U nekim zagorskim vrtićima pojavila se zarazna bolest koju uzrokuje virus Coxsackie tipa A

Foto: Wikimedia Commons: Klabauter0815
Kako su nam javili čitatelji, u nekim zagorskim vrtićima pojavili su se slučajevi zarazne bolesti koja se naziva "Bolest usta, šaka i stopala" ili enterovirusni vezikulozni stomatitis s osipom (engl. hand, foot and mouth disease – HFMD).
Riječ je o zaraznoj virusnoj bolesti koja se uglavnom javlja u dojenčadi i predškolske djece, rjeđe u starije djece i rijetko u odraslih. Javlja se tijekom cijele godine, češće u toplijem dijelu (proljeće, ljeto, jesen).
Jedan od vrtića roditeljima je poslao i upute da prate kod svoje djece eventualne pojave simptoma, kako bi hitno reagirali te u slučaju pojave simptoma javili svom izabranom liječniku obiteljske medicine.
Virus prenose zaražene osobe za vrijeme bolesti, a neki i danima nakon prestanka simptoma i znakova bolesti. Važno je napomenuti da bolest mogu prenijeti i zaražene osobe (uključujući djecu) koje nemaju nikakve znakove bolesti. Prenosi se bliskom kontaktom (prljave ruke i predmeti, slina, kašalj, kihanje), što je razlog da su vrtićki kolektivi izrazito pogodno mjesto za širenje virusa.
Inkubacija bolesti usta šaka i stopala (vrijeme od zaraze do pojave bolesti) traje 2 do 7 dana. Prvi simptomi bolesti uobičajeni su za većinu zaraznih bolesti u djece – obično su to vrućica, koja može biti i visoka i traje oko 2 dana, umor, iscrpljenost, povraćanje, odbijanje hrane. Tek nakon 1 – 2 dana pojavljuju se promjene na koži i sluznicama – crvene ili ružičaste mrlje ili blago uzdignute papule oko usta i na usnama, na šakama (i dlanovima), stopalima (tabani), ponekad nogama, stražnjici, rijetko na ostalim dijelovima tijela. Neke od tih promjena postanu mjehurići ispunjeni tekućinom koji pucaju. Sličan osip može se vidjeti i na sluznici usta i grla. Bolest spontano prolazi nakon 7 – 10 dana.
Kod starije djece i odraslih osip može uzrokovati jak svrbež, kod male djece svrbež obično nije izražen. Promjene na koži zacijele bez ožiljka, a ponekad se nekoliko dana ili tjedana nakon nestanka osipa može vidjeti ljuštenje, a rijetko i otpadanje noktiju koji nakon toga normalno narastu.
Liječenje
Liječenje je simptomatsko, sastoji se od spuštanja temperature antipireticima (paracetamol, ibuprofen), osiguravanjem dovoljnog unosa tekućine (ne kiseli, gazirani napitci niti kisela ili vruća hrana zbog bolnih oštećenja sluznice usta), te po potrebi pripravcima za njegu usne šupljine koji sadrže lokalni anestetik kako bi se smanjila osjetljivost sluznice i omogućio unos tekućine.
Komplikacije
Najčešća je komplikacija upravo dehidracija do koje dolazi jer dijete odbija piti i jesti zbog bolnih ranica u ustima. Iznimno rijetko bolest usta, šaka i stopala kod djece može zahvatiti moždane ovojnice (virusni meningitis), mozak (encefalitis) ili leđnu moždinu (paraliza), te srce (miokarditis). Znakovi koji mogu upućivati na komplicirani tijek bolesti jesu: produljeno trajanje vrućice, glavobolja, ukočenost vrata, izraženo povraćanje, otežano disanje, promjene stanja svijesti, nevoljni trzaji rukama i nogama ili oslabljeno pokretanje ruku i nogu. Za naglasiti je da se u velikoj većini slučajeva radi o samoograničavajućoj bolesti dobre prognoze i potpunog oporavka.
Prevencija
Prevencija se sastoji od izbjegavanja slanja bolesnog djeteta u školu ili vrtić, dobre higijene ruku, pranja i dezinfekcije zajedničkih predmeta i površina u kolektivima.




