Prethodni članak
Sljedeći članak

Što se to događa s vremenom? Superćelije i tuče veličine jaja: Prizori su zastrašujući


Foto: Društvene mreže


Orah, jaje, lješnjak - na prvu bi zazvučalo kao recept za kolač, ali to je mjerna jedinica kojom posljednjih dana, nažalost, uspoređuju veličinu zrna tuče koja je poharala mnoge dijelove naše regije, javlja RTL.

Konavle je u ponedjeljak zahvatilo jako nevrijeme, a u Facebook grupi "Zavazda Konavle" objavili su niz fotografija ledenih 'loptica' čiju su veličinu usporedili s orahom. Slično je bilo i u Kloštar Ivaniću gdje je led zabijelio ljetne terase koje su mnogi već bili izvadili u svoja dvorišta.

Zrnati led u pojedinim dijelovima toliko je napadao da ga se doslovno moglo lopatom skupljati.


Samo dan ranije led je zasuo i međimurski kraj, a Neverin je na društvenim mrežama naveo da je tuča padala pola sata u mjestu Domašinec. U jednom trenutku sve se zabijelio, zrna tuče bila su veličine graška, miješali su se tuča i jaka kiša. Štete u poljoprivredi su velike i još se zbrajaju.

Čini se kako se sve češće javljaju snažna i intenzivna nevremena koja pogađaju lokalno, izazivajući često golemu štetu, kako na usjevima, tako i na imovini, piše RTL.

Tako je BHMeteo objavio fotografiju tuče veličine jajeta koja je poharala Kozarsku Dubicu u ponedjeljak.

Fokus.ba objavio je kako je područje Bosanske Dubice i okolice zahvatilo nezapamćeno žestoko nevrijeme s tučom, da je sve trajalo 10 minuta - dovoljno za goleme štete.

Srpski portali vrište naslovima da "stižu superćelijski oblaci", a da se nad Srbijom formira "olujna linija" zbog koje će se popaliti žuti alarmi.

Vrijeme se mijenja kao kameleon, iz ljetnih sandala lako u samo jedno poslijepodne ulazimo u gumene čizme i vraćamo se jaknama. Mnogi odavno ovakve nagle i žestoke promjene vremena pripisuju klimatskim promjenama, mnogi će zavrtjeti i teorije zavjere, a ima i onih koji vade dokaze da je isto ili slično bilo i ranije, a da su promjene u klimi prirodni ciklus koji se na Zemlji i ranije događao.

Kako bilo, ipak je i više nego očito da svjedočimo naglim i dramatičnim promjenama vremena koje donose velike štete, ali posljednjih dana nije samo naša regija na udaru promjene vremena i tuče svih veličina od jajeta do zrna pijeska.

Promjene vremena nisu zaobišle ni susjede Slovence.

I njih je zasula tuča koja je stvorila sloj leda, a slovenski meteorolozi dali su i komentar.

"U pojedinim dijelovima zemlje danas su se pojavile grmljavine sa susnježicom ili malim gradom. Iako se mnogima čini neobičnim, da tuča ponekad pada na relativno niskim temperaturama (npr. između 10 i 20 °C) ili čak noću, ovo je vrlo česta pojava i ništa neobično. Istina je da se tuča često povezuje s vrućim ljetnim vremenom, ali visoke temperature tla nisu uvjet za njezino nastajanje", napisali su.

Potom i naveli objašnjenje kako nastaje tuča: "Ključ nastanka tuče nije temperatura na tlu, već temperaturna razlika između nižih i viših slojeva atmosfere, što omogućuje jače vertikalno podizanje zraka i formiranje ledenih zrna - tuča. Što je veća temperaturna razlika, atmosfera može biti nestabilnija, a vertikalno kretanje je jače.

U proljeće se često događa da u gornjim, a posebno srednjim slojevima atmosfere zrak bude puno hladniji nego ljeti, što atmosferu čini nestabilnom čak i ako je temperatura tla niža. Temperatura u gornjem dijelu olujnog oblaka uvijek je daleko ispod nule, pa su zrna leda u razvijenoj olujnoj ćeliji uvijek prisutna, bez obzira na temperaturu tla. Ako je tlo vrlo toplo, manja zrna leda se često tope prije dolaska na zemlju, dok po hladnom vremenu ostaju smrznuta sve do zemlje, pa su uštipci i mala tuča uobičajeni i na nižim temperaturama. Ljeti, kada je tlo vruće, a temperaturne razlike između slojeva zraka mogu biti još veće, veća je i vjerojatnost guste tuče. Ali to ne znači da tuča ne može doći ni po hladnijem vremenu - tek je tada manja i najčešće u obliku susnježice ili male tuče".

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook