Prethodni članak
Sljedeći članak

Uzimanje droge ili alkoholizam vodi nemoći u krevetu

Muškarci koji su jedno vrijeme uzimali drogu vjerojatno će imati problema s performansama u spavaćoj sobi - čak i godinama nakon što su je prestali uzimati.


Novo istraživanje poništilo je prethodna vjerovanja da se organizam od pretjeranog uživanja u porocima oporavi za nekoliko tjedana. Naprotiv, organizam se ni u nekoliko sljedećih godina u potpunosti ne uspijeva regenerirati.

U istraživanju je sudjelovalo 906 muškaraca, od kojih je više od polovine bivših ovisnika o alkoholu, kokainu, heroinu i marihuani ili kokainu i alkoholu.  Ispitivana je seksualna želja, seksualno zadovoljstvo, uzbuđenje i orgazam. Istraživanje je pokazalo da su muškarci koji su tijekom svoje mladosti uzimali drogu imali umjereno do znatno oslabljenu seksualnu izvedbu u usporedbi s "čistim" ispitanicima. Isto vrijedi i za one koji su se često neumjereno opijali, otkrili su istraživači sa sveučilišta u španjolskoj Grenadi i Santo Tomas u Kolumbiji.

Alkohol se pokazao kao najgori neprijatelj erekcije dok su muškarci koji su uzimali heroin, kokain i alkohol te alkohol i i kokain imali poteškoća u postizanju orgazama.

Narušena seksualna funkcija ovisi i o vrsti droge koja se uzima. Konzumacija kokaina tako stvara veliku seksualnu želju pogotovo u vrhovnim periodima uzimanja droge. S druge strane, speedball (kombinacija kokaina i heroina) pojačava seksualni užitak, a smanjuje želju, dok se kod kroničnih ovisnika o kokainu može poremetiti seksualna funkcija, što je dokazano prijašnjim istraživanjima. Sada je potvrđeno da uzrokuje kasnu ili smanjenu ejakulaciju.

- Čak i lijekovi na recept mogu utjecati na seksualnu funkciju. Antidepresivi primjerice uzrokuju gubitak libida i odgađaju orgazam kod većine ljudi koji ih uzimaju - kaže profesor David Taylor iz bolnice South London i dodaje da se takvi lijekovi ponekad pripisuju pacijentima koji pate od prerane ejakulacije jer djeluju na povećanje razine serotonina, kemikalije u mozgu koja stimulira određene receptore u mozgu kako bi poboljšali raspoloženje, piše Daily Mail.

- Međutim, to također potiče druge receptore koji snižavaju libido - zaključuje Taylor.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook