ZABOČKI ČETVRTAŠI: 'Obožavamo ići u šumu pa nas je predavanje o gljivama oduševilo'
Učenike 4. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog posjetili su članovi Gljivarskog društva ‘Maglen’ iz Oroslavja
Gljivarsko društvo ‘Maglen’ iz Oroslavja je prošle srijede po prvi puta održalo predavanje u Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog iz Zaboka i to na poziv učiteljica Zorice Car i Biserke Hržice koje vode planinarsku grupu u toj školi. - Već drugu godinu zaredom imamo planinarsku grupu i hodamo po našim bregima oko Zaboka. Posjetili smo mnoge šume i u njima smo našli mnogo gljiva. Znamo kako planinarenje i gljivarenje idu zajedno. Djeci je to jako zanimljivo pa smo odlučili pozvati Gljivarsko društvo Maglen da nam kaže nešto više o gljivama – rekla je učiteljica Zorica Car. Djeca su velikom pozornošću pratila predavanje koje je održao potredsjednik društva Mladen Ormuž. Rekli su da su već u prvom razredu znali koja je gljiva muhara kroz pjesmu, kaširali su od papira i pravili gljivu. Učiteljice su im znale donijeti iz šume donijeti košaru nekih gljiva i pokazati im crnu trubu, sunčanicu, prosenjak… Gljivarsko društvo ‘Maglen’ je iznenadilo djecu donijevši im velike fotografije gljiva pa je tu bila i mala izložba, a svaki učenik od njih je na poklon dobio razglednicu na kojoj su se nalazile neke gljive.
- Djeca su pokazala veliki interes za gljive, objasnili smo im osnovne pojmove što su gljive, koje su jestive, koje su otrovne, sve vezano za pripremu jestivih gljiva u hrani, opasnostima šume, kako se beru gljive te pravila ponašanja u šumi – istaknuo je Ormuž. Djeca su pak iznenadila Gljivarsko društvo priredivši im prigodan program. Budući da je zadovoljstvo bilo obostrano, dogovorena je i daljnja suradnja Društva i planinarske grupe zabočke škole. Naime, dogovorili su se za poludnevni izlet na Pili gdje će im članovi Društva pokazati kako se beru gljive, kako se ponaša u šumi i dr.
Ema Buzjak, 4. B
Obožavam hodati po šumi, a imam baku koja se razumije u gljive. Baka se zove Marina i često nam priprema jela s gljivama i često s njom idem brat gljive. Jako mi se sviđalo predavanje. Naučila sam nešto o gljivama. Svidjela mi se gljiva ledenka jer podsjeća na žele bombon.
Leon Borovčak, 4. B
U planinarskoj sam grupi jer volim ići u prirodu u šumu. Često idem u šumu, ponekad idem s tatom, a vidimo i puno gljiva. Usudim se brati gljive, ali samo one za koje mi kažu da smijem poput sunčanice i vrganja.
Nina Brezak, 4. A
Obožavam prirodu. Idemo često s tatom u šumu i beremo vrganje, lisičke, bukovače, a srela sam jednom vjevericu u šumi. Znam da postoje krpelji. Doma često jedem lisičke i vrganje s jajima.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lipanj donosi uspjeh za ova 4 horoskopska znaka – sve što dotaknu pretvara se u zlato
Vozači, obratite pažnju: S ove udaljenosti kamera za nadzor brzine ne može snimiti vozilo
'Popili smo svaki po pet pet pivi, ali problem je jer cijeli dan nismo jeli'
Eksplozija u obiteljskoj kući: vatrogasci i policija na terenu, slijedi očevid
[PROGNOZA VREMENA] Dolaze ljetne temperature
Nestao je hrvatski planinar: U tijeku je opsežna potraga, spasioci mole pomoć izletnika
Tri znaka obogatit će se do 1. lipnja: Stiže im ozbiljan novac, a jedan znak trebao bi igrati igre na sreću
Stravična nesreća: Sudarila su se dva auta, po ozlijeđenog je stigao helikopter Hitne pomoći
Majka hrvatskog ročnika: 'Vojska mi je uzela dijete, ali kad se razboli, onda zovu mamicu'
Mnogi korisnici primijetili su urez na rubu bankovnih kartica, ali malo njih zna da taj detalj ima važnu funkciju
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
