Zagorska gastronomija na velikom svjetskom gastronomskom kongresu
Zagorska gastronomija će se po prvi puta predstaviti na velikom svjetskom gastronomskom kongresu koji se održava od 1. do 4. ožujka u istarskom gradu Umagu.
Da je riječ o prestižnom predstavljanju zagorske gastronomije govori to da će cijela jedna večer biti posvećena upravo zagorskoj gastronomiji, a koju će predstavljati vodeći kuhari Krapinsko-zagorske županije – Slavko Večerić, predsjednik Županijskog kuharskog saveza, Marko Živaljić, Majsecov mlin - Donja Stubica, Tomislav Kožić, Bluesun hotel Kaj - Marija Bistrica, Ivica Žulj, Terme Jezerčica - Donja Stubica, Ana Bat, Terme Tuhelj - Tuheljske Toplice, Lucija Mezdić, Terme Jezerčica - Donja Stubica, Mislav Božić, Villa Magdalena - Krapinske Toplice.
O autohtonosti i povijesti zagorske gastronomije govorit će cijenjeni zagorski kuhar, Slavko Večerić. Posebna zanimljivost prve večeri održavanja iAGI-a (International art of gastronomy in Istria) bit će prezentacija upravo zagorske kuhinje, a u kojoj će aktivno, kao kuhar, sudjelovati i župan krapinsko-zagorski, mr.sc. Siniša Hajdaš Dončić. Uz župana Krapinsko-zagorske županije promociji će prisustvovati i njegov istarski kolega, Ivan Jakovčić, a koji će istarsku kuhinju predstaviti večer kasnije.
Uz slasne zalogaje autohtonih jela Hrvatskog zagorja Istrijani će imati priliku probati vina Vinarije Bolfan Vinski Vrh, vina obitelji Sever i Zdolc te Vinarije Vuglec breg, ali i uživati u glazbenoj pratnji tamburaškog sastava „Ekipa” i dvorskim plesovima Kulturno umjetničkog društva «Antun Mihanović» iz Klanjca, koje njeguje stoljetnu hrvatsku folklornu baštinu, kao i elemente iz života srednjovjekovnog plemstva i građanskog staleža s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije posebno osmišljenom kulisom dvorca, na samom ulazu u prostor Kongresa, prezentirat će bajkovitu povijest Zagorja, a koje diči najgušća mreža povijesne baštine ovog dijela Europe.
Koliki je značaj ovog skupa najviše govori podatak da se na IAGI odazvao Gissur Gudmundsson, predsjednik WACS-a, Svjetske federacije kuhara koja broji više od osam milijuna članova, a članice su gotovo sve države svijeta.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Gotovo svi pogriješe čim donesu lubenicu kući, a zbog toga izgubi slatkoću
Vuk noćas ušao u dvorište u Zagorju? 'Uspjela sam ga snimiti bljeskalicom'
Jednostavno i pristupačno: Riješite se crnih mrlja na ružama uz jednu namirnicu iz hladnjaka
Nesvakidašnja krađa u Zagorju: Ženi iz vrta ukrali 200 kg krumpira
Plenković: Plaća je 1555 eura, a mirovine dižemo na 800 eura
Dostavljač dizao desnicu, vrijeđao i prijetio prosvjednicima na skupu molitelja u Zagrebu: 'J**at ćemo vam mamu'
Novi detalji stravične pucnjave: Sve je počelo u poznatom kafiću, otkriven povod
[FOTO I VIDEO] Više stotina Zagoraca danas hodočastilo na Trsat uz limenu glazbu
Danas počinju ''Dani folklora i zabave Laz 2026.''
U nedjelju će se odigrati malonogometni turnir „Lug Zabočki 2026.“
Monitoring bijele rode 2026.
Aplikacija iNaturalist – istraži i podijeli svoja opažanja iz svijeta prirode
Prirodan izgled novi je beauty imperativ: Sve više Zagorki bira suptilne estetske tretmane
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
