OVRHE U ZAGORJU: Na prodaju 419 nekretnina

Zakon o ovrhama koji je na snazi od samog početka godine, kao što se i najavljivalo, napravio je veliku zbrku i nepravdu

Zakon o ovrhama koji je na snazi od samog početka godine, kao što se i najavljivalo, napravio je veliku zbrku i nepravdu građanima. Ovrhe po novom tako provodi FINA koja vodi jedan jedinstveni registar, a novce vam mogu ovršiti osim s kunskih i deviznih računa i sa štednih uloga, te oročenih sredstva.

Od 1. siječnja ove godine, prema Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima FINA provodi ovrhe na novčanim sredstvima poslovnih subjekata i građana po svim računima i oročenim novčanim sredstvima.

u svim bankama, prema osobnom identifikacijskom broju ovršenika bez njegove suglasnosti. Ovrhu vam, prema novom zakonu, ne mogu izvršiti na primanja po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušavanja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju, primanjima po osnovi socijalne skrbi, primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti, primanjima po osnovi dječjega doplatka, primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima i dr.
Od ovrhe je izuzet iznos od dvije trećine prosječne neto plaće u RH, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od dvije trećine iznosa plaće.

Prema podacima FINA-e zbog ovrhe je u blokadi preko 150.000 bankovnih računa, a svakim danom raste i broj ovrha nad imovinom koje će završiti na bubnju. To su zemljišta, kuće, automobili… Sve to prodat će se za samo jednu ili dvije trećine od stvarne tržišne vrijednosti.

Još i plati da bi saznao tko te ovršio

Najviše ovrha tako ima u Zagrebu, te Istarskoj i Zagrebačkoj županiji. Iako se prema Zakonu ovršiti može jedna trećina plaće ili mirovine ili do polovine iznosa kada je u pitanju ovrha zbog alimentacije, ljudi se žale da im se računi blokiraju, tako da ostaju bez osnovnih sredstava za život i to bez upozorenja. Najviše zbog naplate televizijske pretplate ili dugova Hrvatskih vodama, a da bi uopće saznali tko ih je ovršio trebaju doći u FINA-u, po kopiju ovršnog postupka, odnosno zatražiti tzv. tiskani nalog kako bi vidjeli zbog kojeg je to duga blokiran račun, ali to nije besplatno, već se plaća pedesetak kuna po stranici.

Najviše su nastradali umirovljenici i to oni koji imaju mirovinu od skromnih 1.500 kuna, a iz Matice umirovljenika potužili su se kako smatraju nedopustivim da se blokiraju računi takvim kategorijama, te da ih se izuzme iz takvih postupaka. Mnogi analitičari upozoravaju da Zakon ima mnogo nedorečenosti i da kao takav ne može opstati. S druge strane, od iduće godine najavljuje se zapošljavanje ovršitelja koji će u 65 hrvatskih gradova provoditi ovrhe nad kućama, stanovima, automobilima…

Temeljem Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona Hrvatska gospodarska komora 2006. godine je osnovala i Očevidnik nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku. Očevidnik se vodi o svim nekretninama koje se prodaju u ovršnom postupku, a o pokretninama ako je njihova procijenjena vrijednost veća od 50.000 kuna. Posla, dakako ima.

Kako doznajemo od HGK-Županijske komore Krapina i Zagorci nisu pošteđeni ovrha zbog dugova i gospodarske krize, te gubitka radnih mjesta, a najčešće je riječ o fizičkim osobama koje ne mogu vraćati kredite koje su uzele od banaka.

- Uvidom u Očevidnik nekretnina i pokretnina koje se prodaju u stečajnom postupku omogućena je laka dostupnost podataka na web stranicama HGK svim zainteresiranim strankama koje su sada u mogućnosti sudjelovati na dražbama vezanim uz kupnju odnosno prodaju nekretnina i pokretnina iz stečajne mase. Od početka vođenja Očevidnika nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku na području Krapinsko-zagorske županije ukupno je upisano 419 nekretnina, od čega ih je čak 55 upisano u prvih osam mjeseci 2011. godine. Kako zbog krize tako i zbog prezaduženosti broj ovrha kontinuirano raste. Najčešće je riječ o fizičkim osobama koje nisu mogle vraćati kredit, dok su najčešći vjerovnici financijske institucije - doznali smo u Županijskoj komori Krapina.