Prethodni članak
Sljedeći članak

U Zelenjaku otvorena unikatna drvena staza kroz krošnje, turistička atrakcija jedinstvena u Hrvatskoj

Staza dugačka 125 metara u Zelenjaku pokraj Klanjca prolazi kroz krošnje na visini od pola do pet metara iznad terena, a na kraju pruža pogled prema spomeniku ‘Lijepoj našoj’.


U sklopu obilježavanja Dana Krapinsko – zagorske županije te Dana planeta Zemlje, u zaštićenom krajoliku Zelenjak danas je svečano otvorena unikatna drvena staza kroz krošnje, projekt vrijedan 1,65 milijuna kuna.   Projekt je realizira u sklopu projekta Zagorje ABECEDA prirode. Staza je dužine 125 m, s najvećom visinom od 5 m.

Duž same staze zanimljiva je interpretacija o biološkoj raznolikosti zaštićenog područja koja se isprepleće s temom glazbe inspirirane ovim jedinstvenim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. Staza sadržava i promatračnicu za ptice u obliku ptičjeg gnijezda, ima njihaljke, a podnožje staze je krasi cvijeće hrvatske perunike. 

Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove Zagorje zeleno, zahvalila je svima koji su sudjelovali u ovom projektu i osvrnula se na obilježavanje Dana planeta Zemlje. - Javna ustanova Zagorje zeleno već 15 godina vrijedno i odgovorno nadzire zaštićene dijelove prirode naše županije, a mnogobrojnim projektima i stalnom komunikacijom stvorili smo čvrstu vezu sa svim generacijama te veliki broj ljudi osvijestili o važnosti očuvanja bioraznolikosti. Jer, priroda nije mjesto koje posjećujemo, priroda je dom. Današnji dan je dan kada trebamo osvijestiti da se negativni učinci čovjeka na prirodu mogu izmjeriti i da je proteklih 50 godina izbrisano čak 60 posto populacije divljih životinja. Drastično je smanjena globalna biološka raznolikost. Za razliku od većine EU zemalja, Hrvatska, pa tako i Krapinsko – zagorska županija se još uvijek može pohvaliti s nevjerojatnom prirodom i bogatom biološkom raznolikošću. Očuvana priroda naša je obaveza i zato nas u aktivnosti koje provodimo vodi činjenica da smo u Krapinsko – zagorskoj županiji prvi među onima čija je zadaća djelovati u cilju očuvanja iznimnog bogatstva naše županije – rekla je Hršak.

-Takav je i ovaj biser Zagorja, značajan krajobraz Zelenjak, Risvička i Cesarska gora. Od tuda i projekt Zagorje – ABECEDA prirode, a kojeg Javna ustanova provodi zajedno s partnerima Zagorskom razvojnom agencijom i Krapinsko – zagorskom županijom. Kroz ovaj projekt uredit će se multimedijski centar za prirodu Zagorje u Radoboju, promociju i vidljivost Ustanove podigli smo na višu razinu, uredili smo 3 zelene učionice, izgradili smo ovu jedinstvenu stazu kroz krošnje. O stazi je već mnogo rečeno. Samo bih naglasila da je izgradnjom ove staze oplemenjen prostor potrebnim sadržajima koji su međusobno povezani i dio su jedinstveno poučno tematske priče, čime smo stvorili unikatnu turističku ponudu i posjetiteljima na poseban način nudimo sadržaje vezane uz zaštićenu prirodnu i kulturnu baštinu ovog područja. Oblikovanje staze bilo je diskretno i čuvala se priroda u osnovnom postojećem obliku. Svi zahvati u prostoru su minimalizirani, a način uklapanja u prostor bio je neagresivan. Podnožje staze zasađeno je perunikama - rekla je Hršak.


Župan Željko Kolar napomenuo je da je posebno vezan uz ovaj kraj, da je mnogo puta išao pješke iz Zelenjaka u Klanjec te da nije slučajno što je Antun Mihanović ovdje spjevao Lijepu našu. - Ovaj prostor je nama bogomdan. Bog je prosuo bisere u jednom čarobnom danu i tako je nastalo Zagorje – bajka na dlanu – rekao je župan. Rekao je i da smo što se tiče zaštite okoliša ispred drugih, ali da edukacije nikada dosta i da smo kroz Ustanovu za zaštitu prirodnih vrijednosti napravili ogroman iskorak. Pohvalio je troje ljudi, prof. Martinića, prof. Španjola i prof. Kovačića, zatim prvog ravnatelja ustanove Ivicu Ištoka, i sadašnju ravnateljicu Dijanu Hršak s timom.


Načelnik općine Kumrovec Robert Šplajt se zahvalio županu Željku Kolaru i kompletnom timu koji je odradio ovaj posao i na taj način doprinio turističkoj ponudi ne samo ovog kraja već i cijelog Zagorja.


Predsjednik Upravnog vijeća Javne ustanove Zeleno Zagorje, prof. dr. Ivan Martinić istaknuo je da prirodu moramo čuvati, ali i učiti od nje. - A učenje mora biti nadahnuto, ovo čemu danas svjedočimo je jedan takav korak gdje nudimo jedan novi pristup, novu mogućnost, novi sadržaj kako bismo omogućili drugačija iskustva. Rijetka su područja s toliko mnogo edukativnih sadržaja. U uvjerenju da će mnogi pohoditi ono što bih ja nazvao edukativni park, ja želim ugodna iskustva svim posjetiteljima ovog parka, a Ustanovi čestitam i želim da što prije razvije i kulturne i edukativne ture koje će još bolje prezentirati ovo zaštićeno područje, ali i sva druga zaštićena područja o kojima ustanova brine- zaključio je prof. dr. Ivan Martinić.


Predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki čestitala je Javnoj Ustanovi, ali i promišljanjima ljudi koji vode Krapinsko – zagorsku županiju. – Ovaj kraj nam je svima drag jer se ovdje nalazi jedini spomenik Lijepoj našoj, koji je obogaćen ovom Stazom u krošnjama. Jako bi me veselilo da se u tom obilasku čuje i Lijepa naša, rekla je Hubicki. Ovime je Zagorje dobilo novu turističku ponudu, a staza kroz krošnje jedinstvena je u Hrvatskoj.

Kod spomenika Lijepoj našoj u Zelenjaku su položeni i vijenci.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Pojačan je promet na autocestama A2 Zagreb-Macelj i A3 Bregana-Lipovac u smjeru zapada, dok su duža čekanja zabilježena na većini graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom i Srbijom na ulasku, a Republikom Slovenijom na izlasku. Na auto...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program