[VIDEO] NEOBIČAN NAČIN ZAŠTITE OD TUČE: 'Baš kao nekada, pokušalo se rastjerati ledonosne oblake'

Tamni oblaci nadvili su se u četvrtak nad veliki dio Slavonije. Iako su prizori bili dramatični, veće nevrijeme i materijalna šteta zaobišli su Slavoniju, javlja SiB.hr.
Vinkovčani su se od nadolazećeg vremena pokušali obraniti simbolično - crkvena zvona zvonila su 18 minuta. Novosti.hr na svom Facebook profilu objavili su ovaj neobičan prizor, piše net.hr.
"Dok poljoprivrednici negoduju jer se u Hrvatskoj protiv ledotuče više ne koriste rakete, u Vinkovcima su danas 18 minuta zvonila zvona crkve sv. Euzebija i Poliona. Zvukom zvona, baš kao nekada, pokušalo se rastjerati ledonosne oblake. Sv. Ilija gromovnik i danas je zaštitio svoje Vinkovčane od leda", napisali su uz video.
Crkvena zvona, koja se u europskoj civilizaciji koriste još od 5. stoljeća, bila su simbol komunikacije čovjeka s Bogom, ali u često imala i vrlo praktičnu, svjetovnu funkciju. Zvona su zvonila kako bi označili doba dana, početak liturgije, slavlje blagdana, ali i kao znak upozorenja na požar, napad ili prijeteće nevrijeme.
Zvonjava je u prošlosti bila uobičajena praksa u mnogim dijelovima Europe. Ljudi su vjerovali kako energija i zvučni valovi koje proizvode zvona mogu razbiti oblake i rastjerati tuču. Upravo zbog toga crkve su često gradile na uzvišenjima, s visokim zvonicima.
Iako danas znamo da zvuk zvona ne može utjecati na meteorološke pojave, u prošlosti je služio i kao svojevrsni alat za uzbunjivanje stanovništva kod nadolazećih oluja, što su moderne tehnologije i mobilne aplikacije danas u potpunosti zamijenile.
Osim zvonjave, Slavonci su se u prošlosti od tuče pokušavali zaštiti i pucanjem iz mužara ili topova, no to je davno zabranjeno. U drugoj polovici 20. stoljeća u upotrebi je bila i protugradna obrana raketama. Većina stručnjaka slaže se kako su takve metode uglavnom neučinkovite, a potencijalno i štetne.




