U četiri godine do novog lica Bedekovčanskih jezera? Najavljena 8,6 mil. eura vrijedna revitalizacija Bajera

BeFunky-collage (52).jpg

Za četiri godine, Bedekovčanska jezera mogla bi postati jedno od najatraktivnijih javnih rekreacijskih područja u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. U sklopu Razvojnog sporazuma Sjever, koji je iniciran još 2018. godine na poticaj krapinsko - zagorskog župana Željka Kolara, revitalizacija Bedekovčanskih jezera jedan je od pet strateških projekata Krapinsko - zagorske županije. Vrijednost projekta procjenjuje se na 8,6 milijuna eura, a cilj je stvoriti modernu, ekološki održivu i sadržajno bogatu 'zelenu oazu Zagorja' – mjesto koje će spojiti prirodu, rekreaciju, kulturu i turizam. 

Poštivanje kriterija umanjuje glavnicu

Općina Bedekovčina i Krapinsko – zagorska županija, partneri na projektu i pokrenuli su postupak za raspis arhitektonskog urbanističkog natječaja za projekt revitalizacije s ciljem njihove prostorne, ekološke i sadržajne preobrazbe u javno rekreacijsko područje. Prema riječima načelnika općine Bedekovčina, Darka Bana, cilj je odabir najboljeg urbanističkog rješenja za revitalizaciju područja. - Obuhvat natječaja uključuje umjetnu vodenu površinu unutar granica građevinskog područja, postojeće građevine (restoran i klijet), a za provedbu su osigurana sredstva za najbolje rješenje.

Provedeni natječaj bit će podloga za dodjelu ugovora za kompletnu projektno - tehničku dokumentaciju – naglasio je Ban. Po završetku izrade projektno tehničke dokumentacije pristupit će se prijavi projekta putem Urbanog razvojnog fonda iz kojeg  se financiraju dugoročne investicije općina i gradova koje sadrže komercijalne sadržaje.  - Ukoliko se ispoštuju kriteriji održivosti, estetike, uključivosti možemo ostvariti i pravo na otpis dijela glavnice, odnosno 50 posto – dodao je.

Projekt od pet elemenata

Da se radi se o integralnom projektu koji se sastoji od pet elemenata, objasnila je županijska pročelnica Vlatka Mlakar. Dva su vezana uz različite elemente zelene infrastrukture, a tri uz izgradnju sadržaja i obnovu postojećih. - Prvi element je restauracija s promatračnicom i kružne staze oko jezera. Uredit će se vodena površina i priobalje, ali uz vođenje računa o zaštiti bilja i životinja. Drugi element je zelena infrastruktura, izmuljivanje jezera - radi se o dva jezera na istočnoj strani gdje je potrebno zaustaviti elektrofikaciju i dati novu uporabnu vrijednost za odmor i rekreaciju. Odmuljivanje uključuje i hidrotehničku sanaciju i pejzažno hortikulturno uređenje. Treći dio projekta odnosi se na restoran i klet, koje ostaju na istom mjestu, ali su podložne rekonstrukciji. Izgradit će se i kupalište s pripadajućim sadržajima od sanitarnih čvorova, sjenica, sunčališta i mali ugostiteljski objekt. Izgradit će se i ljetna pozornica za razna događanja s kulisom u pejzažu – istaknula je Mlakar.

Veći broj posjetitelja

Župan Željko Kolar istaknuo je da se, pri pokretanju inicijative za potpisivanje Razvojnog sporazuma Sjever, kretalo s pretpostavkom da ima nekih lokacija koje imaju veće kapacitete u odnosu na neke druge i koje imaju takvu vrstu sadržaja kojom se možemo unaprijediti i kojoj se može dati dodatna vrijednost. - To su lokacije koje se mogu komercijalizirati, a da ne narušimo prirodnu ravnotežu, da vodimo brigu o održivom razvoju. Jedna od njih pet za koje smo smatrali da su najbitnije i imaju najviše kapaciteta, su upravo Bedekovčanska jezera. U suradnji s Općinom, krenuli smo u razrađivanje kompleksa i načelnik Ban je sa svojim projektnim timom došao do ove priče - rekao je Kolar.

- Hoćemo li svih pet elemenata moći provesti odjednom ili korak po korak, ovisi o načinu financiranja. No, ono što je bitno je da ovaj prostor čitavo vrijeme živi, ovdje su našli svoj dom ribiči, ekološke udruge, manifestacije i niz drugih aktivnosti koje se ovdje provode. Ništa od tih sadržaja neće se izgubiti, ali će se sve moći podići na višu razinu, i moći će se primiti veći broj posjetitelja, infrastruktura će biti puno bolja - istaknuo je župan.

EU sredstva

Sve je pripremljeno za raspisivanje natječaja za urbanističko arhitektonsko rješenje. - Kada dobijemo rješenje, na temelju njega ćemo početi raditi glavni projekt s troškovnikom, a nakon toga i izvedbeni projekt. U suradnji s našom Zagorskom razvojnom agencijom, s energetskom agencijom, Općina, Županija i Poduzetnički centar pratit će europske natječaje. Obzirom da smo Europska poduzetnička regija, na neki način su nam se otvorile i neke nove mogućnosti, tako da ćemo u Bruxellesu imati i posebne radionice gdje ćemo predstavljati Zagorje i naše projekte, a jedan od njih će biti i naši Bajeri. Uvjereni smo, obzirom da je ovo sjajan projekt, a da smo pokazali da znamo povlačiti sredstva iz EU fondova, da ćemo ovaj projekt i realizirati u iduće četiri godine. Da li u potpunosti, u ovom se trenutku ne bih usudio prognozirati, ali da ćemo barem jedan dio toga realizirati, to je sigurno. Ono što je bitno je da postoji jasna vizija kod načelnika i kod nas u Županiji kako želimo da to izgleda - zaključio je Kolar.

 

NAjčitanije