Prethodni članak
Sljedeći članak

16 dana aktivizma: proGLEDAJ oko sebe, akTIviraj se!


Krapinsko-zagorska županija se kroz svoje Povjerenstvo za ravnopravnost spolova uključilo u kampanju „16 dana aktivizma“, koja počinje 25. studenoga na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. prosinca na Međunarodni dan ljudska prava.

Kampanja "16 dana aktivizma" provodi se svake godine u cijelom svijetu s ciljem ukazivanja na neravnopravnost, diskriminaciju, stereotipe i predrasude prisutne u društvu, a čijeg dalekosežnog negativnog utjecaja često ni sami nismo svjesni. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova u suradnji s ZIP portalom kampanju na području naše županije provodi pod nazivom:

O rodno uvjetovanom nasilju će tijekom 16 dana kampanje govoriti 16 osoba iz javnog života – svoje poruke javnosti poslat će osam žena i osam muškaraca.

28. studenoga - Anđelko Švaljek - predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina i direktor Regeneracije Zabok

 „Neosporna je činjenica da još uvijek živimo u svijetu u kojem većina moći pripada muškom spolu, koliko god se svi zajedno iskreno trudili izjednačavati uloge. Međutim, isto je tako činjenica da i muškarci također mogu biti izloženi različitim vidovima diskriminacije, a čemu možemo gotovo svakodnevno svjedočiti u društvu u kojem živimo. Čvrsto sam uvjeren da su mnogi od nas u nekom periodu života ili nekoj životnoj situaciji, osjetili određene oblike diskriminacije ili predrasuda koji su ponekad varirali od blažih do težih oblika, a oni su se pojavljivali ili kod promjene škole koju bi pohađali, zaposlenja ili promjene radnog mjesta, kod promjene mjesta stanovanja ili slično. Ako uzmemo u obzir da je svijet prepun različitosti, pokušajmo samo zamisliti kako se mogu osjećati oni koji nisu isti kao mi, bilo da se radi o boji kože, nacionalnoj pripadnosti, vjeri ili spolnoj orijentaciji. Iz tog razloga, moj apel je upućen svima nama da smognemo snage i hrabrosti prihvatiti činjenicu da ne možemo svi biti isti, odnosno da smo različiti, a svoju energiju pokušamo iskoristiti za pomaganje slabijima i drugačijima. Istovremeno moramo pokušati shvatiti što su stereotipi, što je diskriminacija i kako nastaju predrasude te kako „etiketiranja“ mogu značajno utjecati na samopouzdanje i samopoštovanje svakog čovjeka.“

Recite NE diskriminaciji, predrasudama, i stereotipima. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije poziva vas da svi zajedno mijenjajmo poglede, razmišljanja i stavove, te stvaramo bolje društvo.

27. studenoga - Sandra Švaljek, zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke

"Često se misli da žene mogu ostvariti poslovni uspjeh samo uz podršku neke muške, moćne figure. To nije ni točno, ni potrebno. Snaga žene je u njoj samoj i jedina podrška koju mi žene trebamo je podrška nas samih i malog broja nama najbližih."

Recite NE diskriminaciji, predrasudama, i stereotipima. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije poziva vas da svi zajedno mijenjajmo poglede, razmišljanja i stavove, te stvaramo bolje društvo.

26. studenoga - Miroslav Kopjar, izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, primarijus

„Kada treba izraziti u kratkom vremenskom roku misao koja ti je bitna, što si, tko si i kakav si, onda to treba reći na način da to svima bude jasno. Oduvijek sam bio čovjek koji sam cijenio i jednu i drugu stranu vezano uz spol. Za mene nema nikakve bitne razlike između žena i muškaraca i jedni i drugi su naravno, dobrodošli i svijeta bez njih nema i neće ga nikada ni biti u pravom smislu te riječi. Samo humanost i međusobni odnosi koji nam omogućuju takav pristup su nešto što će čovječanstvo održati na ovoj kugli zemaljskoj.“

Recite NE diskriminaciji, predrasudama, i stereotipima. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije poziva vas da svi zajedno mijenjajmo poglede, razmišljanja i stavove, te stvaramo bolje društvo.

25. studenoga - zamjenica župana Jasna Petek

„Rodni stereotipi prisutni su svuda oko nas u svakoj sferi našeg života. Jednom kad su usvojeni, vrlo se teško mijenjaju i najopasniji i najviše ograničavajući su stereotipi o sposobnostima. –„ Žene su manje ambiciozne, žene su sklone davati prednost obiteljskom životu, osjećajne su, popustljive! - Muškarci ne plaču, muškarci su jači, muškarci imaju manju sposobnost empatije!“ – sve su to stereotipi koji ograničavaju i žene i muškarce. Rodna ravnopravnost uči se od rođenja, u obitelji, vrtiću, školi, među prijateljima. Svi mi želimo društvo u kojem rodnom diskriminacijom nećemo ograničiti budućnost djece, želimo društvo u kojem će dijete, mlada osoba bez obzira na spol, odabrati budućnost kakvu želi i ispuniti sve svoje potencijale.“

Recite NE diskriminaciji, predrasudama, i stereotipima. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije poziva vas da svi zajedno mijenjajmo poglede, razmišljanja i stavove, te stvaramo bolje društvo

Još članaka iz "Županija"

Facebook