Stiže val hladnoće, temperature padaju i do 15 stupnjeva
Početak listopada donosi promjenu vremena diljem Europe. Nakon razdoblja toplijeg, zapadnog strujanja, uspostava blokirajuće anticiklone na sjeveru kontinenta otvara put hladnim zračnim masama s istoka. Zbog toga se veći dio Europe ovog tjedna priprema za prvi značajan prodor hladnoće ove jeseni, piše Severe Weather Europe.
Od sredine tjedna razvija se neuobičajeno snažan prodor hladnoće, potaknut širenjem golemog hladnog bazena s istoka prema središnjoj Europi, Balkanu i Sredozemlju. Temperature će se spustiti i do 10 °C ispod prosjeka za ovo doba godine, što će biti najhladnije razdoblje dosad ove meteorološke jeseni. Ovaj će prodor donijeti jaku buru duž zapadnog Balkana, obilniji snijeg u planinama te prvi ovosezonski mraz u nekim nizinama.
Što je 'Rex blok' i kako utječe na vrijeme?
Posljednjih dana rujna nad Europom se formirao školski primjer takozvanog 'Rex bloka'. Ovaj meteorološki obrazac nastaje kada se prostrana anticiklona (polje visokog tlaka) nalazi sjeverno od ciklone (polja niskog tlaka). Trenutno, anticiklona dominira sjevernom Europom, dok se ciklona centrirana nad zapadnom Ukrajinom postupno pomiče prema zapadu i jugozapadu.
Takav raspored sustava preokreće uobičajeno strujanje, pa vjetrovi sada pušu s istoka i sjeveroistoka, donoseći znatno hladniji zrak iz Rusije prema ostatku kontinenta.
I 15 stupnjeva hladnije od prosjeka
Hladna fronta postupno će se širiti prema zapadu i jugu tijekom sljedećih nekoliko dana. Vrhunac zahlađenja očekuje se od četvrtka do subote, kada će se zračna masa hladnija za 8 do 12 °C, a lokalno i do 15 °C, proširiti iz istočne Europe na Balkan, srednju Europu i središnje Sredozemlje.
Na udaru će se naći Njemačka, Češka, Slovačka, Poljska, Austrija, Mađarska, Rumunjska, Italija, Slovenija, Hrvatska i ostatak zapadnog Balkana. U mnogim će zemljama ovo biti prvi put ove jeseni da će se temperature spustiti blizu ili ispod nule.
Prvi mraz, bura i snijeg u planinama
Ovaj prodor hladnog zraka donijet će prvi mraz sezone u mnoge nizinske predjele srednje Europe, s najnižim temperaturama u četvrtak i petak ujutro. Na Balkanu će najhladnije biti tijekom vikenda, s temperaturama od -2 do -4 °C u Gorskom kotaru te do -6 °C u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji.
Zbog razlike u tlaku između kopna i mora, duž jadranske obale očekuje se jaka i olujna bura s udarima i preko 120 km/h. S ovako hladnim zrakom, očekuje se i snijeg na višim nadmorskim visinama Alpa, Karpata te planina u BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Bugarskoj, gdje bi moglo pasti i do 50 cm snijega.
Iako nas čeka osjetno zahlađenje, prognostički modeli sugeriraju mogućnost promjene već za sljedeći vikend. Postoji šansa da će ovaj snažan hladni prodor biti zamijenjen toplijim zrakom sa zapada sredinom listopada, no o tome će biti više informacija u danima koji dolaze.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Velike novosti za Zagorce: Uvodi se besplatan prijevoz! Evo tko ima pravo
Užas u Zagorju: Ustrijelio susjedu mačku pa ga zvao na rakiju
Tužna vijest: Preminula ugledna hrvatska liječnica (44)
Još ništa od proljeća: U Zagorju moguć i snijeg - najavljuje prognostičar Božarov
Zagorec Fabijan postao hrvatska zvijezda: 'Radil sam kak mi se reklo i zabil sam'
Preminuo muškarac (71) koji je ubio svoju partnericu (51)
Tuheljski vinogradari potvrdili kvalitetu: dodijeljeno 7 zlatnih odličja na ocjenjivanju vina
[FOTO] Teška nesreća: Vatrogasci morali rezati vozilo kako bi izvukli unesrećene
Tragedija u Međimurju: HGSS i policija pronašli nestalu osobu mrtvu
Poskupjela struja, Vlada ograničila cijene do kraja rujna 2026.
Fran iz Zagreba: Svjež zrak u domu bez propuha i vlage
Upravitelj Gospodarenje stanovima d.o.o. provodi energetsku obnovu višestambenih zgrada oštećenih u potresu u Hrvatskom zagorju
Pravila ponašanja u prirodi
Proljetna noćna mora: Vlaga i plijesan na svakom koraku!
PONOVO VAS DARUJEMO: Osvojite uskrsni pinklec za sebe ili nekog koga želite razveseliti!
