Održana Sjednica Skupštine Hrvatske zajednice županija
U uvodnom dijelu obratio se predsjednik Zajednice i župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk, koji se ovrnuo na najvažniji proces iduće godine, a to je prijenos dijela poslova ureda državne uprave županijama
U srijedu, 12. prosinca u Zagrebu je održana Skupština Hrvatske zajednice županija.
U uvodnom dijelu obratio se predsjednik Zajednice i župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk, koji se ovrnuo na najvažniji proces iduće godine, a to je prijenos dijela poslova ureda državne uprave županijama.
- Vlada Republike Hrvatske prepoznaje napore Hrvatske zajednice županija i zbog toga vas vidimo kao partnere u procesu decentralizacije, što je i sam premijer Andrej Plenković istaknuo nakon jučerašnjeg sastanka u Rijeci. Uključeni ste u izradu zakonskih rješenja, sudjelujete u radnim skupinama, a od 01. siječnja 2020. preuzet ćete dio poslova državne uprave, što je samo početak daljnje funkcionalne decentralizacije - istaknula je državna tajica Ministarstva uprave Josipa Rimac.
- Govoreći iz pozicije župana i predsjednika Hrvatske zajednice županija, mogu reći da se nalazimo na kraju jedne važne godine za jedinice regionalne samouprave. To možemo pripisati Ministarstvu uprave koje priprema zakonski okvir za prijenos dijela poslova ureda državne uprave županijama - rekao je predsjednik Pauk i objasnio kako će sukladno prijenosu dijela poslova ureda državne uprave biti potrebno mijenjati 41 zakon, 7 uredbi i 13 pravilnika. - U 2019. godini jedinice područne (regionalne) samouprave očekuje intenzivnija priprema za novu financijsku perspektivu koja Europu čeka nakon 2020. godine.
Uoči nove financijske perspektive koja Europe čeka nakon 2020. godine, važno je zajednički djelovati i poticati jedinice regionalne samouprave na gospodarski rast, tehnološki razvitak i primjenu politika koje vode društvenom napretku i stvaranju jedinstvene Europe - zaključio je Pauk.
Gosti Skupštine bili su i predstavnici Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske REGEA koji su održali prezentaciju o novim načinima financiranja izgradnje, dogradnje i energetske obnove javnih zgrada,ističući da su županije jedinice koje najviše ulažu u taj sektor.
- Glavna značajka novog modela jest da javni sektor ima mogućnost pokretanja većeg broja projekata u značajno kraćem vremenskom razdoblju. Također, tu je i obveza privatne strane da projektira, financira i izvrši sve radove, održava i upravlja imovinom te jamči za ugovorene standarde tijekom ugovorenog razdoblja i to obavezno s nižim ukupnim troškovima - rekao je ravnatelj REGEA-e Julije Domac te predložio pokretanje Nacionalnog Programa financiranja projekata izgradnje, dogradnje i energetske obnove zgrada i infrastrukture.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Danas nas čeka novo nevrijeme, a kakav će biti ostatak tjedna? Božarov: 'Najgore je iza nas'
Drama: Zatvorenik pobjegao policiji!
Spaljivao suhe grane, a onda je buknuo požar: Detalje objavila PU krapinsko-zagorska
Ministricu pitali bi li jela uzgoj iz vrta da živi preko puta otpada - pazite odgovor
Peto dijete u obitelji Petek
Detalji filmskog bijega: Prijetio bivšoj partnerici, bio u zatvoru pa pobjegao policajcima u lisicama
Podmetnuli 10 požara: Jedan dobio 220.000€ od države, dvoje su misterij
Evo gdje sutra u Zagorju od jutra neće biti struje
Uručene iskaznice novim pripadnicima prometne jedinice mladeži
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
