Orezivanje i mjerenje jakosti Gupčeve lipe
Bez obzira na šupljinu i starost debla, lipa je i dalje vitalna, zaključili su stručnjaci
Stručnjaci iz firme Stablosan d.o.o. pod budnim okom djelatnika Parka prirode Medvednica, Hrvatskog šumarskog instituta i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije mjerili su jačinu, sposobnost i nosivost stjenke Gupčeve lipe, a potom izvršili orezivanje.
Kod povijesnih stabala potrebne su češće kontrole, a ovakva mjerenja stručnjacima pokazuju gdje treba malo više, a gdje manje rezati. - Neke grane ćemo prikratiti i nastojati krošnju prorijediti, tako da eventualni udari vjetra ne bi imali posljedice – pojasnio je Viktor Lochert is Stablosana. Slično je obrezivanje i rezistografija izvršeno i prije 6, 7 godina, kako bi se vidjela točna debljina zdrave stijenke, odnosno šupljine i bolesnog dijela. - Tada je orezivanje bilo drastičnije, no sad se samo malo smanjio volumen, kako bi se smanjila mogućnost lomova – rekla je Dijana Hršak iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području KZŽ. I tada je donesen isti zaključak – bez obzira na šupljinu i loše stanje osnovnog debla, Gupčeva lipa relativno je vitalna, i dalje tjera mladice i dobro izgleda.
Također je dogovoreno da će javna ustanova zajedno s Parkom prirode Medvednica uz samu lipu postaviti info tablu koja će govoriti o samoj lipi, njenoj legendi i povijesti kako bi posjetitelji i turisti, ali i lokalno stanovništvo moglo saznati što više o ovom zaštićenom spomeniku prirode koji već stoljećima prkosi vremenu i svakog proljeća iznova oduševljava.
Prethodni članak
Sljedeći članak
UŽAS U BEDEKOVČINI: Ženu je ubio kod susjeda, sebe u klijeti. Četvero djece ostalo bez roditelja
U palentu uvijek dodajte jedan poseban sastojak – bit će savršeno kremasta i toliko ukusna da će svi tražiti još
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
NOVI DETALJI UBOJSTVA U ZAGORJU: Vatrenim oružjem ubio ženu, pa si presudio u klijeti
DOZNAJE SE: Ubojica iz Bedekovčine već imao 4 kaznene prijave zbog nasilja u obitelji
FOTOGALERIJA: Treću svijeću upalila 92-godišnja Antonija Pezić
POLICIJA: Vatrogasci još dežuraju na požarištu
[PROGNOZA VREMENA] Evo kakav će biti početak tjedna
Drama na planini. GSS u teškoj akciji izvlačio tijelo smrtno stradalog planinara
Uskoro nestaje struje u nekoliko mjesta KZŽ.
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
