Hrvatice nisu uspjele iznenaditi europske prvakinje u sjajnom ambijentu u Zaboku

U sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2023. u Zaboku odigrana utakmica 2. kola skupine E između Hrvatske i Srbije

Još jedan košarkaški spektakl u Zaboku. U sklopu kvalifikacija za EP 2023. seniorke Hrvatske u Zaboku su dočekale reprezentaciju Srbije koja je aktualni europski prvak. Unatoč sjajnom ambijentu  u Zaboku Hrvatice nisu uspjele iznenaditi i na kraju su poražene s 18 koševa razlike (66:84).

Prva četvrtina prošla je u izjdnačenoj igri. Aleksandra Crvendakić odmah je najavila da će ovo biti njezina večer, a prvu četvtinu odlično joj je parirala Ivana Dojkić, koja je najzaslužnija što su gošće nakon prvih deset minuta imale samo tri koša prednosti (21:24).

Mate Tadić uspjela je početkom druge četvrtine smanjiti na minimalnih 23:24, no odličnom je igrom nastavila Crvendakić i prednost Srbije poćela je rasti. U 15. minuti gošće su prvi puta na +10 (28:38) nakon ubačaja Crvendakić. Naše su reprezentativke u 16. minuti bile na -7 (35:42), no do kraja četvrtine slijedila je serija Srbije od 13:0 koju je tricom za 35:55 zaključila Čađo, a s tim se rezultatom otišlo na "veliki odmor".
Hrvatice se nisu predavale. U trećoj četvrtini probudila se Iva Slonjšak i naše su se reprezentativke uspjele spustiti na -11 (51:62) prije ulaska u zadnjih deset minuta, a da je bilo malo više strpljenja i prisebnosti, mogle su i bolje proći u tom dijelu utakmice.

Nakon trice Slonjšak Hrvatska se u 31. minuti spustila na -8 (54:62) i sve do 34. minute uspjela držati desetak koševa prednosti. No onda je ponovno počela pogađati Crvendakić, asistirala je Anderson, pod košem je dominirala Krajišnik i Srbija je na kraju uvjerljivo slavila razultatom 66:84.

Hrvatsku je s 19 koševa 7 skokova i 4 asistencije predvodila Ana Marija Begić, dok je Ivana Dojkić upisala 18 koševa, a Iva Slonjšak se zaustavila na 13 ubačaja. Prvo ime utakmice definitvno je bila sjajna Aleksandra Crvendakić koja je upisala 33 koša uz 7 skokova, Tina Krajišnik bila je blizu double-double učinka i upisala je 15 koševa uz 9 skokova, dok se Yvonne Anderson zaustavila na 13 koševa, 6 skokova i 9 asistencija. Omjer skokova od 46-26 najbolje govori o krajnjem ishodu utakmice. Da je bilo malo više kontrole skoka, mogla je Hrvatska i bolje proći. Srbija je imala čak 20 koševa u napadu, što joj je otvorilo brojne druge, uglavnom iskorištene prilike.

Sportski Zabok još jednom se pokazao kao sjajan domaćin. Hrvatske reprezentativke odlično se osjećaju u Hrvatskom zagorju, kako u bazi u Termama Tuhelj, tako i u Gradskoj sportskoj dvorani. Utakmici su prisustvovali brojni košarkaški uglednici na čelu s predsjednikom HKS-a, Stojkom Vrankovićem, koji je za atmosferu u Zaboku našao samo riječi hvale, a pohvalno se o atmosferi izjasnila i izbornica Srbije, Marina Maljković, inače kći legendarnog trenera Bože Maljkovića. Zabok će sigurno ostati baze reprezentativkama Hrvatske, a nadamo se da će uskoro stići i muška reprezentacija.

HRVATSKA - SRBIJA 66:84 (21:24, 14:31, 16:7, 15:22)
ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 200, SUCI: Ozlem (Turska), Bissuel, Deman (oboje Francuska).
HRVATSKA: Mašić, Begić 19 (3-4), Marić, Slonjšak 13 (2-2), Miloglav, Dedić, Cvitković, Petrak 3, Dojkić 18 (9-9), Tadić 5 (1-2), Periša, Bura 8. IZBORNIK: Stipe Bralić
SRBIJA: Čađo 12, Jovanović, Crvendakić 33 (6-7), Anderson 13 (2-4), Stanković, Nogić 2, Janković 2, Krajišnik 15 (3-3), Katanić 4, Đorđević 1 (1-2), Olić 2 (2-2), Turudić. IZBORNICA: Marina Maljković
SLOBODNA BACANJA: HRV: 15/17 (88%); SRB: 14/18 (78%)
DVICA: HRV:  18/37 (49%); SRB: 23/43 (54%)
TRICA: HRV: 5/21 (24%) (Begić 2, Slonjšak, Petrak, Dojkić); SRB: 8/26 (31%) (Čađo 4, Crvendakić 3, Anderson)
SKOKOVI: HRV: 26 (17+9) (Bura 8, Begić 7, ...); SRB: 46 (26+20) (Krajišnik 9, Jovanović 7, Crvendakić 7, Anderson 6, ...)
ASIST: HRV: 15 (Begić 4, Tadić 3, ...), SRB: 16 (Anderson 9, Nogić 4, ...)
VALORIZACAIJA: HRV: 59 (Begić 22, Dojkić 15, Bura 14, ...); SRB: 101  (Crvendakić 37, Anderson 20, Krajišnik 19, Čađo 10, ...)

IZJAVE TRENERA

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: „Aleksandra Crvendakić je igrala savršeno, pogodila je apsolutno sve što je šutirala. Nama je ogroman problem bio fizički, u reketu, u skoku. Osjetilo se i da smo umorni, imali smo jako tešku utakmicu u Bugarskoj i teško putovanje. Njihova se reprezentacija pripremala osam dana samo i isključivo za nas. Međutim, ne treba tu tražiti opravdanja, jednostavno su moćnije od nas. Nisu slučajno prvakinje Europe i u polufinalu Olimpijskih igara, pokazale su da su presnažne za nas. U prvoj četvrtini, dok smo još parirali, ušli smo u problem s osobnim greškama i to nam je poremetilo ritam igre koji smo imali u napadu. Tek u drugom poluvremenu su odlično reagirale Petrak i Bura i tu smo vratili neki ritam. Kažem, prošla utakmica je na nekim curama ostavila veliki trag i nisu bile fizički tu.“

Marina Maljković, izbornica Srbije: „Najprije bih čestitala Hrvatskoj na odličnoj borbi, iako nas to nije iznenadilo, bile smo spremne za to jer znamo da je Hrvatska grupa jako talentiranih košarkašica. Želim se zahvaliti svima na divnom gostoprimstvu, zaista su nas odlično primili ovdje, moram to napomenuti. Što se tiče naše igre, obrana nije bila na nivou, to nije obrana koja liči na naš tim, na moj tim. S druge strane, imali smo velikih promjena u reprezentaciji. To je novi tim i većina djevojaka nemaju iskustva ovog nivoa. Najvažnija je pobjeda na kraju, ali mi moramo popraviti mnogo stvari. Spremala sam ih od nule, jednako kao i kada sam došla na ovo  mjesto 2011. iako smo imale smo nešto više vremena jer nismo igrale prvu utakmicu. Utakmica sigurno nije bila lijepa, većina njih nema iskustva, tek počinju graditi neke karijere vani jer nemamo dobru ligu u Srbiji, što je slučaj manje-više i kod vas pa su sve raštrkane po inozemstvu.