Prethodni članak
Sljedeći članak

Viseći kožnati most Čeha, Leha i Meha oživjet će kao 300 m dugi čelični most 50 m iznad Krapine

Iako cijela ideja zvuči pomalo nestvarno, gradonačelnik Zoran Gregurović vjeruje u njezinu realizaciju, podsjećajući da je utopistički djelovala i ideja izgradnje Muzeja krapinskih neandertalaca, no ipak je realiziran

  • foto: MVA/Mikelić Vreš arhitekti

    foto: MVA/Mikelić Vreš arhitekti


Projekt 'Crna kraljica' možda nije financijski najveći, ali promijenit će vizuru grada i utjecati na turistički i gospodarski razvoj Krapine, istaknuo je u više navrata krapinski gradonačelnik Zoran Gregurović. A da bi to zaista moglo biti tako, postalo je jasno nakon zanimljive prezentacije projekta koju je u krapinskoj Festivalskoj dvorani održao Tomislav Vreš, arhitekt iz ureda MVA/mikelić vreš arhitekti iz Zagreba.

Tomislav Vreš

O projektu se mnogo pisalo – zna se da je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU u okviru Operativnog programa 'Konkurentnost i kohezija' donijelo odluku o financiranju projektnog prijedloga i Grad je dobio bespovratna sredstva od 2,2 milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije te da se radi o uređenju cijeloga lokaliteta Stari grad. Puno je spominjana i glavna atrakcija, viseći most koji će povezati brdo Josipovac i Stari grad, no sada su poznati i neki detalji, kao i otkriveni prvi vizuali.

Tri cjeline

Dakle, projekt će se sastojati od 3 cjeline, uređenja i obnove parka skulptura Forma Prima u šumi Josipovac, uređenja Starog grada i izgradnje pješačkog mosta između ta dva lokaliteta. Planira se obnova svih skulptura u jedinstvenom muzeju na otvorenom. U parku će se urediti sve staze i opremiti urbanom opremom, smjerokazima i informativnim pločama, a na pametnim telefonima posjetitelja automatski će se pokrenuti aplikacija 'proširene stvarnosti', s dodatnim informacijama, ili, kako je istaknuo Tomislav Vreš, ostvarit će se 'veća interakcija između umjetnosti i posjetitelja'.

foto: MVA/Mikelić Vreš arhitekti

Alkemija, zavođenje, vremeplov...

Što se tiče Starog grada, arheološka zbirka vratit će se u Palas, koji će se pretvoriti u Muzej Crne kraljice, odnosno, Barbare Celjske. Prema legendi, ona je bila žena očaravajuće ljepote i hladna srca. Za hrvatsko – ugarskog kralja Žigmunda Luksemburškog udala se 1408. na Starom gradu i tako postala kraljica. Palas se sastoji od tri etaže od kojih svaka predstavlja zasebnu tematsku cjelinu. Podrum u crnom bit će mjesto u kojem će se posjetiteljima dočarati kraljičino bavljenje alkemijom i crnom magijom. Prema legendi, Crna kraljica je spravljala napitke kojima je zavodila muškarce, mučila ih i ubijala, pa će se u ovom dijelu naći interaktivni izlošci, dočaravanje zavođenja te prikazi sadizma, koje će posjetitelji moći iskusiti preko VR doživljaja. U prizemlju će se nalaziti suvenirnica s info pultom i ugostiteljski sadržaji (bistro), a na katu prostor posvećen gradu Krapini. Osim interaktivnih portreta Čeha, Leha i Meha, glavni će izložak predstavljati 'krapinski vremeplov', svojevrsna vitrina/prostorija s arheološkom zbirkom s vanjske strane te multimedijalnom instalacijom u unutrašnjosti. Ulaskom u 'vremeplov', posjetitelji će pomoću konzole moći doživjeti priče i animacije, ovisno o odabiru datuma iz bogate krapinske povijesti. Urediti će se i pećina s audiovizualnom instalacijom, koja će biti prava mala atrakcija, a po izlasku iz pećine posjetitelj će se moći popeti na vidikovac.

Najveća atrakcija

No najzanimljiviji i najatraktivniji dio svakako je izgradnja pješačkog mosta između Starog grada i brda Josipovac. Prema legendi, nad trgovištem Krapinom su bila tri grada, Krapina, Psar i Šabac, a u njima su stolovala tri brata Čeh, Leh i Meh od kojih su kasnije prema legendi nastali svi Slaveni. Legenda je smještena u rimsko doba te govori da su tri brata, pritisnuti rimskom vlašću, dala sagraditi viseći kožnati most ojačan lancima između utvrdi Krapine i Psara kako bi se mogli tajno sastajati i kovati planove protiv Rimljana. Most koji se predviđa izgraditi neće biti kožnati, već čelične konstrukcije, 300 metara dug, 1,2 metra širok, na visini 50 metara iznad grada, kapaciteta 300 osoba u isto vrijeme. Hodna ploha mosta će biti grijana kako se ne bi stvarale sige i led, bit će ambijentalno osvijetljen, pa će posebno efektno izgledati tijekom noći. Svakako je zanimljiva činjenica da na projektu sudjeluje i slovenska tvrtka Ponting, koja je projektirala i Pelješki most. Ostvarenjem projekta svakako bi se, uz revitalizaciju lokaliteta, značajno poboljšala kulturno – turistička ponuda Krapine. Iako cijela ideja zvuči pomalo nestvarno, gradonačelnik Zoran Gregurović vjeruje u njezinu realizaciju, podsjećajući da je utopistički djelovala i ideja izgradnje Muzeja krapinskih neandertalaca, no ipak je ostvarena.

crtež: Josip Brezinščak, 1975.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook