Za obnovu rodne kuće Đure Prejca dobiveno 4,7 milijuna kuna
Općina Desinić vlasnik je rodne kuće poznatog skladatelja, a otkupila ga je prije nekoliko godina od privatnih vlasnika
Kroz Mjeru 7.4.1. ruralnog razvoja koju provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Općini Desinić odobrena su sredstva u iznosu od 4.719.676 kuna. Značajna novčana sredstva odobrena su za projekt obnove rodne kuće Đure Prejca, poznatog hrvatskog skladatelja, glumca, redatelja i Desinićanca, najpoznatijeg po popevkama 'Vu plavem trnacu' i 'Peharček moj' za koje je napisao glazbu i tekst. U kući koja se nalazi u centru ispod desinićke crkve uredit će se stalni postav Đure Prejca te turistički ured i info centar.
Kuća će se obnoviti u izvornom obliku, kako je nekada izgledala, prema staroj slici, a bila bi pokrivena slamom. U Općini Desinić na raspisivanje natječaja za dobivanje sredstava iz EU fondova za mjeru 7.4 koja uključuje 100% financiranje obnove i revitalizaciju rodne kuće čekalo se godinama. Ministarstvo regionalnog razvoja u 70-postotnom iznosu je financiralo izradu projektne dokumentacije. Općina Desinić vlasnik je rodne kuće poznatog skladatelja, a otkupila ga je prije nekoliko godina od privatnih vlasnika.
- Raspolažemo vrijednim stvarima, ostavštinom Đure Prejca, kao što su note, njegov rukopis, razni zapisi. Vrijedne stvari nalaze se i u dvoru Veliki Tabor, koje bi nakon obnove kuće dobili natrag. Znamo i za određeni namještaj koji se nalazi u privatnim kućama i koji su nam sadašnji vlasnici voljni prodati - rekao je načelnik Zvonko Škreblin te dodao kako žele povezati turističku ponudu u desinićkom kraju, tako da turisti koji dođu razgledati Veliki Tabor mogu obići i rodnu kuću Đure Prejca te crkvu sv. Jurja. Baš kao što u popevki 'Vu plavem trnaci' hiža stoji, tako će i u njegovom rodnom mjestu stajati stalni postav, odnosno muzej, u spomen na stvaralaštvo ovog poznatog Desinićanca.
Prethodni članak
Sljedeći članak
BABY BOOM U ZAGORJU: U proteklih 7 dana na svijet stiglo čak 28 beba!
Drama u Zagrebu: "Sve je puno policijskih auta"! Policija: "Očevid je u tijeku"
Evo tko sve duguje porez. Rekorderka je dužna čak 70,5 milijuna eura!
Još jedno poskupljenje: Novi udar na vlasnike auta u Hrvatskoj
KATASTROFA! Izbio veliki požar: 'Nema spasa tvrtki, šteta je ogromna'
Do kraja 2025. dobivaju financijski vjetar u leđa: Novac stiže kad mu se najmanje nadaju
Mladost umalo prosila tri pogotka prednosti u odličnom ''zabočkom derbiju''
Velika pobjeda košarkaša Zaboka u drami protiv Dinama
PROGNOZA: Evo kakvo nas vrijeme čeka na blagdan Svih svetih
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
