HZZO donio važnu odluku za više od 400 tisuća ljudi: 'I struka i pacijenti bili su nezadovoljni'

Autor zagorje.com
-

Foto: PIXSELL

HZZO udvostručuje broj trakica za dijabetičare tipa 2, što bi mnogima trebalo olakšati svakodnevno praćenje šećera u krvi.

Dobre vijesti stižu za sve koji imaju dijabetes tipa 2. HZZO je vratio odluku o sto trakica za mjerenje šećera umjesto dosadašnjih 50. Za mnoge to nije bio samo medicinski već i financijski problem. Procjene su da s dijabetesom u Hrvatskoj živi više od 400 tisuća ljudi, a danas se obilježava njihov dan.

“Iskreno govoreći, bolje je nego pedeset, nije dovoljno samo dva puta tjedno, nego vi povremeno morate i u jednom danu pet trakica potrošiti – prije svakog jela, iza svakog jela, pratiti brzinu pada šećera na normalu nakon jela”, rekla je Terezija Hrus iz Zagrebačkog dijabetičkog društva za  Dnevnik.hr.

“Nikad nije dosta, ali recimo to tako da, kad je to pravo prije pet godina prepolovljeno, bilo je veliko nezadovoljstvo i među strukom i pacijentima, i da će sada dio osoba koje ostvare pravo puno lakše moći imati regulaciju dijabetesa ako na pravi način budu mjerili glukozu u krvi, stvarno će bolje živjeti”, rekao je Davor Skeledžija.

“U Hrvatskoj imamo 415 tisuća registriranih osoba sa šećernom bolesti, a procjenjuje se da bi ukupna brojka mogla premašiti 550 tisuća, to znači da barem 100 – 150 tisuća građana Hrvatske živi i radi, studira, a da ne zna da ima šećernu bolest”, rekao je Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac.

NAjčitanije