[HRVATI TUGUJU ZA VELIKIM GLUMCEM] Zbogom dragi Dudek!
„O Isusek, Isusek“, vmrl je Dudek! U Zagrebu je, u 88. godini, preminuo omiljeni glumac Martin Sagner, legendarni Dudek iz TV serije „Gruntovčani“. Seriju od 10 epizoda, snimljenu 1975. godine, režirao je Krešo Golik, po scenariju podravskoga književnika Mladena Kerstnera. Prethodili su joj „Mejaši“, šest epizoda, snimljeni 1970. godine. Uloga malog seoskog čovjeka, naivčine Drašeka Katalenića, pribavila je Sagneru tada nemjerljivu popularnost, kao i njegovoj partnerici, glumački jednako sjajnoj Regici odnosno Smiljki Bencet. Zbog njih dvoje, ali i drugih protagonista, serija je bila omiljena u svim dijelovima Hrvatske( i među čakavcima), kao i u susjednoj Sloveniji. Čak je RTV Ljubljana na ploču snimila dijaloge Dudeka i Regice.
Martin Sagner je rođeni Podravec, iz Novigrada Podravskog, koji je prvo studirao pravo, a zatim se opredijelio za glumu. Bio je u generaciji Gavellinih učenika. Smiljku Bencet upoznao je u varaždinskom kazalištu, u kojemu je dobio prvi angažman, od 1955. do 1963. godine . Kratko vrijeme, 1963., bio je vršitelj dužnosti direktora varaždinskog kazališta.
Martin i Smiljka karijere su nastavili u zagrebačkoj „Komediji“, s time da je Sagner svoj životopis obogatio i političkom karijerom. Bio je saborski zastupnik u prvome sazivu 1990.-1992. i drugome. Godinu 1991. proveo je na prvoj liniji bojišnice, kod Sunje, gdje mu je zapovjednik bio Slobodan Praljak.
Regi, Regica
Dudek i Regica na malim su ekranima reafirmirali kajkavštinu, koja je odjednom bila svima razumljiva (!?), a njih dvoje često pozivani na sva važna društvena događanja. Godine 1971. čak i na Festival kajkavskih popevki u Krapini, koji je tada bio u svojem uzletu. Sagner je, inače, baštinio glazbeni talent po svojemu ocu. Sa Smiljkom je pjevao u duetu popevku „Dudek i Rega“, sa skladateljskim potpisom tada poznate pjevačice Biserke Spevec, koja danas živi u Njemačkoj. Na krapinskoj festivalskoj pozornici Martin Sagner, kao solist, pojavio se još osam puta, posljednji put 1997. godine. Pjevao je popevku sadašnjeg umjetničkog ravnatelja Siniše Leopolda „Pospanec“, s uglazbljenim stihovima Drage Britvića. U međuvremenu pjevao je i dvije popevke Ive Robića „Regi, Regica“ i „Svadba“, s aranžmanima rođenog Zlatarščanina Silvija Glojnarića, zatim „Napitnicu“ Nikice Kalogjere, „Poštar Martin“ Adice Dobrić Jelače, „Poplavu “ Marija Bogliunija, uglazbljene stihove Krapinčana Jože Antolića Hromčana „Napitnica“ i druge.
foto: eVaraždin
Izraze sućuti supruzi Zorici i sinovima Davoru i Franu uputilo je krapinsko Društvo za kajkavsko kulturno stvaralaštvo.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
TUŽNA VIJEST: Umro je legendarni dr. Marcel Majsec
[FOTO i VIDEO] Nevrijeme se širi Zagorjem: Tuča pogodila više mjesta
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Tragedija: Stariji muškarac preminuo u požaru kuće
Noć tvrđava ponovno oživjela povijest u Dvoru Veliki Tabor
Uhićenje u Zagorju. Policija izvijestila i o dva požara
FOTO: Uspješno održana vježba civilne zaštite Općine Sveti Križ Začretje
Novac stiže za gotovo 20.000 Hrvata: Objavljeno kada kreće isplata
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
