Zagorcima dosada odobreno 117 subvencioniranih kredita za mlade obitelji, krenule su i nove prijave
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama potpisala je Ugovore o davanju subvencioniranih kredita sa 12 kreditnih institucija
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) potpisala je Ugovore o davanju subvencioniranih kredita sa 12 kreditnih institucija, za koje je, nakon pregleda i ocjene ponuda utvrđeno da ispunjavaju uvjete propisane Javnim pozivom. Efektivne kamatne stope koje su ponudile kreditne institucije kreću se od 2,19 do 3,75 posto. Svi zainteresirani moći će se javiti 10. rujna, kada APN otvara javni poziv.
Izmjene zakona
Ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar pozvao je mlade da već sad počnu pripremati dokumentaciju. - Svi koji dostave valjanu dokumentaciju dobit će subvenciju, a poziv će biti otvoren tri ili četiri tjedna, ovisno o interesu. Ove godine građani će subvencionirane kredite moći dobiti po najnižoj kamati do sada, a izmjenama Zakona omogućili smo da se razdoblje subvencije produžava i za već rođenu djecu“ – rekao je Štromar. Mjera je to koja se provodi od 2017. godine, točnije pozivi su provedeni 2017. i 2018. godine, a mladi će se za subvencionirane stambene kredite ponovo moći javiti ovog rujna, ali i 2020. godine kada će biti raspisani novi pozivi. - Do sada je ovom mjerom stambenog zbrinjavanja više od 5300 obitelji riješilo svoje stambeno pitanje. To nisu samo brojke, to je 5300 mladih obitelji koje sada imaju svoj dom i u tim je obiteljima rođeno više od 700 djece – naglasio je ministar. Za svako rođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita, subvencija Države produžuje za dodatne dvije godine. Posljednjim izmjenama zakona koje su donesene u lipnju 2019. godine omogućava se produženje subvencija za dodatnu godinu po svakom djetetu i za obitelji koje već imaju djecu. To konkretno znači da će za obitelj koja već ima dvoje djece subvencija umjesto pet godina trajati sedam godina. Na natječaj će se moći prijaviti svi mlađi od 45 godina koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću.
Banke
Subvencioniranje kredita odobravat će se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1500 eura po metru kvadratnom odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti. Rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina. Visina subvencije ovisit će o indeksu razvijenosti mjesta na kojem se nekretnina kupuje, odnosno gradi, te će se kretati od 30 do 51 posto iznosa rate kredita. Kreditne institucije s kojima je sklopljen ugovor o davanju subvencioniranih kredita su Hrvatska poštanska banka, OTP banka, Podravska banka, Zagrebačka banka, Privredna banka, Karlovačka banka, Raiffeisen Bank Austria, Istarska kreditna banka, Erste&Steiermarkische Bank, Samoborska banka, Croatia banka i Agram banka. Resorno smo ministarstvo pitali koliki je interes za ovakve kredite i subvencije bio u Krapinsko – zagorskoj županiji. Ukupno je, kako kažu, u našoj je županiji dosad odobreno 117 kredita. – Valja reći kako je 2017. godine odobreno 47 kredita, a 2018. godine 70 subvencioniranih kredita – istaknuli su iz Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Foto strave na OPG-u: Izgorjele životinje, auti, trakori i priključci! Vlasnica ne prestaje plakati
Policija sinoć u Zagorju zaustavila vozača. Detalji će vas šokirati
STRAŠNA TRAGEDIJA: Dvije osobe poginule, troje je ozlijeđenih. Objavljeni su detalji
[FOTOGALERIJA] Sjajna Jelena Rozga sinoć oduševila Zagorce na Adventu u Zaboku
NESREĆA: Vlak na pružnom prijelazu naletio na auto, policijski očevid u tijeku
Prvog siječnja sve im se okreće: Ova 2 znaka u 2026. ulaze s više sreće nego ikada
ZA DLAKU: Zagorec Mario Sušinjak osvojio 3. mjesto na Supertalentu
U 46. godini života preminula zvijezda kultne serije
FOTOGALERIJA: Veselo je i danas bilo u Oroslavju. Šimunić: ''Trudimo se obraniti titulu najljepšeg adventa u Hrvatskoj''
Osma prvenstvena pobjeda sjajnog Zaboka
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
