Ove namirnice svi jedu kako bi smršavjeli, a zapravo potiču debljanje

Foto: Ilustracija/Freepik.com
S ciljem kako bi izgubili pokoji kilogram, mnogi se odlučuju u prehranu uvesti namirnice poput proteinskih pločica, kupovnih smoothieja ili rižinih kolača, no ovi proizvodi su redom puni šećera, dodanih aroma i bojila.
Na pojam zdravih namirnica u supermarketima nailazimo na svakom koraku, a zbog nedostatne regulacije ovog termina, nalazimo ga i na brojnim proizvodima koji sa zdravljem - nemaju nikakve veze, prenosi Tportal.
Primjerice, rižine pločice ili 'zdrave' granole koje se promoviraju kao idealna užina ili doručak za sve koji žele smršavjeti zapravo su izvor kalorija, šećera i nezdravih ugljikohidrata. I nisu jedine takve namirnice: evo za koju se sve hranu tvrdi da je zdrava, iako nas u stvarnosti samo - deblja.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje na glasu je kao odlična alternativa 'uobičajenim' uljima poput suncokretovog, ali daleko je od zdrave namirnice.
- Ovo ulje je zasićena mast koja, kada se konzumira u prekomjernim količinama, može povećati rizik od ateroskleroze. Umjesto toga, držite se uglavnom maslinovog ulja ili avokadovog - ističe nutricionistica Emma Bardwell za Daily Mail.
Himalajska sol
Slično stoje stvari i s himalajskom soli. Da, ima prednosti pred klasičnom morskom soli, zbog čega su ljubitelji zdrave prehrane za nju spremni odvojiti pokoji euro više. Ipak, fama oko njenih benefita je pretjerana (ili barem nije znanstveno utemeljena), a jedna australska studija pokazala je da ima više mikroplastike čak i od morske soli.
Instant zobene pahuljice
Iako sigurno nisu najgori odabir, instant zobene pahuljice su procesuirane i brže se probavljaju. Bolji izbor su svježe zobene pahuljice, namočene u mlijeku ili kuhane na vodi, ili zobene mekinje, koje su bogate vlaknima i sporije se razgrađuju, održavajući stabilniju razinu šećera u krvi, pojasnila je stručnjakinja, koja se osvrnula i na kupovnu granolu:
Gotova granola obično je puna dodanih šećera i umjetnih sastojaka koji produžuju rok trajanja. Umjesto toga, pripremite je sami koristeći zob, mješavinu orašastih plodova, sjemenki, začina poput cimeta i đumbira te malo meda.
Vitamini u gumenim bombonima
- Savjetujem izbjegavanje gumenih vitamina kad god je to moguće. Često su bogati dodanim šećerima, a doze aktivnih sastojaka mogu biti upitne. Neke nedavne istrage otkrile su da popularni brendovi kreatin gumenih bombona uopće nisu sadržavali kreatin - napominje Bardwell i ističe da bi se izbjegavati trebali i voćni jogurti i sokovi.
Aromatizirani jogurti, kupovni smoothieji i sokovi
Mnogi od tih jogurta s okusima sadrže skrivene šećere i zaslađivače koji narušavaju ravnotežu šećera u krvi. Zdravija zamjena bila bi obični grčki jogurt s dodatkom svježih bobica, cimeta ili malo meda. Isto je i sa smoothiejima, jer su oni koje pronađete u dućanu puni šećera i dodanih aroma.
Za voćne sokove ističe da su možda nekada bili smatran zdravim, ali danas je opće poznato da su bogati zaslađivačima i bojilima. Bolja opcija je, kaže, jesti cijelo voće koje sadrži vlakna ili odabrati sokove od povrća poput mrkve i đumbira.
Rižini kolačići i proteinske pločice
- Iako često smatraju dobrim niskokaloričnim rješenjem, rižini kolačići su siromašni vlaknima i uzrokuju brzi porast šećera u krvi. Zamijenite ih integralnim krekerima s humusom ili avokadom - kaže nutricionistica i poručuje da ni popularne proteinske pločice nisu toliko zdravo rješenje kao što se čini.
Proteinske pločice sadrže dodane šećere, umjetne zaslađivače i nepotrebne sastojke. Bolji izvor proteina su orašasti plodovi, kuhana jaja ili domaće energetske pločice.




