69 pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama sutra započinju s radom u zagorskim školama
Od 20 županija nakon administrativne provjere, prošle su samo tri županije, Krapinsko-zagorska, Primorsko-goranska i Istarska županija....
Na natječaju Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta, koje je u travnju uputilo Javni poziv za dostavu projektnih prijedloga za osiguranje pomoćnika učenicima s teškoćama u osnovnoškolskim i srednjoškolskim obrazovnim ustanovama, od 20 županija nakon administrativne provjere, prošle su samo tri županije, Krapinsko-zagorska, Primorsko-goranska i Istarska županija.
U tim županijama će se financirati 250 asistenata u nastavi za djecu s poteškoćama, od toga 69 u Krapinsko-zagorskoj županiji, a u preostalih 17 niti jedan.
Sukladno planiranim aktivnostima u sklopu projekta „Baltazar“, Krapinsko-zagorska županija i projektni partneri od 01. do 05. rujna 2014. godine u prostorima Srednje škole Krapina održali su edukaciju za 69 pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama.
Edukaciju je proveo tim profesora s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, a sudionici su odabrani na temelju pristiglih prijava na „Javni poziv za mlade nezaposlene osobe za obavljanje poslova pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u odgojno-obrazovnim ustanovama“, raspisan od strane Krapinsko-zagorske županije i partnera.
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured u Krapini, u razdoblju od 17. srpnja do 10 kolovoza 2014. zaprimio je 383 molbe, od čega njih 36 nije zadovoljavalo formalne uvjete, te nisu razmatrane u daljnjem postupku selekcije.
Osnovni uvjeti su bili najmanje završena četverogodišnja srednja škola, prijava u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i starost do 29 godina, dok su prednost imale osobe s iskustvom u volontiranju i u neposrednom radu s djecom. Uzevši u obzir te kriterije, na psihologijsko testiranje i intervju pozvano je 127 kandidata, a odazvalo se njih 115. U završnu fazu odabira ušlo je 109 kandidata (6 kandidata je odustalo).
Konačan odabir 69 pomoćnika u nastavi za 99 učenika s teškoćama donijelo je stručno Povjerenstvo za odabir kandidata razmotrivši sve predviđene elemente u provedbi postupka selekcije (životopis, prednosti, te stručnu procjenu kompetencija i osobina podnositelja prijave).
Pomoćnici su razmješteni u 27 osnovnih i 4 srednje škole na području Krapinsko-zagorske županije, s početkom rada započinju 08. rujna, tj. s početkom nastavnog procesa u školskoj godini 2014./2015.
Tijekom edukacije pomoćnici su upoznati s pravima učenika s teškoćama unutar zakonskog okvira, o vrsti teškoća i pristupu učeniku, o suradnji pomoćnika u nastavi s učiteljem/nastavnikom, roditeljima i drugim učenicima, te o ulozi pomoćnika u podršci učenicima s teškoćama u odgojno-obrazovnom procesu i razvoju socijalnih vještina.
Također, kod neposrednog rada s učenicima s teškoćama, pomoćnici će moći zatražiti i pomoć stručnog suradnika ili koordinatora za projekt „Baltazar“ u pojedinoj školi.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Što se zapravo događa kad kliknete 'Prihvati sve kolačiće'
Uskoro nestaje struje u 3 grada i 21 mjestu diljem Zagorja! Ovo je kompletan popis
Evo koja hrvatska banka je dobila kaznu od milijun i pol eura!
U vodi u vrtiću otkrivena opasna bakterija Legionella
Karma vraća dug: 4 znaka do Nove godine dobivaju veliku životnu nagradu
Radoboj: U novu godinu s proračunom 'teškim' 4,6 milijuna eura
Odličan film stiže u Kino Regenerator: Dobio Zlatnu arenu za najbolji film, mušku glumu i kameru
PRIJETIO SUSJEDIMA SMRĆU: 'Ja sam Bog svemogući, pobit ću vas sve koje Hitler nije...'
[FOTO] Umjetnici i Tigrovi u akciji: Slike s likovnih kolonija prodane za kupnju važnog uređaja za zabočku bolnicu
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
