Prethodni članak
Sljedeći članak

100. rođendan DVD-a Zabok: Održana zatvorena izvještajna skupština, najavljena velika proslava


Dobrovoljno vatrogasno društvo Zabok ove godine slavi 100. rođendan pa je tako sinoć, u subotu 27. travnja, u Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog održalo 100. po redu izvještajnu skupštinu, koja je bila zatvorena za javnost, budući da će svečanu proslavu povodom svog osnutka održati u listopadu ove godine.

Izvještaj sa sinoćnje sjednice pripremio je Darko Fiket, tajnik zabočkog DVD-a:


Nakon uvodnog pozdrava predsjednika Želimira Leža, izabrano je radno voditeljstvo te donesen dnevni red. Podnijeta su izvješća: verifikacijskog povjerenstva, o radu društva, zapovjedništva, radu djece i mladih, nadzornog odbora te izvješće o financijskom materijalnom poslovanju.

U 2023. godini DVD je izašao na sedam intervencija. DVD Zabok broji 114 članova i to: 30 operativnih članova, 63 izvršna člana, 21 pričuvni član i 3 podupirajuća člana, a novi članovi su Siniša Grah, Goran Dabo, Barbara Mraz, vlč. Branko Risek, Patrik Sinković i Marjana Šimag. Zatim 21 član vatrogasnog podmlatka i 7 članova vatrogasne mladeži čiji je broj u porastu najviše zahvaljujući njihovoj voditeljici Aniti Lež. Nažalost u 2023. godini napustila su nas dva naša dugogodišnja člana Andrija Lež i Drago Lončar. Zvanje Vatrogasac I. klase položili su Davorin Krajačić, Nikola Kušan i Ana Pavlinić Krajačić, specijalnost aparati za zaštitu dišnih organa Ivan Črnjević, Dino Hundrić, Žarko Ivančić, Goran Jug, Patrik Pešec, Jurica Repovečki i Štef Štokan te C kategoriju Štef Štokan.


Nakon što su sva izvješća i planovi jednoglasno usvojeni od strane članova Skupštine, dodijeljena su priznanja i odlikovanja: spomenice za 20. godina aktivnosti - Dragutinu Tisaniću, Štefu Štokanu i Matiji Greguriću, spomenice za 40. godina aktivnosti – Ratku Voslaru, Kruni Tršinskom, Damiru Tršinskom i Daliboru Posavcu te spomenicu za 50. godina aktivnosti i Spomenicu vatrogasni veteran - Renatu Lončaru.

.

.

.

.

Sjednici su prisustvovali: Stjepan Skuliber, predsjednik VZKZŽ te predstavnik HVZ, Ivica Petriček, zapovjednik VZG Zaboka, Ivan Hanžek, gradonačelnik Grada Zaboka te predstavnici pobratimskih društava PGD Rogaška Slatina i DVD Prišlin - Hum na Sutli.

Nazočnima su se prigodnim riječima obratili:
Ispred Hrvatske Vatrogasne zajednice te Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije okupljenima se obratio predsjednik Stjepan Skuliber koji je čestitao Društvu na svemu učinjenom kroz protekli period, ali i svih ovih godina.

- Vaša izvješća bila su vrlo detaljna i široka što je rezultat dobrog rada. Ovo društvo s obzirom na aktivnosti, od rada s vatrogasnom mladeži do uključivanje u zajednicu i aktivnosti koje postoje na području ovog grada je to definitivno zaslužio jer su ljudi na ovom području uključeni u društveni život zajednice. Ove godine navršava se 160 godina vatrogastva na području Hrvatske, isto tako sljedeće godine obilježit ćemo 150 godina vatrogastva na području naše Krapinsko-zagorske županije te i vi ćete ove godine obilježit ćete svoju 100. obljetnicu te je sve to dokaz da vatrogastvo kroz sve ove godine je na visokoj razini a siguran da će tako biti i u daljnjoj budućnosti. U našoj županiji trenutno je aktivno preko 6.000 članova vatrogasaca iz raznih društava, preko 1.800 operativnih vatrogasaca te preko 70 profesionalnih vatrogasaca i sve to gradi jednu našu veliku vatrogasnu obitelj – istaknuo je Skuliber.

Dodao je kako je prošle godine na području naša županije bilo 857 intervencija a od toga bilo je samo 144 požara što pokazuje kako se vatrogasna djelatnost znatno proširila na druge grane djelatnosti no vatrogasci su uvijek tu da pomažu građanima u svim životnim situacijama.

- Hvala svima vama koji se nesebično darujete da bi bili na raspolaganju svojim društvima u skladu svojih mogućnost - rekao je Skuliber te čestitao svim dobitnicima spomenica, te rukovodstvu DVD-a Zaboka na cjelokupnom radu, usvojenim izvješćima i ostalim planovima te zahvalio lokalnoj zajednici, gradu Zaboku na čelu s gradonačelnikom Ivanom Hanžekom i njegovim suradnicima koji podržavaju rad i djelovanje vatrogasaca u proračunu kako bi bili zajednička produžena ruka sigurnosti osoba i imovine stanovnicima grada Zaboka.

Zabočki gradonačelnik Ivan Hanžek je pozdravio sve prisutne članove istaknuvši zahvale i čestitke na postignutim rezultatima, te napretku koje ovo društvo postiže za boljitak vatrogastva i zaštite od požara na području grada.

- Svojim nesebičnim zalaganjem i požrtvovnošću uvijek ste spremni kako bi u obavljanju ove iznimno odgovorne profesije, osobito u ovim kriznim vremenima, bez obzira da li se radi o požaru ili drugim elementarnim nepogodama, nesrećama, pandemije, potresa itd… svakoga dana pokazali spremnost surađivati i pomagati Gradu Zaboku, Stožeru civilne zaštite, građanima i svima kojima je pomoć potrebna. Drago mi je vidjeti ovako velik broj mladih koji su uključeni u rad DVD-a Zabok jer Vas u takvim zajednicama uče onome što svima nama u životu može dobro doći – prijateljstvu, žrtvi i pomoći bližnjemu - istaknuo je Hanžek te zatim uručio zahvalnicu DVD-u povodom stote obljetnice djelovanja za izniman doprinos u lokalnoj zajednici.

Gostima i članovima obratili su se predstavnici pobratimskih društava PGD Rogaška Slatina i Prišlin-Hum koji su im čestitali na ostvarenim rezultatima i uspješnom radu.

U ime VZ Grada Zaboka zapovjednik Ivica Petriček zahvalio je članovima DVD-a Zabok na predanom i aktivnom radu te naglasio kako stručnost i osposobljenost vatrogasaca garantira najviši nivo zaštite ljudi i imovine.

Riječi zahvale na dobroj suradnji i potpori u nastalim uvjetima zbog obnove župne crkve uputio je zabočki župnik Branko Risek, koji je naglasio kako su se vatrogasci uvijek odlikovali kao ljudi poštenja i istine.

- Te odlike vatrogasca i vatrogastva nosite i vi dragi prijatelji, a to činite i nadalje s velikim ponosom. To sam činio i ja u svome odrastanju kao vatrogasac, a nastojim u tome i dan danas naglašavati vrijednosti ovog humanog poziva i zvanja – istaknuo je župnik Risek.

Predsjednik Društva Želimir Lež još jednom je zahvalio svima te istaknuo kako je još jako puno posla pred zabočkim DVD-om te je uputio nekoliko informacija vezanih uz samu proslavu u listopadu ove godine u ime Upravnog odbora.

- Proslava i svečana skupština održat će se 05. listopada, prijedlog je da će biti okupljanje ispred vatrogasnog doma u 14 sati gdje će se formirati ešalon koji će ići prema Zivtovom trgu, gdje će biti postrojavanje i primopredaja, nakon toga će uslijediti zajednička fotografija i onda se opet formira ešalon i kreće preko novo izgrađenog mosta do kino dvorane gdje će se održati Svečana sjednica. Na toj svečanosti održat će se dodjela priznanja i predstavljanje Monografije. Urednik Monografije je dr. Ivica Balagović. Nakon završetka Svečane sjednice uslijedit će se prigodno druženje u restoranu KTC za članove i goste - najavio je Lež.

.

.

.

Još članaka iz "Županija"

Facebook