Prethodni članak
Sljedeći članak

Odbačenim predmetima i materijalima dali novu svrhu koristivši ih za izradu umjetničkih radova

Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok – Umjetnošću za održivi razvoj projekt je kojem je cilj stjecanja znanja o "Reuse, Reduce, Recycle" principu, radi boljeg shvaćanja važnosti ponovne uporabe materijala koja doprinosi smanjenju količine otpada, kao i shvaćanju doprinosa osobne odgovornosti održivom razvoju


U sklopu projekta Škole održivosti – obrazovanjem do aktivnog građanstva i društvene jednakosti, kao aktivnost 2. -praktični program radionica o održivom razvoju projekta u Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok održano je online predavanje i radionica na temu "REUSE i Trash Art". Predavanje je održala Ane Mileusnić iz Zelene akcije na temu ponovne uporabe i kreativne ponovne uporabe.


Predavanje je održano kao uvod u radionicu "Trash Art" s ciljem stjecanja znanja o "Reuse, Reduce, Recycle" principu, radi boljeg shvaćanja važnosti ponovne uporabe materijala koja doprinosi smanjenju količine otpada, kao i shvaćanju doprinosa osobne odgovornosti održivom razvoju.



'Na održanoj "Trash Art" radionici " učenici prvog razreda dizajn su pod mentorstvom profesorice Carmen Bačure Potočić odradili radionicu Trash Art u kojoj su odbačenim predmetima i materijalima dali novu svrhu koristivši ih kao resurs za izradu umjetničkih radova. Učenici su izrađivali Trash Art skulpture od odbačenih, nepotrebnih i već korištenih stvari te na taj način dali svoj doprinos u razumijevanju i primjeni principa održivog gospodarenja otpadom. Ponovna uporaba i kreativna ponovna uporaba smanjuje gomilanje otpada i potiče recikliranje. Trash Art je naziv za umjetnička djela od svakodnevnih odbačenih predmeta koji sami po sebi nemaju veze s umjetnošću, poput neispravnih dijelova računala ili mobitela, plastične ambalaže, odbačenih igračaka, odjeće, namještaja i sl. Odbačeni predmeti postaju nove reciklirane skulpture koje osim likovne, vizualne komponente imaju aspekt vrijednosti vezan uz kreativan proces i poticanje na promišljanje o današnjem društvu koje je u većoj mjeri konzumerističko i usmjereno na čestu i brzu zamjenu uporabnih predmeta. Mnogobrojne stvari poput odjeće, ambalaže i sl. iako još uvijek mogu poslužiti svojoj svrsi postaju otpad ili smeće što dovodi do gomilanja "nepotrebnih" stvari. U okviru projekta učenici su uz izradu Trash art skulptura izradili i drvene kutije za pohranu stvari u učionici recikliranjem drvenih paleta, objasnila je ravnateljica Božica Šarić.


Projekt pod nazivom "Škole održivosti - obrazovanjem do aktivnog građanstva i društvene jednakosti" koji Zelena akcija provodi već drugu godinu u partnerstvu sa Klasičnom gimnazijom Zagreb, Školom primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb, Školom za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, te sa Udrugom bivših učenika ŠPUD-a (UBU) i Udruženjem za razvoj kulture "URK" poznatijem kao Mochvara, s kojima tijekom te dvije godine zajedno razvijaju kreativne i praktične vizije održivosti. Zelena akcija, provodi neformalne edukacije i koristi metodologiju "Škole održivosti" kojom na cjelovit način podučava o konceptu održivog razvoja te potiče aktivno sudjelovanje mladih u društvu, čime osigurava dodanu vrijednost edukacije mlađih generacija. 'Obrazovanje za održivi razvoj je cjeloživotno učenje i potrebno je osigurati kontinuirano osposobljavanje nastavnika i učenika kako bi kritički i kreativno, promišljali i djelovali ka održivijem društvu. Stoga je poseban naglasak na mladima i njihovom pravu da se razvijaju, odlučuju i traže održivost u svim aspektima društva, ekonomije i okoliša, ističe ravnateljica Šarić.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook