Županijski vijećnik: Poljoprivrednici imaju problem, tražim pravno i financijsko rješenje
Vijećnik Davor Kljak (Reformisti) na aktualnom satu Županijske skupštine upozorio je na problem nekih poljoprivrednika, koji nisu dobili državne poticaje za 2023. godinu. Naveo je primjer.
– Poljoprivrednici koji su prema pravilniku izvršili sve svoje dužnosti, ne mogu doći do poticaja jer je u Ministarstvu poljoprivrede donesena odluka da nisu u roku od 72 sata odjavili svoju stoku, što u praksi nije istina. Kada netko prodaje svoju stoku, on izvadi na veterinarskoj ambulanti putovnicu za tu stoku neposredno prije utovara. Poslije utovara, on dolazi u istu ambulantu i donosi papire od te stoke koji se trebaju dostaviti prema Ministarstvu. Poljoprivrednik je dužan to napraviti u roku 72 sata. Događa se u praksi da on donese papire, ne dobije tamo nikakav broj, zapisnik, a veterinari su prošle godine bili zbog svinjske kuge preopterećeni i oni su te papire stavljali na hrpu i unosili ih kada su imali vremena. Krivo je ministarstvo zbog odluke koju je donijelo da inzistira na tome. Poljoprivrednici si ne mogu pomoći, u roku od 72 sata veterinarska ambulanta nije uvela tu stoku da je riješena i ministarstvo donosi odluku da je poljoprivrednik u crvenom i da ne može dobiti poticaj za prošlu godinu. Koje je rješenje, što treba poljoprivrednik poduzeti? Nemoguće je da išta poduzme da dobije poticaj za prošlu godinu. A to je Ministarstvo poljoprivrede napravilo da bi mali poljoprivrednici izgubili poticaj. Tražim pravno i financijsko rješenje – rekao je Kljak.
Župan Kolar rekao je da za ovaj problem on i Krapinsko – zagorska županija nemaju nadležnost. – No, ako postoji problem na terenu, onda je Županijska skupština mjesto gdje možemo o tome razgovarati i gdje možemo potaknuti da se nađe rješenje. Za taj problem ne znam, hvala što se ga javno obznanili, mi ćemo na temelju toga postaviti pitanje resornom ministarstvu da vidimo da li stvarno postoji taj problem i što možemo napraviti da se on riješi. Činjenica je da poticaji za 2023. nisu isplaćeni, činjenica je da isplate s državne razine kasne i to ozbiljno kasne. Mjere ruralnog razvoja koje ima KZŽ su sve provedene i svima je sve isplaćeno, svake godine proračun za poljoprivredu dižemo 10 posto i to ćemo napraviti i za iduću godinu. Za ovo ne znam, ali ćemo poslati pitanje i zamoliti da nam resorno ministarsvo odgovori na njega i da zatražiti, ako postoji taj problem, da se riješi u najkraćem mogućem roku i da poljoprivrednici koji imaju pravo da im se isplati što prije – odgovorio je župan.
                Prethodni članak
            
                Sljedeći članak
            
						
                
                
                
                
                
                
                
                
		        Gostovala kod Stankovića pa iznenadila objavom nakon emisije: ‘Ide tužba’
	        
		        U Zagorju uhićen strani radnik! Policija objavila šokantan razlog
	        
		        Čudo u Strmcu: Baku našli živu u šumi nakon 4 dana
	        
		        Stravična nesreća: Autom udario u zaštitnu ogradu. Vozač poginuo na licu mjesta
	        
		        Lovci u šumi naišli na jeziv prizor! Odmah stigla policija
	        
						VEČER ZA PAMĆENJE: Jelena Rozga stiže na Advent u Zaboku 
						
						Tinejdžer na sjeveru Hrvatske el. romobilom naletio na srnu. Teško je ozlijeđen, a srna... 
						
						STRAVA U SUSJEDSTVU: Djevojka (22) prebijena u kafiću. Monstrum je cipelario i gazio po glavi
						
						Zlatna jesen zabočka: Dođite i uživajte u jeseni u veselom i toplom okruženju 
						
						NEPRILAGOĐENA BRZINA: U prometnoj nesreći na našem području ozlijeđeno dvoje ljudi 
						
		Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
	
		Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
	
		[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
	
		Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
	
		Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
	