TIHI OTROV IZ DJETINJSTVA: Nova teorija o porastu raka debelog crijeva kod mladih

liječnici doktor bolest bolnica.jpg

Izloženost toksinu koje proizvode crijevne bakterije tijekom djetinjstva mogla bi pridonijeti porastu slučajeva raka debelog crijeva kod ljudi mlađih od 50 godina diljem svijeta, kažu istraživači.

Zemlje diljem svijeta, uključujući neke u Europi i Oceaniji, bilježe porast broja mladih odraslih osoba s dijagnozom raka debelog crijeva u posljednjim desetljećima. Najizrazitiji porast zabilježen je u Engleskoj, Novom Zelandu, Portoriku i Čileu.

Liječnici su ranije ukazivali na pretilost, konzumaciju brze hrane i tjelesnu neaktivnost kao moguće uzroke bolesti, no nova istraživanja sugeriraju da bi štetni sojevi uobičajene crijevne bakterije E. coli mogli igrati ulogu, piše Guardian, a prenosi Danas.rs.

Analiza 981 tumora
Profesor Ludmil Alexandrov sa Sveučilišta Kalifornije u San Diegu rekao je: “Mislimo da je to infekcija u ranom djetinjstvu koja povećava rizik od kasnijeg razvoja raka debelog crijeva.”

Kako bi razumjeli ovaj trend, međunarodni tim predvođen Sveučilištem u Kaliforniji analizirao je DNK uzorke 981 tumora debelog crijeva iz 11 zemalja Sjeverne i Južne Amerike, Azije i Europe. Većina tumora bila je u starijih osoba, ali 132 bila su u bolesnika s ranim stadijem raka debelog crijeva.

Toksin kolibaktin
Znanstvenici su otkrili da su karakteristične genetske mutacije uzrokovane toksinom kolibaktin, koji izlučuju određeni štetni sojevi E. coli, bile tri puta češće u tumorima pacijenata mlađih od 40 godina nego u onih starijih od 70 godina. Te iste mutacije bile su češće u zemljama s najvišim stopama ranog raka debelog crijeva. Studija je objavljena u časopisu Nature.

Vjeruje se da do ovih mutacija dolazi kada su djeca izložena kolibaktinu prije 10. godine. Toksin oštećuje DNK stanica u debelom crijevu i može povećati rizik od raka prije 50. godine.

Učestalost u porastu u 27 zemalja
Zdravstveni podaci iz cijelog svijeta pokazuju da je učestalost raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 50 godina u porastu u najmanje 27 zemalja, te se udvostručuje svakih deset godina već 20 godina. Ako se ovaj trend nastavi, rak debelog crijeva mogao bi postati vodeći uzrok smrti od raka u toj dobnoj skupini do 2030. godine.

Studija ne dokazuje da kolibaktin izravno uzrokuje rak, ali ako štetni sojevi E. coli igraju ulogu, postavlja se pitanje kako su nastali, kako dolazi do izloženosti kod djece i mogu li probiotici zamijeniti ovu štetnu bakteriju. Alexandrov kaže da oko 30 do 40% djece u SAD-u i Velikoj Britaniji ima sojeve E. coli koji proizvode kolibaktin.

Jedna je hipoteza da su štetni sojevi E. coli evoluirali kako bi dobili prednost u crijevima proizvodeći kolibaktin – iako toksin oštećuje DNK domaćina, može pomoći bakteriji da istisne druge mikroorganizme.

“Ovaj oblik mikrobnog kemijskog rata uobičajen je u evoluciji – toksin pomaže oblikovati okoliš i eliminirati konkurente”, kaže Alexandrov.

Kako smanjiti rizik?
Prema Cancer Research UK, koji je financirao istraživanje kroz Cancer Grand Challenges program, više od polovice slučajeva raka debelog crijeva može se spriječiti:

četvrtina je povezana s nedostatkom vlakana u prehrani,
13% uz konzumaciju prerađenog mesa,
11% s pretilošću,
6% s alkoholom,
a 5% s tjelesnom neaktivnošću.
“Čini se da su mnogi pacijenti s ranim stadijem raka debelog crijeva u djetinjstvu bili izloženi toksinu kolibaktinu, koji proizvode određeni sojevi E. coli”, rekao je dr. David Scott, direktor programa Cancer Grand Challenges.

“Još uvijek ne znamo točno kako dolazi do te izloženosti, ali sumnjamo da kombinacija čimbenika – uključujući prehranu – igra ulogu tijekom ključne faze razvoja crijevne mikrobiote.”

“Ova je studija važan korak u razumijevanju ranih karcinoma, ali nije konačna i bit će potrebno više istraživanja kako bi se uspostavila izravna veza između kolibaktina i povećanog rizika od raka kod mlađih pojedinaca. Drugi istraživački timovi već dublje proučavaju mikrobiom i druge čimbenike okoliša koji bi mogli biti odgovorni za globalni porast bolesti”, zaključio je Scott.

NAjčitanije