Omiljeni sastojak salate čini čuda: Snižava tlak i usporava rak!

Foto: Ilustracija
Mnogi od nas vole ovu supernamirnicu koju možemo jesti sirovu, u salatama, u juhama, varivima, pečenu, u umacima, sušenu, u sokovima, sendvičima... Rajčica sadrži likopen i još oko deset tisuća korisnih sastojaka koji povoljno djeluju na naše zdravlje. Likopen je među najjačim prirodnim antioksidansima, ujedno zaslužan za crvenu boju rajčice, štiti tijelo od slobodnih radikala, a rajčica ga sadrži više nego ijedna druga biljka, prenosi Živim.hr.
Dobrobiti rajčice
Likopen usporava rast stanica raka, također može sniziti kolesterol, pa tako pomaže u očuvanju zdravlja srca i krvnih žila. Zanimljivo je da se količina likopena ne smanjuje termičkom obradom, dapače, povećava se, pa su najbolji izvori likopena kuhana jela od rajčice.
Ljekovito djelovanje imaju zahvaljujući vitaminu C, karotenu, vitaminu B1, a sadrže i vitamin E. Uz vitamine, u plodovima su i značajne količine mangana, željeza i bakra. Sok od rajčice snižava krvni tlak, a povećava izlučivanje želučanih i crijevnih sokova, što pomaže u boljoj probavi. Preporučuje se u dijetama oboljelih od reumatskih bolesti, gihta te srčanih i bubrežnih bolesti. Rajčice spadaju u porodicu pomoćnica (lat. Solanaceae), s krumpirom, patlidžanom, paprikom i mnogim drugim biljkama. Sadrže alkaloide, tvar koju neki loše podnose.
Lako ju je uzgojiti
Rajčicu je vrlo lako uzgojiti i u vrtu i na terasi u tegli. Traži sunčanu stranu i mnogo vode te redovito uklanjanje mladih izdanaka kako bi se biljka razvila i dala mnogo plodova. Biljku je potrebno vezati uz štap ili mrežu kako plodovi ne bi povukli stabljiku prema dolje i slomili je. Najčešće nema dileme zašto bi trebalo posaditi rajčicu, ali ima dileme koju vrstu odabrati. Naime, postoji nebrojeno mnogo vrsta rajčica, a iz godine u godinu brojne sorte rajčica nastaju u biotehnološkim laboratorijima. Tako smo dobili rajčice novih boja, oblika, mirisa i okusa, pa čak i različitog sastava antioksidansa. Primjerice, u laboratorijima Sveučilišta Oregon nastala je plavo-ljubičasta rajčica indigo rose, koja je pojačana antioksidansima i reklamiraju je kao “rajčicu protiv raka”. Sve uobičajenije postaju i žute rajčice, kojih ranije kod nas nije bilo. Među sadnicama su najviše zastupljene sorte volovsko srce, jabučar krupni, zagrebački rani, visoki amerikanac, floridade, crni šljivar, krumpiraš, moneymaker, sun ray, tumbler, black berry i dr.
Gdje čuvati rajčice?
Za najbolju kvalitetu i okus svježe rajčice držite na pultu ili u smočnici. Posebno ako kupujete nezrele rajčice, trebali biste ih držati na sobnoj temperaturi dok ne dostignu vrhunac zrelosti i dok ne budu spremne za konzumaciju. Nakon što sazru, razmislite o tome da ih premjestite u hladnjak, ovisno o tome kada ih planirate jesti.




