Održana tribina „Prevencija rizičnog ponašanja u lokalnoj zajednici“
Jučer, 01.prosinca 2011., uz suorganizaciju Obiteljskog centra KZŽ i Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo KZŽ, u Srednjoj školi Krapina održana edukativna tribina na temu „Prevencija rizičnog ponašanja u lokalnoj zajednici“
U tijeku je Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti čijim se obilježavanjem u cijelom svijetu želi osvijestiti javnost o problemu zlouporabe svih sredstava ovisnosti, osobito droga te potaknuti sve aktere u društvu na aktivnu zajedničku borbu protiv ovisnosti.
S tim je ciljem jučer, 01.prosinca 2011., uz suorganizaciju Obiteljskog centra KZŽ i Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo KZŽ, u Srednjoj školi Krapina održana edukativna tribina na temu „Prevencija rizičnog ponašanja u lokalnoj zajednici“. Predavanje o principima i standardima za dobru školsku prevenciju rizičnih ponašanja i ovisnosti održao je prof.dr. Slavko Sakoman, voditelj odjela za ovisnosti u KB Sestre milosrdnice.
Krapinsko-zagorska županija je među zadnjima po učestalosti zlouporabe droga, ali je među prvima kada je riječ o zlouporabi alkohola. Međutim, prema riječima prof.dr. Sakomana, bilo da je riječ od lakim, teškim drogama ili pak alkoholu, nema velike razlike ako njihovo konzumiranje dovede do ovisnosti.
Najveća opasnost od pribjegavanja k ovisnosti o drogama i alkoholu leži u rizičnim skupinama djece kojih ima 10% u odnosu na cijelu populaciju djece. Rizičnost djece proizlazi ili iz njihove naravi ili pak iz odgoja u disfunkcionalnoj obitelji. Kako bi se spriječilo širenje ovisnosti među mladima, potrebno je razviti instrumentarij ranog prepoznavanja rizičnosti djeteta s ciljem prevencije ovisnosti. Postoji nekoliko razina zaštite koje služe upravo u tu svrhu.
Ponajprije, najvažniju ulogu ima obitelj u ostvarivanju kvalitetnog odnosa s djetetom, zatim škola, liječnik opće prakse, a pri pojavi ozbiljnijeg problema za dijete je tu centar za mentalno zdravlje (psiholozi) te na kraju i psihijatrija u smislu hospitalizacije djeteta. Sakoman naglašava kako u Hrvatskoj postoji jasan nedostatak „pedopsihijatrije“ koja bi pružala znatno bolji pristup i liječenje djeci ovisnicima.
Najvažnija je dobra primarna prevencija, tj. odgoj djeteta u koji su uključeni odgajatelji, obitelj i škola. Djetetu, a posebno u dobi između 14. i 16. godine kada je veća vjerojatnost da krene krivim putem, potrebno je dati slobodu, ali i vršiti kontrolu nad njime kroz komunikaciju, interakciju i očuvan odnos.
„Važna je interakcija svih institucija uključenih u rad s djecom i mladima, od škola, zdravstvenih i drugih javnih ustanova te raznih udruga kako bi se postigao cilj, a to je zajednička prevencija ovisnosti kod mladih članova našeg društva“, naglasila je Sonja Borovčak, zamjenica župana za društvene djelatnosti.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kraj kafića u Zagrebu osvanuo grafit Zagorcima jako dobro poznat 😆
Brutalan napad na popularnoj manifestaciji u našem kraju. Mladić leži, drugi ga nokautira udarcem nogom u glavu
U centru Zaboka otvara se privatna poliklinika iza koje stoji iskusni i cijenjeni zagorski kirurg
Teška prometna nesreća: Jedna osoba poginula, očevid je u tijeku
Sanja Zamuda (48) pronađena živa nakon velike potrage
Policija objavila detalje nesreća u Zagorju tijekom vikenda
U četvrtak se u Začretju igra humanitarna utakmica za Teu Gregurić
[PROGNOZA VREMENA] Sutra promjena vremena
Ljetni horoskop za 24. kolovoza: Kome se smiješi sreća?
Muškarac (52) optužen da je u Zagorju pijan tukao i prijetio majci
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
