Učenici su radili na osmišljavanju rješenja problema u lokalnoj zajednici
Održana županijska smotra iz područja građanskog odgoja i obrazovanja
Županijska smotra iz predmetne područja Građanski odgoj i obrazovanje te pripadajuće međupredmetne teme održana je 26. ožujka 2024. godine u Dvoru Veliki tabor.
Na smotru se prijavilo pet škola iz Krapinsko-zagorske županije: Osnovna škola Oroslavje (mentorica Andrijana Tomić), s projektom BUDI COOLING, SPRIJEČI BULLYNG, Osnovna škola Đure Prejca Desinić (mentorica Danijela Antolić), s projektom BUDI PRIMJER, Osnovna škola Veliko Trgovišće (mentorica Natalija Huić), s projektom EKOLORI-EKOLOŠKI KOLORIT, Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog Zabok (mentorice Jelena Lisak Šturlan i Ružica Kotarski), s projektom suDJELUJ!, Srednja škola Bedekovčina (mentorica Janja Rogina), s projektom Jednom udomi, zauvijek zavoli, mentorica Janja Rogina.
Cilj ove smotre je prikaz učeničkih projekata po modelu Projekt građanin. Radeći na osmišljavanju rješenja problema u lokalnoj zajednici, učenicima osnovnih i srednjih škola omogućeno je stjecanje građanske kompetencije i ostalih ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Smotru je otvorila zamjenica župana Jasna Petek, koja je tom prilikom istaknula kako je Krapinsko-zagorska županija među prve tri županije u Hrvatskoj koja smotre projekata kontinuirano provodi od 2008. godine Koristeći projektnu metodu, učenici se radom na rješavanju problema koje su sami uočili, osposobljavaju biti konstruktivni građani, zauzeti za razvoj dobrobiti društvene zajednice.
U sklopu projekta usvajaju poduzetničke i govorne vještine, načine kako se zauzeti za svoje mišljenje, konstruktivno raspravljanje, procjenjuju koje su razine vlasti odgovorne za rješavanje problema kojima se bave te uče na koje načine mogu utjecati na odluke vlasti. Krajnji doživljaj uspjeha koriste kao dodatni izvor motivacije te ga prenose i na efikasnije učenje u drugim područjima.
Prosudbeno povjerenstvo djelovalo je u sastavu Ružica Jemeršić (nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja), Lana Jurman (Centar za mirovne studije), Nevenka Lončarić Jelačić (predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje) te voditeljice županijskih vijeća za Građanski odgoj i obrazovanje Krapinsko-zagorske županije Renata Čandrlić, Ružica Kotarski i Božica Mandić. Među okupljenima koji su pratili Smotru bili su i načelnik Općine Desinić Zvonko Škreblin, ravnateljica Osnovne škole Đure Prejca Desinić Anica Karažija te voditeljica Dvora Veliki Tabor Renata Dečman. Smotru su zajednički organizirali Krapinsko-zagorska županija, Agencija za odgoj i obrazovanje i Osnovna škola Đure Prejca Desinić.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nebo nagrađuje dobrotu: 3 znaka od 21. svibnja ulaze u život pun sreće i obilja
Vozač autom udario u djevojku, ubio je i pobjegao. Policija traga za njime
Na terasi obiteljske kuće ubijen mladić. Policija traga za ubojicom
Mesar otkrio tajnu za najsočnije pečenje: Samo premažite meso ovom tekućinom i bit će mekano kao putar
Novi detalji užasa: Na terasi obiteljske kuće ubio mladića koji mu je dostavio hranu
Ponedjeljak donosi promjene: Kome stiže novac, a kome ljubav?
Hrabri Zabok pao tek u produžecima
Inker osigurao naslov dva kola prije kraja prvenstva
Mutak zabio za pobjedu
Pala čak 34 gola
Cleanaholic studio iz Zaboka postao hit – na vaš poziv stižu u vaš dom ili ured
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
