[NAJLEPŠE SU KAJKAVSKE RIEČI] Zavičajna zbirka zlatarske Gradske knjižnice bogatija je za još jedno vrijedno djelo
Zavičajna zbirka zlatarske Gradske knjižnice od srijede je bogatija za još jedno vrijedno djelo, monografiju „Najlepše su kajkavske rieči“. Samozatajno, vjerojatno i samoinicijativno, pisala ju je Gordana Valjak, ravnateljica Pučkoga učilišta dr. Jurja Žerjavića, uz Turističku zajednicu Grada Zlatara organizatora manifestacije. Povijest je to manifestacije koja bilježi svoju 50. obljetnicu i čiji su temelj ponajprije dječje priredbe. Iz godine u godinu obogaćuje se novim sadržajima, a građanima je , s godinama, sinonim Dana postalo „Pajdaško sprehajanje“ koje privlači i najveću pozornost publike.
Autorica je i sama suvremenica nekoliko desetljeća Dana kajkavske riječi. Pišući monografiju koristila je svu raspoloživu pisanu i foto dokumentaciju, tako da će budući naraštaji imati vjerodostojnu povjesnicu manifestacije kojom se ponose. Konačno je riješena dilema gdje su počeli Dani kajkavske riječi – u Belcu ili Zlataru? Jamačno, u Zlataru! Gordani Valjak na istinskome zalaganju zahvalila je gradonačelnica Jasenka Auguštan Pentek. U prostoru Knjižnice postavljena je i prigodna foto i izložba dokumentacije.
Promociji monografije prethodilo je predstavljanje Maloga i Slikovnog rječnika kajkavskoga govora stubičkoga kraja. Prof. Danica Pelko objasnila je kako je nastao rječnik, kao školski projekt i projekt darovitih učenika koji se okupljaju u grupi izvannastavnih aktivnosti ''Mala kajkaviana''. Podsjetimo - dobio je drugu nagradu na Trijenalima zagorskog suvenira u Muzejima Hrvatskog zagorja. Škola je za rječnik dobila i posebnu pohvalu HRT – a u sklopu projekta Zanemarena baština. Troje osnovaca publici je interpretiralo nekoliko uradaka govora svojega zavičajnoga podneblja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
U palentu uvijek dodajte jedan poseban sastojak – bit će savršeno kremasta i toliko ukusna da će svi tražiti još
UŽAS U BEDEKOVČINI: Ženu je ubio kod susjeda, sebe u klijeti. Četvero djece ostalo bez roditelja
Nestala je Barbara, 39-godišnja učiteljica iz Zlatara! Traže je policija i HGSS
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
NOVI DETALJI UBOJSTVA U ZAGORJU: Vatrenim oružjem ubio ženu, pa si presudio u klijeti
Tragičan kraj potrage: Nestala učiteljica Barbara (39) iz Zlatara pronađena mrtva
Dobre vijesti za tisuće obitelji: Uskoro počinje isplata naknada
Donesen je novi Zakon o naplati cestarine: Evo kako će izgledati vožnja autocestom
FILMSKA POTJERA: Autom jurio u suprotnom smjeru, policija pod rotirkama u lovu
CIAK Grupa se očitovala i tvrdi: Požar neće značajnije utjecati na poslovanje naše grupe
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
