Nestrpljivo čekali odštetu, na kraju dobili 'siću'
Iako se prema procjenama, šteta kretala oko 28 milijuna kuna Ministarstvo poljoprivrede te je svote znatno umanjila. Kako to već obično biva, kada država nadoknađuje bilo kakvu štetu od elementarne nepogode ona je tek simbolična i nije dostatna ni za polovicu popravaka. Od svih ukupno prijavljenih poljoprivrednih šteta, isplaćeno je tek 3,67 posto.
Iz državnog proračuna stigle su od odštete za stradale poljoprivredne usjeve mještanima Kraljevca na Sutli, Kumrovca, Zagorskih Sela i Klanjca koje je prouzročilo olujno nevrijeme u srpnju prošle godine. Jak vjetar i tuča veličine teniske loptice za čas je porušilo gospodarske zgrade, obiteljske kuće, poljoprivredne usjeve i nasade, a posljedice se na nekim mjestima još uvijek vide.
Iako se prema procjenama, šteta kretala oko 28 milijuna kuna Ministarstvo poljoprivrede te je svote znatno umanjila. Kako to već obično biva, kada država nadoknađuje bilo kakvu štetu od elementarne nepogode ona je tek simbolična i nije dostatna ni za polovicu popravaka. Od svih ukupno prijavljenih poljoprivrednih šteta, isplaćeno je tek 3,67 posto.
U olujnom nevremenu kojeg ne pamte ni najstariji mještani tog mjesta najviše je nastradalo područje Kraljevca na Sutli čija se šteta procijenila na 7, 7 milijuna kuna, a dobivene su tek 283 tisuće kuna. Kraljevcu na Sutli pomogla je prije toga jednokratnom pomoći Krapinsko-zagorska županija s 70.000 kuna i bivša premijerka Jadranka Kosor s 100.000 kuna.
Kumrovec je imao štete za oko 4, 5 milijuna kuna, a dobio je tek 173.000 kuna. Grad Klanjec dobio je 69 tisuća kuna, a šteta je bila procijenjena na oko 1.900.000 kuna. Najmanje štete nevrijeme je ostavilo u Zagorskim Selima. Šteta se cijenila na 333.000, a mještanima je isplaćeno tek oko 12.000 kuna.
Još su gore prošli poljoprivrednici s ivanečkog područja čije je usjeve uništila prošle godine suša. Njihova naknada štete iznosi od tri kune do tridesetak.
Ukupna šteta bila je oko 800.000 kuna, a država im udijelila tek 20.000 kuna. Poljoprivrednicima se uopće po tu siću ne isplati ići u Upravni odjel grada, jer će više potrošiti na prijevoz.
Prethodni članak
Sljedeći članak
DRŽAVNI INSPEKTORAT: Iz prodaje se povlači popularni proizvod - provjerite jeste li ga kupili
Policija upala u Dom zdravlja, evo o čemu se radi...
Osvojio 500.000 eura na Eurojackpotu pa izjavio: 'Imam posebnu strategiju, ali neću je otkriti'
U uvoznoj kavi otkrivena visoka razina kancerogene tvari
Žena (79) mijenjala plinsku bocu – eksplozija oštetila pola kuće i uzrokovala veliku štetu!
Ključna investicija: Potpisivan milijunski ugovor za RCGO Piškornica
Usklađene mirovine iz drugog stupa: Stiže 'povišica' za dio umirovljenika
Krapina dobiva novu osnovnu školu: Veliki iskorak prema jednosmjenskoj nastavi i modernom obrazovanju
U škole uskoro stiže novi predmet: Oni koji su ga isprobali kažu da je drugačiji od svega dosad
[FOTO] Usred noći izgorjela dva auta, šteta je ogromna
VODIČ KROZ VALENTINOVO: Ljubav se slavi u Zagorju – uz vrhunsku gastronomiju
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
