Zagorski SDP-ovci: 'Vrijeme je za djelovanje, da nam se bregi prestanu prazniti'
Nezadovoljni odlukom Vlade RH o razvrstavanju brdsko – planinskih prostora, čelnici zagorskih gradova i općina iz redova SDP-a tražit će sastanak s resornim ministrom i uputiti otvoreno pismo ministarstvu, s namjerom da se stvori pravedniji model brdsko – planinskog obuhvata.
Na tu temu održali su konferenciju za medije u Gornjoj Plemenščini u Pregradi. Zašto baš tamo? – Ovo mjesto nije okarakterizirano kao brdsko – planinski prostor, a nekoliko kuća ispod, koje se nalaze u Općini Đurmanec, jest. Ovakvih primjera ima u svakoj jedinici lokalne samouprave u krapinsko – zagorskoj županiji, ali i diljem Hrvatske – pojasnio je gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj, naglasivši kako je to nepravedno.
Naime, samo osam JLS u našoj županiji karakterizirano je kao brdsko – planinski prostor. – Želimo naglasiti i da niti jedna od ostalih JLS nije u potpomognutom području, već smo u petoj ili šestoj skupini, kao razvijena područja, a nismo ušli ni u ITU mehanizam. Stavljeni smo u podređeni položaj u odnosu na druge, bile one manje razvijene ili razvijenije od nas. Ovakav obuhvat je nepravedan i diskriminirajući, stoga tražimo da se stvori jedan pravičniji model koji će i nama omogućiti da konkuriramo svojim kvalitetnim projektima na natječajima – rekao je Vešligaj.
Istaknuo je i kako je potrebno napraviti strategiju kako zadržati ljude na ovim prostorima, razvoja poljoprivrede i turizma. – U tome bismo trebali učiti od susjednih zemalja koje nisu gledale granice lokalnih samouprava, nego cjelokupni prostor te su napravili mjere i kreirali javne politike kojima su ljudima dali razloge da ostanu tamo živjeti, privređivati. Vrijeme je za djelovanje, da nam se bregi prestanu prazniti – zaključio je Vešligaj.
-Ovdje smo se skupili da kažemo da smo mi za, a ne protiv. Za to da svi imamo iste uvjete prilikom javljanja na europske natječaje. Nitko nije protiv toga da Krapina ima ITU mehanizam. Dapače, pozdravljamo tu odluku. Nitko nije protiv da naše kolege odnosno općine i gradovi budu u brdsko – planinskim područjima, da su neke naše općine i gradovi u potpomognutim područjima, niti protiv toga da je dio naših JLS u ITU mehanizmu grada Zagreba. Ali, moramo skrenuti pozornost na nepravednost i nekonkurentnost onih JLS koje nisu niti u jednoj ovoj skupini. Jer, kako su postavljeni natječaji, s nedostatkom tih 6 bodova u startu, nema šanse da se to nadoknadi. I niz kvalitetnih projekata u samom startu su na neki način onemogućeni da dobe sredstva, a kao čelnici lokalne samouprave, svaki gradonačelnik i načelnik se bori za projekte koji će podići kvalitetu života ljudi koji žive na tom području – rekao je Kolar.
Dodao je da je teško objasniti ljudima da oni na 500 m nadmorske visine nisu u brdsko – planinskom području, a da njihovi susjedi u susjednoj općini koji su 100 m nadmorske vidine ispod njih, jesu, te da njihova općina dobiva veća sredstva za vrtić i za čišćenje i održavanje prometnica, da ima posebne natječaje, više bodova u samom startu... - To je začarani krug iz kojeg će se teško izaći, ako nećemo izjednačiti uvjete za ostale JLS ili ako država ne formira poseban fond za one koji nisu u ovim zaštićenim ili specifičnim kategorijama, da se i njima omogući da dođu do EU sredstava – rekao je Kolar.
Najavio je da će na sjednici Vlade sa županima u Virovitici pokrenuti ovu temu. -Smatram da je izuzetno bitna, a mi imamo konkretne prijedloge kako bi mogli izaći iz te situacije. Napravit ćemo mali memorandum vezano za to, proslijediti ministru Šime Erliću i zatražiti kod njega sastanak s konkretnim prijedlozima. Ako ima i malo dobre volje, ovo što se traži je pravedno, a u krajnjoj liniji, i Europska komisija se zasniva na regionalnoj jednakosti. Ovdje ne da nemamo ravnopravni regionalni razvoj, nego čak imamo neravnopravni razvoj općina i gradova. To nije održivo. Slijedi memorandum i zahtjev ministru za jednim ozbiljnim sastankom – zaključio je Kolar.
Na konferenciji za medije sudjelovali su i gradonačelnik Grada Klanjca Zlatko Brlek, gradonačelnica Grada Zlatara Jasenka Auguštan-Pentek i načelnica Općine Konjščina Anita Krok.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tekućina koju bacate u odvod uklanja i najtvrdokorniji kamenac za nekoliko minuta
Sudarila se dva automobila. Četvero ljudi prevezeno u bolnicu
Zlatarski umirovljenici organizirali mini tečaj nordijskoga hodanja
Zagorje: Evo kada stiže pljusak s grmljavinom
Golema buktinja u susjedstvu, stigla i vojska: Radnici su evakuirani - 'Stanje je kritično'
Gradonačelnica Zaboka potpisala važan ugovor: 'Drago nam je što smo ostvarili ovo sufinanciranje'
Sve se mijenja preko noći: ova 3 znaka do kraja lipnja ulaze u razdoblje najveće zarade u životu!
Prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Drama u vikendici: Pijana žena vrijeđala i prebila muža - 'Đubre jedno, prodo si me svima!'
Hokejski savez odgovorio Šimuniću na prozivke o 620.000 eura: 'Svi naši računi su uredno evidentirani'
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
Što vaš dom radi svaki dan, a vi to rijetko primjećujete
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
