Zlatarski umirovljenici u Alpama
Šezdesetak članica i članova Udruga umirovljenika Zlatar, u kojoj su organizirani i umirovljenici iz susjednih općina Lobor i Mače, minuli četvrtak provelo je u susjednoj Sloveniji. Prvo je odredište bio arboretum Volčji Potok u sastavu grada Radomlje. To je javni park površine 85 hektara, koji privlači posjetitelje tijekom cijele godine. Nalazi se 20 kilometra od Ljubljane, a posebice je impresivan u travnju, kada cvjetaju tulipani. Kažu, ove ih je godine 350 vrsta i više od dva milijuna zasađenih lukovica. Jednako je zanimljiv i u lipnju, kada cvjetaju razne sorte ruža.
Put je nastavljen u dolinu Kamniške Bistrice, do postaje gondole na 560 metara nadmorske visine. Riječ je o najduljoj gondoli u Europi bez potpornih stupova. U pet minuta preveze trideset izletnika na 1500 m/nv, na Veliku Planinu, poznatu po najvećem pastirskom naselju u Europi. Naselje posebice oživi u lipnju, kada pastiri izvode stoku na ispašu i drže je do rujna. Borave u tzv. bajtama. Vožnja se nastavlja dvosedežnicom, do najvišeg vrha Gradišče (1666 m/nv), s pogledom na Kamniško-Savinjske Alpe i na alpske pašnjake kojima ovih proljetnih dana dominiraju plavi šafrani i ružičasti kukurijeci.
Nakon ručka u planinarskom izletištu Kraljev hrib, put je nastavljen do doma u Kamniškoj Bistrici i vrela bistre rijeke. Razgledan je i Plečnikov dvor, kojeg je poznati slovenski arhitekt Jože Plečnik1872.-1957.) projektirao 1933. godine za kralja Aleksandra Karađorđevića. Nakon Drugog svjetskog rata je nacionaliziran i postao je protokolarni objekt kojega je koristio Tito dolazeći u lov. Danas se može unajmiti za 700 eura mjesečno. U povratku izletnici su razgledali središte grada Kamnika, nekad važnog trgovačkog i obrtničkog središte.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Evo do koje brzine prometne kamere na hrvatskim cestama pouzdano bilježe prekršaje
Spas za bubrege: Čaj koji čisti pijesak i kamen brže od lijeka
Povlačenje proizvoda: Ako ste ga kupili, odmah ga prestanite koristiti
ZAGORJE: Automobil sletio s ceste, vozač na mjestu preminuo
Foto s mjesta tragedije u Zagorju: Vozač poginuo, na teren stigli vatrogasci, Hitna i policija
GDCK Krapina prikupila 1.028,60 kg namirnica i higijenskih potrepština za najugroženije
Do kraja siječnja 2026. godine iskoristite 100.000 eura: Prijavite programe i projekte na županijski natječaj
[FOTOGALERIJA] Božićno-novogodišnji koncert u Klanjcu: 'Postoji jedan mali, uporni svijet kulture koji nas podsjeća tko smo i kamo pripadamo'
Advent u Varaždinu nadmoćni je pobjednik 5. izbora za Najljepši advent u Hrvatskoj!
DETALJI HORORA: Otac provalio u ormar i zgrabio oružje, ubio sina (18) pa presudio sebi
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
Pridružite se Zimskom prebrojavanju ptica vodarica (IWC)
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
