafolić 4, …); Zabok: 12 (Kapusta 6, Marić 3, …)

VALORIZACIJA: Hermes: 66 (Turić 14, Raić 12, Rajić 12, Garafolić 11, Kordić 10, …); Zabok: 77 (Vlaić 22, Vučić 16, Marić 12, Črnjević 10, …)