Muzej krapinskih neandertalaca uključio se u zanimljivu edukativnu akciju
Akcija u kojoj sudjeluju brojni hrvatski muzeji organizira se povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja
Muzej krapinskih neandertalaca uključio se u 23. Muzejsko - edukativnu akciju i nagradnu igru Sekcije za muzejsku pedagogiju Hrvatskog muzejskog društva koja nosi naziv „Lađa“. Akcija u kojoj sudjeluju brojni hrvatski muzeji, a koja se organizira povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, traje od 18. travnja do 18. svibnja. U Muzeju krapinskih neandertalaca će se u tom periodu održavati program pod nazivom „Nova otkrića o životu neandertalaca! Plovidbe… liječenje… nakit…“, u sklopu kojega će se odvijati različite aktivnosti, radionice i predavanja za djecu i mlade.
Znanstvena otkrića
Sudionici akcije će tako u krapinskom muzeju saznati brojne informacije o najnovijim znanstvenim otkrićima koja potvrđuju da je neandertalac bio sličan modernom čovjeku. Primjerice, njihove alatke pronađene na pojedinim otocima koji nikada nisu bili povezani s kopnom svjedoče o njihovoj vještini izrade splavi i snalaženju na vodi. Također, istraživanja zubi neandertalaca otkrivaju korištenje ljekovitog bilja, a zaliječene povrede dokazuju liječenje i brigu za bolesne članove zajednice. Uz to, njihovo kompleksno ponašanje i razvijenu inteligenciju otkrivaju i pronađeni dijelovi nakita te mogući tragovi špiljske umjetnosti.
Radionice i predavanja
S knjižicom 23. EMA-e po cijeni od 10 kuna, djeca i mladi mogu sudjelovati u programima svih muzeja koji su se uključili u Akciju, a u Muzeju krapinskih neandertalaca dobiva se gratis ulaznica za obilazak stalnog postava Muzeja te edukativni materijal pod nazivom „O prapovijesnom liječenju, neandertalcima i ljekovitom bilju“. Također, uz obilazak Muzeja i Nalazišta Hušnjakovo, knjižica omogućuje i sudjelovanje u radionicama koje će se organizirati subotama 21. i 28. travnja te 5. i 12. svibnja, od 13 do 14.30 sati. Na radionicama će sudionici imati priliku izraditi umanjene modele splavi od prirodnih materijala, upoznati ljekovito bilje Hušnjakova ili izraditi nakit inspiriran prapoviješću. Također, za srednjoškolce, studente , ali i sve zainteresirane doc. dr. sc. Marcel Burić održati će predavanje i prezentaciju 'Drevni moreplovci: o veslima, jedrima, mornarima… i pokojoj nemani', 26. travnja od 12.45 do 13.30. Voditeljica programa je viša muzejska pedagodinja Lorka Lončar Uvodić, a za sudjelovanje na radionicama i za predavanje potrebna je prethodna najava na br. 049/371 - 491 ili na mail [email protected].
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vakula objavio prognozu za zimu - Jedan mjesec bit će hladniji nego inače
Kad će konačno brza cesta do Marije Bistrice? Evo što kažu Hrvatske ceste
Grob malog Zvonimira na našem području krije najtužniju priču svih vremena
NOVI INCIDENT KOD ŠKOLE: Izbio mu četiri zuba, slomio nos i vilicu, majka: 'Dijete su mi skoro u lijesu doveli doma'
Doktorica Hitne pomoći: 'Odmah nas zovite ako osjetite ovo'
U subotu u Repovcu završava ovogodišnje izdanje Zagorske trkačke lige
FOTO: Noćna drama: izgorjela dva auta koji nisu bili jedan kraj drugoga, koriste ih dvije sestre
NOVA UHIĆENJA U ZAGORJU: Policija objavila detalje
Nakon uspješnog nastupa u Rugvici Đidara u subotu organizira Kup Hrvatske u assautu
AK Zagorje najbolji je hrvatski rally klub po drugi puta u povijesti
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
