FOTO i VIDEO: Poprište srednjovjekovnih običaja, traje Sajam pri Starom gradu u Konjščini

Konjščina je danas ponovno postala poprište srednjovjekovnih običaja, bitaka i plemićkog sjaja – održava se 16. po redu Sajam pri Starom gradu, najveća i najvažnija manifestacija u općini, koja iz godine u godinu raste i živi “od sajma do sajma”. Ova jedinstvena manifestacija, u organizaciji Udruge Grofovija Konjski, oživljava duh 15. i 16. stoljeća kroz prikaz starih zanata, viteških tabora, streličarskih turnira, renesansnih plesova, starinskih igara, vatrenih showova i legendarne improvizacije bitke s Turcima.
Program za djecu
U središtu događanja je povijesna utvrda grofova Konjski – jedina nizinska utvrda u Hrvatskoj – oko koje se stvara prava viteška čarolija. Jasna Lugarić, predsjednica Udruge Grofovija Konjski kaže kako su počeci manifestaciji bili skromni, s mimohodom vitezova do Starog grada, a svake godine ponudi se nešto novo.
- Ove godine poseban naglasak stavili smo na program za djecu. Na sajmu prikazujemo stare zanate i običaje, imamo viteški vojni tabor, renesansne plesove, vitezove, plesove uz vatru i trbušne plesačice. U jednom trenutku počinje šuškanje – dolaze Turci! Tada se vitezovi okupljaju, rade strategiju i kreće obrana. Kad bitka završi, sve slavimo uz spektakularan vatreni show - ispričala je Lugarić.

Povijest i legenda
Dodaje i kako je cijela manifestacija duboko povezana s lokalnom poviješću i legendom o grofovima Konjski:
- Grofovi Konjski su u 13. stoljeću došli iz Rovišća kod Bjelovara, zamjenom svojih posjeda u Selnici. Zbog čestih provala Turaka izgradili su kamenu utvrdu kako bi se lakše obranili. U 16. stoljeću na ovom je području došlo do bitke s Turcima na otvorenom polju. U njoj je sudjelovao i Nikola Šubić Zrinski, a legenda kaže da je njegov konj tada ranjen - rekla je Lugarić.
Brojni sudionici
Kako kaže Anita Curiš Krok, uzbudljiv program privlači posjetitelje svih uzrasta, a ove je godine dodatno obogaćen sadržajima za djecu. Konjščina ovim sajmom ne slavi samo svoju povijest, već i zajedništvo, jer u organizaciji i izvedbi sudjeluju brojne lokalne i gostujuće udruge, vatrogasci, OPG-ovi i umjetnici – i to iz cijele Hrvatske pa i šire. Podsjetila je i da Sajam ima duboko povijesno uporište.
- Konjščina je u prošlosti dobila status Sajmenog dana i upravo u spomen na tu tradiciju danas održavamo ovu manifestaciju. Program uključuje streličarski turnir, vatreni show, prikaz bitke s Turcima, ali i niz drugih atrakcija koje vraćaju posjetitelje u doba srednjeg vijeka – kaže Curiš Krok.

Revitalizacija
Govoreći o Starom gradu, napominje da je s vanjske strane još uvijek očuvan, no unutrašnjost zahtijeva temeljitu obnovu.
- Ponosna sam što smo prije godinu dana, putem Ministarstva kulture, osigurali sredstva za izradu natječajne dokumentacije, u stalnom dogovoru s konzervatorima. To je prvi korak prema cjelovitoj obnovi. Poanta svega je konj – simbol naše baštine. Grofovi Konjski, po kojima nosimo ime, živjeli su u ovoj utvrdi, a danas na polju pored Starog grada naši OPG-ovi ponovno uzgajaju konje – zaključila je Curiš Krok.
Sajam je posjetio i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar ističući da je ovo sjajna tradicija koja pokazuje nekadašnji život. Posebna je vrijednost, dodaje, obol udruga. - Ova manifestacija ima kapaciteta za dodatno proširenje i drago mi je što načelnica na taj način promišlja. Svake godine se okuplja sve više posjetitelja i ovo je dodana vrijednost našem turizmu. To je ono što želimo – sinergija turističke zajednice, jedinica lokalne samouprave i udruga – rekao je Kolar.

Sajam pri Starom gradu nije samo povijesni prikaz – to je živi susret prošlosti i sadašnjosti, mjesto gdje se oživljena povijest pretvara u zajednički doživljaj. Dok se Konjščina priprema za obnovu svoje jedinstvene nizinske utvrde, duh zajedništva, entuzijazam udruga i bogat program Sajma dokazuju da ova manifestacija ima neprocjenjivu vrijednost – ne samo za lokalnu zajednicu, već i za sve koji u Konjščinu dolaze putovati kroz vrijeme.


CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.




