Dozvolite li svojim unucima ovih 5 stvari, mogli biste zauvijek izgubiti njihovo poštovanje

Foto: Ilustracija/Pixabay
Za bake i djedove unuci predstavljaju neiscrpan izvor radosti, smisla i nastavak svega onoga što su godinama gradili. Ta ljubav nije uvjetovana ponašanjem, izgledom ili postignućima – ona je bezuvjetna.
Međutim, upravo ta bezuvjetna ljubav često zna dovesti do ignoriranja problema koji mogu s vremenom ozbiljno narušiti obiteljske odnose i narušiti dostojanstvo starijih članova obitelji, prenosi Dnevno.hr.
U želji da zadrže bliskost, mnogi se djedovi i bake prečesto povlače pred neprihvatljivim ponašanjem, uvredama, ravnodušnošću ili iskorištavanjem. No, gdje je granica između ljubavi i gubitka samopoštovanja?
1. Kad nepoštovanje postane svakodnevica
Rečenice poput „Bako, molim te prestani“, izgovorene s podsmijehom, ili „Djeda, jesi li lud?“, mogu se čuti i prerasti u normu ako se na njih ne reagira.
Djeca rastu u drugačijem svijetu, ali to ne smije biti izgovor za drskost.
Poštovanje nije nešto što dolazi samo po sebi – ono se gradi od ranog djetinjstva. Ako dijete nauči da je u redu govoriti baki kao strancu na ulici, tada će granica poštovanja zauvijek ostati pomaknuta. Zato je važno pravovremeno i mirno, ali odlučno postaviti granice.
2. Kad ravnodušnost boli više od riječi
Baka pamti sve rođendane, blagdane i obiteljske obljetnice, ali njezine poruke dobivaju tek suho “hvala”. Telefonski razgovori su kratki, posjeti sve rjeđi.
Možda unuci i ne shvaćaju koliko to boli. Iskren razgovor može pomoći.
Ne s pozicije prigovora, nego iz potrebe za bliskošću: „Voljela bih da se ponekad javiš. Ne zato što moraš, nego zato što ti je stalo.“
3. Kad postajete servis, a ne član obitelji
„Možeš pričuvati djecu? Možeš posuditi nešto novca?“, i nakon toga mjeseci tišine. Kada komunikacija postoji samo kad nešto treba, tada više niste baka ili djed, već usluga na zahtjev.
Pomaganje je lijepa osobina, ali i ona ima granice. Nema ništa loše u tome da ponekad kažete „ne“.
Ne iz osvete, već iz brige za vlastito dostojanstvo. Ljubav i poštovanje ne mogu se tražiti, ali mogu se zaslužiti – uz međusobnu pažnju i ravnotežu davanja i primanja.
4. Kad se obiteljske vrijednosti gase u tišini
Nekada su obiteljska okupljanja, zajednički obroci i slavljenje blagdana bili svetinja. Danas se često sve svodi na brzi SMS ili “like” na društvenim mrežama. No tradicije žive samo ako ih njegujemo.
Umjesto prigovora, ponudite rješenje – pozovite obitelj na večeru, podijelite uspomene, ispričajte im zašto su vam zajednički trenuci važni.
Ako ne reagiraju – prihvatite to, ali nemojte moliti za pažnju. Pokažite im, bez riječi, što propuštaju.
5. Kad vaša bol postane nevažna
„Ma svi stari kukaju“ – rečenica koja boli više nego što se čini. Kad se vaše zdravstvene tegobe dočekuju s umanjivanjem ili ignoriranjem, dolazite do točke gdje prestajete biti osoba, a postajete “netko tko uvijek nešto žali”.
Ali vaše emocije i zdravlje nisu nevažni. Ako vas boli – recite. Ako vas vrijeđa ton ili ignoriranje – recite.
Ne zato da biste se žalili, već zato što imate pravo na dostojanstvo i pažnju, baš kao i svi drugi.




