Produženje Kolodvorske ulice riješenje zabočke gužve
Piše: Ivan Kovačić
Produženje Kolodvorske ulice, koje bi trebalo riješiti većinu problema s prometnim gužvama u Zabo
Produženje Kolodvorske ulice, koje bi trebalo riješiti većinu problema s prometnim gužvama u Zaboku, projekt je star više od 15 godina.
Naime, od Blok kolodvora preko terase restorana «Golubek», uz prugu i gradski park pa sve do pružnog prijelaza kod stare zgrade uprave Zivta, još od 1988. godine planira se izgraditi cesta koja bi zatvorila prometni krug u centru Zaboka i tako omogućila jednosmjerno odvijanje prometa, što bi u konačnici značilo lakše, odnosno brže uključivanje i isključivanje sa glavne ceste.
Izvlaštenje
Projekt je napravljen još 80-tih godina, no političke volje i «sredstava» za njegovu realizaciju do sad nije bilo. Ipak, sve veći prometni problemi u Zaboku prisilili su sadašnje gradske čelnike na ozbiljnije shvaćanje potrebe za produženjem Kolodvorske ulice, stoga je ranije izrađeni projekt malo dorađen i prilagođen današnjoj situaciji, tako da Grad Zabok sada ima glavni projekt, koji je usuglašen sa HŽ-om i njihovim planovima za modernizaciju pruge Zabok – Zaprešić, kao i zabočkog željezničkog kolodvora. Budući da će dio nove ceste prolaziti zemljištem u vlasništvu HŽ-a, kako nam je rekao gradonačelnik Ivan Hanžek, u tijeku je postupak izvlaštenja i tek po njegovom završetku znat će se otkupna cijena, a s time i cijena izgradnje, odnosno produženja Kolodvorske.
- Iako za sada ne možemo reći koliko će nas ta cesta koštati, prema nekim predviđanjima radi se o oko 3,5 do 4 milijuna kuna. Za to ćemo dići kredit i to najvjerojatnije «u paketu» s kreditom za izgradnju gradske sportske dvorane –rekao nam je Hanžek te najavio početak realizacije obaju projekata u idućoj godini.

Zatvaranje pružnih prijelaza
Prema Hanžekovim riječima, promet u Zaboku odvijao bi se na sljedeći način: Ulicom Matije Gupca, koja bi od raskrižja kod «Figara» bila jednosmjerna, prometovalo bi se u smjeru od sjevera prema jugu ili jednostavnije, od Trga D. Domjanića prema centru Zaboka do današnjeg autobusnog kolodvora na Blok kolodvoru. Lijevo se više neće moći skretati kod Obrtničkog doma, nego će cesta voditi preko sadašnjeg autobusnog kolodvora. Prijelaz preko željezničke pruge kod Trgocentra će se zatvoriti i tu će se izgraditi podvožnjak, a pružni prijelaz kod stare zgrade uprave Zivta u potpunosti će se zatvoriti. Po izlasku iz podvožnjaka iz smjera Trgocentra prema Ulici Matije Gupca morat će se skrenuti desno u Kolodvorsku, a dio ceste od tog skretanja do Obrtničkog doma, prema Gupčevoj, bit će zatvoren za promet. Kolodvorskom će se, naravno, promet također odvijati jednosmjerno sve do spajanja na Gupčevu kod «Figara».
-Između željezničkog kolodvora i Kolodvorske ulice posadit će se drvored i izgraditi parkirališna mjesta, no najveća vrlina cijelog projekta je u činjenici da će se na većem dijelu Ulice Matije Gupca moći parkirati na jednoj od sadašnjih prometnih traka –naglasio je Hanžek, koji vjeruje da će realizacija ovog projekta riješiti dobar dio prometnih problema u centru Zaboka.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Kolač bez šećera i brašna: Bake su ga radile prije 50 godina, a i danas svi traže recept
Prognostičar objavio kad možemo očekivati snijeg u Zagorju
U Zagorju uhićen mladi muškarac. Doznaju se detalji
IZBIO POŽAR: Dva građevinska objekta u Zagorju gorjela, stigli detalji!
Popularni trgovački lanac: 'Ne koristite ovaj proizvod, vratite ga, vraćamo novac'
Medicinska sestra Ivana vozila mrtva pijana, dovedena na 'raport' prekršajnoj sutkinji
Josip Šincek, osumnjičen zbog bacanja 35 tisuća tona otpada, dobio nagradu za čistu energiju
Grad Krapina povukao snažan potez: Sigurnost žena u fokusu, stižu i milijunske investicije
Uskoro započinje isplata uskrnica radobojskim umirovljenicima
U osnovnoj školi u središnjoj Hrvatskoj pronašli popis za odstrel s imenima djece
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
