Završena sanacija krova zabočke crkve, čeka se rješenje sudbine zgrade starog 'socijala' koja bi trebala postati pastoralni centar
Na crkvi sv. Jelene Križarice zamijenjena je drvena građa i krovni pokrov na dijelovima gdje je bio dotrajao. Vrijednost radova iznosila je 223 tisuće kuna
Nedavno je završila obnova krova župne crkve Sv. Jelene Križarice u Zaboku. Radovi na krovištu bili su vrijedni 223 tisuće kuna, a trajali su oko mjesec dana. - Dio krova koji smo morali hitno obnoviti prekriven je bakrom 1995. godine kada su se postavljala nova zvona na toranj. Međutim unutra je ostala stara i dotrajala građa na koju je stavljen novi pokrov. Mi smo primijetili da na nekim mjestima u crkvi prokišnjava i onda smo zapravo shvatili da ipak moramo mijenjati građu i pokrov u širini tornja s obje strane – istaknuo je zabočki župnik Marijan Culjak.
Donacije župljana, tvrtki, Županije i Grada
Tako je, osim što su zamijenjene grede i daske, stavljen i bakreni pokrov, a radovi su izvršeni i na dimnjaku te je postavljen i jedan veći prozor tako da na tavanu crkve ima više svjetla. Većina sredstava od već spomenutih 223 tisuće kune financirano je od donacije župljana dok je troškove postavljanja skele uz još neke dodatne troškove financirala Krapinsko – zagorska županija. – Pomogao nam je i Grad Zabok koji nam je donirao 25 tisuća kuna, a moram spomenuti i neke tvrtke s područja grada poput Dunapacka, Meditexa, Trgocentra, Pekarnice Katarina, Automehanike i trgovine Roginić i brojne druge – istaknuo je Culjak dodajući da je crkva sada, i po pitanju unutarnjeg i vanjskog uređenja, u zadovoljavajućem stanju. Ono što se, prema župnikovim riječima planira jest poboljšanje rasvjete na prozorima, uređenje okoliša oko crkve te svakako izgradnja sanitarnog čvora.
Zgrada starog 'socijala'
Ono što je najveća preokupacija trenutno, ali već dulji niz godina, jest zgrada starog Mirovinskog osiguranja koja se nalazi neposredno kod crkve. Kako ističe župnik Marijan Culjak, želja je da ta zgrada dođe pod upravljanje zabočke župe koja bi tamo uredila pastoralni centar. - Sadašnji župni ured nema se kuda proširiti i nije dovoljan za sve potrebe. Mi kao Župa ne možemo ući u pogodbu s resornim Ministarstvom državne imovine već Nadbiskupski duhovni stol Zagrebačke nadbiskupije, a oni se slažu da to pripadne nama – ispričao je župnik dodajući da borba za, sada već staru i oronulu zgradu, traje oko sedam godina. No zapela je, kaže, administracija iako su pribavljeni svi papiri i dozvole. - Mi smo i razgovarali s Gradom Zabokom da bismo možda njima ustupili ovaj sadašnji župni dvor u kompenzaciju za sredstva koja bismo iskoristili za radove na uređenju stare zgrade 'socijala', no dok se papirnato sve ne riješi, ne možemo ništa – zaključio je Marijan Culjak.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Stigao nalog za rušenje kuće koju je Amerikanac kupio za 5000 eura u Zagorju i uredio je
Liječnici upozorili: Ako osjetite i jedan od ovih 10 simptoma, hitno se javite doktoru
Drama u Zagorju: Muškarac teško ozlijeđen u dvorištu, iz OB Zabok prebačen u Vinogradsku
Kolar o otpadu u Poznanovcu: 'Svi su sve znali. I ja sam sve znao, ali nisam imao ovlasti ništa učiniti'
[PROGNOZA VREMENA] Vruće, ali evo kada su mogući pljuskovi
Nebo nije zaboravilo njihovu dobrotu: Ova 3 znaka od 25. kolovoza čekaju sreća i obilje
Kraj teškim danima za 3 znaka: U rujnu ih čeka toliko sreće da će lebdjeti od radosti
Netko među nama je upravo dobio veliki iznos na lotu! Provjerite listiće
Srušio se zrakoplov u Hrvatskoj, sve žurne službe na terenu
UPALJENI GENERATORI, Salatko: 'Nevrijeme dolazi sa zapada'
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
