PRVO KOLO HT PREMIJER LIGE: Šokantan poraz Zaboka

Odigrano 1. kolo I. Premijer lige košarkaša Hrvatske

• Aljoša Šarac

Aljoša Šarac

Nakon četiri uzastopna poraza, Alkar je uspio pobijediti Zabok i to u šokantnoj završnici u kojoj je Domagoj Kanaet pogodio doslovno sa sirenom za slavlje domaćih (84:82). Bila je to vrlo zanimljiva utakmica za gledatelje, ali mora se priznati obostrano i ne odviše kvalitetna. Alkar je unio više želje i energije što mu je na kraju donijelo pobjedu.

Dobro je prvu četvrtinu otvorio Tomas i njegovom tricom u 9. minuti Zabok je imao četiri koša viška (9:13). No do kraja četvrtine dvije je trice povezao Žaper, jedno je položio Marić i Alkar na prve dvije minute odmora odlazi sa četiri  koša viška (17:13), a Marić na početku druge četvrtine polaže za seriju Alkara od 10:0 i vodstvo od 19:13. Zabok je pet minuta ostao bez koša iz igre, sve do trice Šarca za 24:20. Nakon trice Markulina u 16. minuti domaći prvi i jedini put imaju dvoznamenkasto vodstvo (31:21). No dobro je tada reagirao Galić, tricom mu se pridružio Jambrović, Črnjević je istrčao kontru i na semaforu je deset sekundi prije kraja poluvremena stajalo 35:33, a onda je Jambrović nepotrebno napravio faul na Mariću, koji pogađa dva od tri slobodna bacanja, pa se na veliki odmor otišlo s rezultatom 37:33.

Dobar ulazak Zaboka u nastavak utakmice

Zabok je odlično otvorio nastavkak. Dva puta je uz faul pogodio Tomas, počeli su Zabočani igrati presing, lako su poentirali Črnjević i Jambrović iz kontre i na semaforu je u 23. minuti stajalo 39:45. Nakon lijepog ulaza Šarca u 26. minuti Zabok ima i +8 (41:49). I umjesto da se prelomi utakmica i Zabok ode na pristojnu razliku, domaćin preko Vučića u samoj završnici upsijeva izboriti zaostatak od samo četiri koša (58:62) prije zadnjih deset minuta utakmice.

U 33. minuti domaći izjednačuju preko Browna (64:64), a trener Zaboka, Ivan Tomas, odgovora minutom odmora. Zabok je zadnje vodstvo imao u 34. minuti nakon trice Radovčića (68:70). Završnica je očekivano bilo uzbudljiva. Minutu i pol prije kraja utakmice Alkar ima +6 (80:74), nakon što suci prvo poništavaju, a potom priznaju koš Browna na isteku napada. Zabok se serijom od 5:0 uspijeva vratiti na samo -1 (80:79), 44 sekunde prije kraja utakmice. Brown tada pogađa za 82:79 i ne koristi dodatno slboodno bacanje, no odlični Marko Tomas deset sekundi prije kraja utakmice pogađa tricu za 82:82. Loptu uzima Kanaet i ko "muha bez glave" zaletava se pod koš Zaboka i prvo teško promašuje, ali smušena obrana Zaboka ne hvata loptu, Kanaet koristi drugu šansu i sa sirenom zabija za konačnih 84:82 i veliko slavlje sinjskih Maligana.

Domaćine je u važnoj pobjedi predvodio Joshua Jalen Brown s 21 košem, 8 skokova i 7 asistencija. Hrvoje Vučić pridružio je 17 koševa uz 5 skokova, Gabriel Marić 15, a Petar Žaper 13 koševa. Marko Tomas je s 25 koševa, 6 skokova i 5 asistencija bio daleko najbolji igrač u redovima Zabok, ali izuzev na momente raspoloženog Aljoša Šarca (11 koševa, po 3 skoka i asistencije), nije imao raspoloženog suigrača.

ALKAR - ZABOK 84:82 (17:13, 20:20, 21:29, 26:20)

SINJ: Školska sportska dvorana, GLEDATELJA: 900, SUCI: Jurčević, Živaljić i Bajramović.
ALKAR: Brown 21 (1-3), Jurela, Boban 2, Modrić, Šimunović-Erpušina, Markulin 8 (1-2), Marić 15 (3-4), Šipić 4, Žaper 13 (2-2), Kanaet 4, Vučić 17 (2-4), Elez. TRENER:
ZABOK: Martinko, Šarac 11, Lisica, Radovčić 13 (6-7), Galić 7, Črnjević 11 (0-2), Ćutuk 1 (1-2), Anzulović 4, Tuđen, Jambrović 7, Batur 3 (1-2), Tomas 25 (2-4). TRENER: Ivan Tomas

SLOBODNA BACANJA: Alkar: 9/15 (60%); Zabok: 10/17 (59%)

DVICA: Alkar: 30/48 (62%); Zabok: 24/47 (51%)
TRICA: Alkar: 5/10 (50%) (Žaper 3, Markulin, Vučić); Zabok: 8/19 (42%) (Tomas 3, Šarac, Radovčić, Galić, Črnjević, Jambrović)
SKOKOVI: Alkar: 32 (24+8)(Brown 8, Kanaet 5, Vučić 5, ...); Zabok: 27 (16+11) (Tomas 6, Črnjević 4, Ćutuk 4, ...)

ASISTENCIJE: Alkar: 17 (Brown 7, ...); Zabok: 14 (Tomas 5, Šarac 3, Radovčić 3, ...)
VALORIZACIJA: Alkar: 97 (Brown 26, Žaper 17, Marić 16, Vučić 16, Kanaet 14, ...); Zabok: 81 (Tomas 28, Šarac 14, Galić 10, ...)