Objavljen popis najmoćnijih putovnica svijeta. Hrvatska jača od američke

Henley Passport Index/Pixsell
Objavljena je najnovija ljestvica najmoćnijih putovnica na svijetu za 2025. godinu, a rezultati pokazuju kontinuiranu dominaciju europskih zemalja. Prema Henley Passport Indexu, koji rangira putovnice na temelju broja destinacija dostupnih bez vize, na samom vrhu drugu godinu zaredom nalazi se azijska država.
Podaci, prikupljeni od Međunarodne udruge za zračni promet (IATA), potvrđuju da Singapur i dalje drži prvo mjesto, omogućujući svojim građanima putovanje u čak 193 zemlje bez potrebe za vizom. Odmah iza njega su Japan i Južna Koreja, koje dijele drugo mjesto s pristupom u 190 destinacija, piše Index.
Najmoćnije putovnice svijeta:
1. mjesto – 193 odredišta bez vize: Singapur
2. mjesto – 190 odredišta bez vize: Japan, Južna Koreja
3. mjesto – 189 odredišta bez vize: Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Španjolska
4. mjesto – 188 odredišta bez vize: Austrija, Belgija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugal, Švedska
5. mjesto – 187 odredišta bez vize: Grčka, Novi Zeland, Švicarska
6. mjesto – 186 odredišta bez vize: Ujedinjeno Kraljevstvo
7. mjesto – 185 odredišta bez vize: Australija, Češka, Mađarska, Malta, Poljska
8. mjesto – 184 odredišta bez vize: Kanada, Estonija, Ujedinjeni Arapski Emirati
9. mjesto – 183 odredišta bez vize: Hrvatska, Latvija, Slovačka, Slovenija
10. mjesto – 182 odredišta bez vize: Island, Litva, Sjedinjene Američke Države
Nakon azijskih lidera, slijedi prava dominacija Europe. Treće mjesto na globalnoj razini dijeli čak sedam članica Europske unije: Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija i Španjolska. Vlasnici putovnica ovih zemalja mogu bez vize putovati u 189 država.
Tek neznatno iza njih, na četvrtom mjestu, nalaze se Austrija, Belgija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugal i Švedska, čije putovnice otvaraju vrata 188 destinacija. Top pet najmoćnijih putovnica svijeta zaokružuju Grčka, Švicarska i Novi Zeland.
Hrvatska prvi put u top 10
Hrvatska putovnica stoji nikad bolje. Prvi put je ušla u top 10 i dijeli deveto mjesto dijeli sa Slovenijom. Mađarska je na 7. mjestu, Italija na 3. Srbija se nalazi na 34. mjestu, Crna Gora na 40., a Bosna i Hercegovina na 42. Hrvatske ima pristup bez vize u 183 destinacije. Ove godine ostvarila je još bolji rezultat nego prošle, kada se nalazila na 11. mjestu.
U 2023. godini bila je na 18. mjestu, a godinu ranije na 17., kada su građani bez vize mogli putovati u 174, odnosno 173 destinacije.
Dvije europske zemlje na začelju
Unatoč snazi kontinenta, gdje se čak 28 europskih zemalja nalazi u top 10 zahvaljujući Schengenskom prostoru i jakim diplomatskim vezama, slika nije ujednačena. Na samom dnu europske ljestvice nalaze se Bjelorusija i Kosovo.
Bjelorusija je najniže rangirana europska zemlja, na 62. mjestu globalno, s bezviznim pristupom u 81 destinaciju. Kosovo je tek jedno mjesto iznad, na 61. mjestu, s jednom destinacijom više (82). Obje zemlje znatno zaostaju za svjetskim prosjekom od 109 destinacija, uglavnom zbog isključenosti iz širih procesa vizne liberalizacije, posebice sa zapadnim zemljama.
Zemlje s najmanje bezviznih destinacija:
89. mjesto – 44 odredišta bez vize: Libanon
90. mjesto – 43 odredišta bez vize: Demokratska Republika Kongo, Južni Sudan
91. mjesto – 42 odredišta bez vize: Iran, Šri Lanka
92. mjesto – 41 odredište bez vize: Sudan
93. mjesto – 40 odredišta bez vize: Sjeverna Koreja
94. mjesto – 39 odredišta bez vize: Bangladeš, Eritreja, Palestinska teritorija
95. mjesto – 38 odredišta bez vize: Libija, Nepal
96. mjesto – 32 odredišta bez vize: Pakistan, Somalija, Jemen
97. mjesto – 30 odredišta bez vize: Irak
98. mjesto – 27 odredišta bez vize: Sirija
99. mjesto – 25 odredišta bez vize: Afganistan
Velika Britanija i SAD gube utjecaj
Jedna od najznačajnijih promjena na ljestvici tiče se nekadašnjih predvodnika. Velika Britanija, koja je 2015. godine imala najmoćniju putovnicu, pala je za još jedno mjesto i sada je šesta, s pristupom u 186 zemalja.
Sjedinjene Američke Države, koje su 2014. bile na vrhu, sada se nalaze na desetom mjestu, što je njihov najniži plasman u 20-godišnjoj povijesti indeksa. Američka putovnica omogućuje ulazak u 182 destinacije. Tvrtka Henley & Partners, koja stoji iza istraživanja, ovaj pad pripisuje sve restriktivnijim ulaznim politikama obiju zemalja.
S druge strane, zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (8. mjesto), Saudijske Arabije (54. mjesto) i Kine (60. mjesto) bilježe brz rast zahvaljujući sklapanju novih sporazuma o bezviznom režimu i olakšavanju ulaska strancima. "Pristup se mora zaslužiti i održavati. Oni koji ulažu u diplomatske odnose obično napreduju", zaključio je Christian Kaelin, predsjednik tvrtke Henley & Partners.




