"Mislim globalno, djelujem lokalno" - Srednjoškolci vježbali demokraciju
Dan akcije, središnji događaj projekta „Mislim globalno, djelujem lokalno“ kojeg provodi nestranačka udrug
Dan akcije, središnji događaj projekta „Mislim globalno, djelujem lokalno“ kojeg provodi nestranačka udruga GONG održan je u Zaboku krajem prošlog tjedna. U jutarnjim satima, četrdesetak učenika Gimnazije Antuna Gustava Matoša, Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću te Srednje škole Zabok zajedno s desetak volontera i koordinatora GONG-a okupilo se u zgradi Gradskog poglavarstva.
Sve ih je pozdravio gradonačelnik Ivan Hanžek izrazivši zadovoljstvo što će ti mladi ljudi, budući birači i aktivisti u organizacijama civilnog društva, širiti ideje demokracije u svojim sredinama.
Nakon što je glavna koordinatorica projekta Maja Kočiš dala posljednje upute, učenici su se sa svojim koordinatorima povukli u kancelarije koje su im zaposlenici grada ljubazno ustupili i bacili se na posao. Pet ekipa je vođeno koordinatorima razvijala projekte za koje su imali limitirani budžet od 5.000 kuna, dok je jedna grupa, novinarska, pomno pratila sve što se događalo u njihovim stožerima.
- Čuli smo pregršt ideja, ekipa je perspektivna, ambiciozna te sam uvjeren da ćemo sve planove odraditi u zadanom roku - kratko je prokomentirao koordinator Vitomir. Svi sudionici izrazili su zadovoljstvo što sudjeluju u Projektu, a Angelo koji je iz Siska doselio u Zagorje otkrio nam je da želi ostvariti političku karijeru.
Neizvjesnost do samog kraja
Nešto prije podneva održan je radni sastanak na kojem su zaposlenici Grada odgovarali na pitanja predstavnika grupa, nakon čega je uslijedio zajednički ručak u restoranu „Kod Golubeka“. Najvažniji događaj dana, prezentacija projekata i glasovanje za pobjednički projekt održao se u Gradskoj vijećnici. Cilj projekata koje su osmislile grupe „Ajmo žuti“ i „Aktivni“ bio je uređenje i „reaktivacija“parka Milana Prpića. „B.E.B.E“ su predstavile projekt, „Najljepše zagorske maske“ kojeg žele organizirati u suradnji s udrugom Fašnik.
Grupa „Eidos“ svoj projekt posvetila je uređenju prostora tržnice, a „T kao vuha“ je prezentirala svoj projekt „Festival mladih Zabok“ koji uključuje likovnu radionicu, natjecanje u sketchevima i rock koncert. Održana su ukupno četiri kruga glasovanja, na temelju čijih rezultata su grupe dobivale vijećnike u Vijeću mladih. Ono je naposljetku brojalo 16 članova, a za pobjedu je bilo potrebno skupiti 9 glasova.
Nakon debata, dogovaranja i lobiranja proglašen je pobjednički projekt, „Festival mladih Zabok“ za koji je Grad Zabok iz Proračuna osigurao 5.000 kuna, a u njegovoj realizaciji sudjelovat će svi učenici.
Gradonačelnik Hanžek još je jednom na kraju zahvalio svim učenicima i GONG-u na ukazanom povjerenju. GONG-ovci su suradnju s Gradom ocijenili uspješnom, a u Zabok se vraćaju uskoro kada će na sastanku s učenicima i službenicima gradske Uprave dogovoriti detalje realizacije pobjedničkog projekta.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Poznata zagorska tvrtka kažnjena jer je radnicima promijenila radno vrijeme
Vijest tjedna: U Zagorju rođeno 22 djece, među njima i blizanci
Drama u Zagorju: Prevrnuo se traktor i priklještio vozača
Nesreća u Zagorju: Auto naletio na pješaka, odvezen je u OB Zabok
Kakva šteta 😢:U Zagorju izgorjela klijet, policija objavila detalje
[AFERA SOLARI] Kolar: 'Nezakonitih izvlaštenja na području naše županije neće biti'
TRAGEDIJA: Radnik stradao na gradilištu, preminuo je
Novosti HZZO-a: Novi lijekovi, kompresijski grudnjak, proširene indikacije za više onkoloških terapija...
Nova odluka: Olakšice za mlade, poljoprivrednike i poduzetnike u Bedekovčini
SŠ Zlatar je pobjednik 8. Državnog natjecanja 'Prometna učilica': Riješili ukupno 1106 ispita
Istraživanje otkrilo bogatstvo riba i školjkaša rijeke Sutle
Predstavljanje rezultata istraživanja „Mala rijeka, veliki svijet: ribe i školjkaši rijeke Sutle“
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Organskom gnojidbom do boljeg uroda voća i povrća - sad je pravi trenutak
Dođite u Klanjec i upoznajte skriveni svijet rijeke Sutle
