Prethodni članak
Sljedeći članak

'Pokreni se, izmjeni se': U sklopu projekta obrazovanje završilo 27 Zagoraca

Najčešći razlozi koji vode do nezaposlenosti i socijalne isključenosti su nedostatak samopouzdanja, nedostatak osobnog i javnog prijevoza, briga za djecu i ostale članove obitelji, financijska situacija...


Hrvatski Crveni križ, Gradsko društvo Crvenog križa Krapina provodi dvogodišnji projekt sufinanciran sredstvima Europske unije pod nazivom „Pokreni se, izmjeni se!“ od 06. srpnja 2021. godine.

Povećati pristup neaktivnim mladim osobama tržištu rada, te osnažiti mlade osobe za aktivno sudjelovanje na tržištu rada kroz provedbu aktivnosti dosega i aktivacije, podršku pružanjem usluge mentorstva i savjetovanja te uključivanjem u verificirane programe obrazovanja, glavni je cilj ovog projekta, čija je ukupna vrijednost 1.980.057,74 kuna (262.798,82 EUR). Projekt sufinancira Europska unija iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., sredstvima Europskog socijalnog fonda. Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (8,11%) i iz Inicijative za zapošljavanje mladih (91,89%). Partneri na projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Krapina, Krapinsko–zagorska županija, Gradsko društvo Crvenog križa Klanjec i Gradsko društvo Crvenog križa Pregrada.


U sklopu projekta provodilo se je nekoliko različitih aktivnosti usmjerenih na doseg i aktivaciju mladih NEET osoba. NEET osobama smatraju se mladi u dobi od 15 do 29 godina koji ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja niti u sustavu obrazovanja odraslih i nisu registrirani u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Projektnim prijedlogom bilo je predviđeno sudjelovanje 10 mladih NEET osoba, a u provedbi projekta sudjelovale su 44 osobe. U dvogodišnjem periodu provođenja projekta realizirano je niz aktivnosti koje su bile usmjerene na povećanje pristupa neaktivnih mladih osobama tržištu rada, te osnaživanje mladih osoba za aktivno sudjelovanje na tržištu rada kroz provedbu aktivnosti dosega i aktivacije, podršku pružanjem usluga mentorstva i savjetovanja te uključivanjem u verificirane programe obrazovanja.


Aktivnost pružanja podrške provodila se je čitavo vrijeme trajanja projekta. Socijalna mentorica obilazila je sudionike projektnih aktivnosti u njihovom domu, pružala im usluge socijalnog mentorstva, provodila različite aktivnosti usmjerene na povećanje njihove aktivacije na tržištu rada – od razvoja socijalnih i komunikacijskih vještina do jačanja konkretnih vještina usmjerenih na traženje zaposlenja. Mentorstvo je imalo vidljive pokazatelje uspjeha te je 20 osoba već za vrijeme provođenja aktivnosti pronašlo zaposlenje, a kod mnogih je primjetan napredak u osobnom razvoju, zauzimanju proaktivnog stava spram svojih životnih okolnosti te u konačnici i aktivnije sudjelovanje u svojim zajednicama.


U okviru ciljanih programa u svrhu aktivacije i privlačenja osoba u aktivnosti i aktivno traženje posla putem sportskih, kulturnih ili drugih programa sličnih sadržaja održano je 11 radionica. U okviru ciljanih programa za razvoj i unapređenje mekih i transverzalnih vještina održano je 7 radionica. Održano je 10 radionica o kretanjima na tržištu rada koje je provela djelatnica obveznog projektnog partnera - Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, PU Krapina. Izrađena su 44 individualna plana aktivnosti s ciljem aktivacije NEET osobe radi uključivanja u zapošljavanje, osposobljavanje ili daljnje formalno obrazovanje.


Od izuzetne vrijednosti projekta može se izdvojiti aktivnost obrazovanja gdje je sudionicima bilo omogućeno besplatno pohađanje verificiranog programa osposobljavanja prema svojim profesionalnim afinitetima i ciljevima osobnog razvoja. U sklopu projekta obrazovanje je završilo 27 osoba (10 za samostalnog knjigovođu, 2 za njegovateljicu starijih i nemoćnih osoba, 10 za dadilju te 5 za računalnog operatera). Programi su realizirani u suradnji s Pučkim otvorenim učilište Krapina te Učilištem Piramida znanja iz Zaboka. Nakon uspješno završenog osposobljavanja program se upisuju u e-radnu knjigu polaznika koji su time postali konkurentniji na tržištu rada, a stečena znanja i vještine pridonijet će pronalasku željenog zaposlenja.


U ponedjeljak, 19. lipnja održana je završna konferencija projekta. Nakon uvodnog pozdrava ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Krapina Davor Šimunović predstavio je projekt i ostvarene rezultate projekta. Socijalna mentorica projekta Ivana Pohižek predstavila je projektnu aktivnost socijalnog mentorstva. Okupljenima su se ukratko obratili partneri na projektu, predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područni ured Krapina Goran Vukmanić i Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Krapinsko–zagorske županije Martina Gregurović Šanjug, koji su izrazili veliko zadovoljstvo provedbom projekta. Najčešći razlozi koji vode do nezaposlenosti i socijalne isključenosti su nedostatak samopouzdanja, nedostatak osobnog i javnog prijevoza, briga za djecu i ostale članove obitelji, financijska situacija i manjak željenih radnih mjesta. Istaknulo se kako je nužno provođenje ovakvih projekata te kako se krajnjim uspjehom ne bi trebalo smatrati samo to da je nezaposlena osoba uspjela pronaći zaposlenje, već i to da je osoba, koja je nezaposlena, uspjela napraviti pozitivne pomake, što se je u ovom projektu svakako postiglo. Također je istaknuta važnost dobre povezanosti i sudjelovanje različitih dionika civilnog i javnog sektora u uspješnoj provedbi ovog projekta.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook