Ovako nešto još niste pročitali: Zagorka dizala kredit i doživjela 'filmski' šok. U sve se uključila policija

Autor zagorje.com
IMG_6459 (2).jpg

Foto: Ilustracija

Jedna je 51-godišnja žena s područja Krapinsko - zagorske županije željela podići kredit pa je tražila opcije koje su joj najpovoljnije. Negdje u svibnju ove godine, pronašla je opciju koja joj se činila zanimljivom, no, to nije bilo u poslovnici neke od banaka, već na jednoj društvenoj mreži.

Kako doznaje Zagorje.com, ona se putem te društvene mreže javila na oglas za kredit, a potom je na zahtjev nepoznate osobe dostavila sve svoje osobne podatke, isplatne liste, potvrde pa čak i presliku svoje bankovne kartice.

Da stvar bude još čudnija, pomalo 'filmska', njoj se nepoznata osoba nakon toga javila i rekla joj kako njen kreditni rejting baš i nije dovoljno dobar, ali da će joj pomoći oko toga.

Rečeno joj je da će joj ta 'agencija' uplatiti novac na njen račun, a da će onda ona taj novac proslijediti, odnosno, uplatiti na broj računa koji će joj oni poslati, te da će si na taj način podići kreditni rejting.

Vjerovali ili ne, 51-godišnjoj Zagorki je stvarno na račun sjelo nekoliko tisuća eura i ona je taj novac proslijedila na račun na koji joj je rečeno.

No, nakon toga, više joj se nitko nije javio, a ta stranica na društvenoj mreži, kao i oglas, jednostavno su nestali te više nije mogla stupiti u kontakt s tom nepoznatom osobom.

Nekih mjesec dana kasnije, točnije 27.06.2025., stigao je šok. Naime, Zagorka je od jedne inozemne kreditne agencije zaprimila službenu opomenu pred tužbu s napomenom kako duguje oko tisuću eura rate za kredit, kojeg je očito nepoznata osoba s njenim podacima podigla negdje u inozemstvu.

Shvativši da je žrtva prevare, jučer je, kako su nam potvrdili iz Policijske uprave krapinsko - zagorske, stigla u policiju te im sve prijavila, tako da policijski službenici PU krapinsko - zagorske sada provode kriminalističko istraživanje i tragaju za nepoznatim počiniteljem ovog kaznenog djela.

Podsjetimo, Policijska uprava krapinsko - zagorska nebrojeno je puta upozorila građane da se čuvaju prijevara, te objavila konkretne savjete.

Kako se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?

Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:  https://webheroj.hr/.

- slanje poveznice(linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji),

- jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice),

- zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena),

- također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon ( kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja ali i brojevi hrvatskih mreža. 
 
Provjerite na servis CERT iffy radi li se o legitimnoj internetskoj trgovini.
CERT iffy korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba.  

 

NAjčitanije