Ponos i sjećanje: legendarne Pume oslikale mural u Donjoj Šemnici
Udruga veterana 7. gardijske brigade “Puma” nastavila je s projektom oslikavanja murala s motivima ove legendarne brigade te Domovinskog rata. Novi mural oslikan je na trafostanici u Donjoj Šemnici, uz prometnu državnu cestu. Financijsku potporu za izradu murala pružila je Krapinsko-zagorska županija te je mural po završetku njegove izrade obišao i župan Željko Kolar. „Ovakvi murali nisu samo umjetnička djela, već trajni podsjetnici na hrabrost i žrtvu naših branitelja. Krapinsko-zagorska županija odlično surađuje sa svojim braniteljskim udrugama, a ponosni smo što dali doprinos i ovom projektu koji čuva uspomenu na legendarne Pume“, istaknuo je župan Kolar i naglasio da svaka nova generacija treba znati tko su bile ‘Pume’ i koliko su učinili za slobodu Domovine.
Muralist u Donjoj Šemnici izradio je Kruno Tuđen – Thorn iz Zagreba, a radi se o 14. muralu Puna u čitavoj Hrvatskoj. „U sljedeće dvije godine planiramo napraviti još bar 20 murala, među kojima i njih nekoliko na području Krapinsko-zagorske županije“, najavio je predsjednik Udruge veterana 7. gardijske brigade Puma Robert Puja te na pomoći u realizaciji projekta zahvalio Krapinsko-zagorskoj županiji, svim braniteljima koji su se odazvali akciji, kao i Gradu Krapini na pruženoj podršci.
Odlukom prvog predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Franje Tuđmana, 7. gardijska brigada „Puma“ ustrojena je 23. prosinca 1992. godine sa sjedištem u Varaždinu. Tijekom Domovinskog rata Pume su sudjelovale u najznačajnijim operacijama Hrvatske vojske, postižući velike uspjehe, no uz visoku cijenu. Poginuo je i smrtno stradao 91 pripadnik brigade, dok se jedan još uvijek vodi kao nestao. Ukupno je ranjeno ili stradalo 456 pripadnika brigade na prvim crtama bojišta. Tijekom njenog postojanja, kroz brigadu je prošlo 4100 aktivnih i 450 mobiliziranih pripadnika prosječne dobi od samo 21 godinu. Ratni put brigade formalno je zaključen svečanom predajom ratne zastave 7. srpnja 2003. godine u Varaždinu.
Ovaj sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elekroničkih medija
Prethodni članak
Sljedeći članak
STRAŠNO: Pokušao silovati štićenicu doma za odrasle u Zagorju
Helikopter i hitna u Zagorju
TUŽNA VIJEST: Preminuo legendarni nogometni trener
Grad Oroslavje raspisao natječaj za posao: Ovo su uvjeti
Šesto dijete obitelji Degač
Kaos na parkingu Konzuma, reagirala i policija: 'Masirao sam prepone...'
Nakon sukoba u zabočkom kafiću sud presudio da diranje žene po stražnjici nije prekršaj
Grad Krapina potpisao značajan ugovor s Gradskim društvom Crvenog križa
Ovo su naselja u Zagorju koja uskoro ostaju bez struje. Neće je biti velik dio dana
Kraj boli i borbe: Nakon tri teške godine, sreća napokon dolazi za ova 4 znaka
Kraj starim metodama prozračivanja: 2026. donosi toplu i učinkovitu zaštitu od vlage i plijesni
Kako stoje naše rijetke vrste? Predstavljeni rezultati monitoringa za 2025. godinu
VODIČ KROZ VALENTINOVO: Ljubav se slavi u Zagorju – uz vrhunsku gastronomiju
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
