Pjesnički stihovi, božićne pjesme i kajkavske popevke obilježile još jednu Krapinsku božićnu priču

Autor zagorje.com
bozicna prica krapina.jpg

Podrumski komorni prostor župnoga dvora u Krapini sinoć je bio pretijesan za sve koji su željeli prisustvovati ovogodišnjoj Krapinskoj božićnoj priči. Riječ je o tradicionalnoj priredbi, ove godine održanoj 13. put, u organizaciji Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo i domaćinstvo krapinskoga župnika vlč.  Davora Štuljana.

Među gostima bili su zamjenik krapinskoga gradonačelnika, Ivica Hršak, načelnik Policijske uprave Krapina i ispostave Pregrada, Dubravko Kunštek, pročelnica upravnog odjela KZŽ za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade, Martina Gregurović Šanjug, gvardijan Franjevačkoga samostana u Krapini, pater Franjo Tomašević i pater Franjo Jurinec. A mnogo poznatih lica bilo je i u publici: doajen zabavne glazbe, Hrvoje Hegedušić, sa suprugom, pjesnikinjom Ljerkom, prvakinja Opere Slovenskog narodnog gledališča u Ljubljani i redovita profesorica solo pjevanja na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, Martina Zadro, sa suprugom, glumcem Zvonkom Novoselom, novinarka Radija Sljeme, Ana Lacković Varga, dr. Antun Presečki, solist Gradskog kazališta „Komedija“ Adalber Turner Juci i drugi.

Redatelj Krapinske božićne priče, Radovan Novina, pažljivo je osmislio program i birao izvođače. Među odabranim pjesnicima bili su prof. Marija Lamot iz Krapine, Bernarda Despot, podrijetlom iz Tuhlja sa zagrebačkom adresom, Đurđica Srebačić iz Bedekovčine i Dražen Kos iz Mraclina kraj Velike Gorice. Njihove stihove kazivali su omiljeni glumac Denis Bosak iz Poznanovca i talentirani student Akademije dramske umjetnosti, Lav Novosel, koji je doživio ovacije na Berlinaleu ostvarenjem glavne uloge u filmu „Zečji nasip“.

 

Uz glazbenu pratnju Karla Kukovačeca za klavijaturama i violinistice Doris Tkalačević pjevali su zabavno-glazbeni urednik Radija KAJ, Ivan Benc, festivalske doajenke Tanja Mršić i Gordana Ivanjek Tušek, studentica solo pjevanja na Muzičkoj akademiji u Puli, Vanja Turner, zatim Valentina Pažameta koji ju na klavijaturama pratio sin Dominik, Krapinčanke, mama i kći, Iva i Ella Ranogajec Inkret, a debitirala je sopranistica Barbara Othman, koja je od djetinjstva vezana za kajkavsku popevku, od sudjelovanja na Danima kajkavske riječi u Zlataru, Prvom glasu Zagorja u Sv. Križu Začretju do Festivala kajkavskih popevki na kojemu je ostvarila 17 nastupa, od toga pjevala je šest popevki koje je skladala njezina majka Rozika, koja je također bila u publici. Barbara je pjevala njezinu popevku „Angelova pelerina“ iz festivalske 2006. godine, a publici je podarila i interpretaciju najpoznatije božićne pjesme „Tiha noć, sveta noć“ Josepha  Mohra i Franza Grubera.

 

Publika nije štedjela dlanove za podarene interpretacije , što je osjetio i mladi glumac Lav Novosel koji se predstavio i kao pjevač, Arsenovom popevkom „Angeluš“ iz festivalske 1072. godine. A što kazati za izvedbe tenora iz Marije Bistrice, Marka Vukesa. Mnoge su  prolazili trnci slušajući njegove izvedbe  popevki „Došel bum v Zagorje nazaj“ i „Suza za zagorske brege“. Kakav raspon glasa, tako da na komplimentima nije štedjela ni Martina Zadro. Program je vodio Željko Slunjski, s voditeljskim mikrofonom kontinuirano od prve godine.

Svim sudionicima na kraju je zahvalio župnik Davor Štuljan. Izlazeći iz dvorane, jedna je profesorica komentirala : „To je bio Božić u Ciboni!“. 

NAjčitanije