Sastanak s dječjim (grado)načelnicima: rekordni broj prijava za 35.000 vrijedan Javni poziv
Sastanak s dječjim načelnicama i gradonačelnicama te načelnicima i gradonačelnicima s područja Krapinsko-zagorske županije održan je u utorak, 28. siječnja 2025. godine, u Osnovnoj školi Konjščina.
Na sastanku su predstavljene ocjene prijava koje su pristigle na Javni poziv za prijavu projekata i programa za participativni dječji proračun za 2025. godinu te utvrđene bodovne liste. Na sastanku je sudjelovalo 12 dječjih predstavnica i predstavnika jedinica lokalnih samouprava, a zajedno su ga vodili dječji načelnik Konjščine Josip Hopek i zamjenica župana Jasna Petek. “Krapinsko-zagorska županija prva je dobila i ponosi se titulom ‘Županija – prijateljica djece’ i jako nam je važna dječja participacija, odnosno vaše uključivanje u procese donošenja odluka jer mislimo da vi najbolje znate što vam treba, na koji način to realizirati i uvijek je ugodno biti dio vašeg odlučivanja. Uvijek naučimo od vas kako treba donositi odluke“, poručila je zamjenica Petek i dodala kako je veliko zadovoljstvo što rekordni broj prijava pokazuje da su djeca prepoznala mogućnost za realizaciju potreba kroz ovaj alat Krapinsko-zagorske županije.
Javni poziv bio je raspisan od 11. listopada i trajao je do 29. studenoga prošle godine i pristiglo je dosad najveći broj prijava, rekordnih 45 za koje je ukupno osiguran iznos od 35.000 eura. Na temelju prijedloga o odabiru projekata župan Željko Kolar će donijeti konačnu Odluku o odabiru i dodjeli sredstava te će se potom na javnoj dodjeli korisnicima potpore uručiti ugovori o dodjeli sredstava.
Međutim, istaknula je pročelnica nadležnog Upravnog odjela Martina Gregurović Šanjug, uvjetima Javnog poziva odgovaraju 33 prijave. „Dosad je kroz dječji participativni proračun financirano 56 projekata ne uključujući ove o kojima ćemo danas govoriti. Javni poziv raspisali smo po 6. put, a prve smo godine na raspolaganju imali nešto manje od 15.000 eura, dok danas imamo 35.000. Iz prijava koje nisu prošle vidjelo se da su inicirane od strane odraslih, a glavni je element da su djeca ta koja su inicirala projekt. Kritički smo gledali jesu li doista djeca ti koji su idejni začetnici, odnosno je li ideja došla od njih jer je osnovni element dječja participacija“, istaknula je pročelnica Gregurović Šanjug koja je svim prisutnima predstavila dječji proračun za 2025. godinu. Dječji proračun, pojasnila je pročelnica Gregurović Šanjug, iznosi 66,3 milijuna eura, a ukupan proračun Krapinsko-zagorske županije iznosi 103,6 milijuna eura. U odnosu na prošlu godinu vidljivo je povećanje za čak 43 milijuna eura, odnosno 185 posto.
Svojim se kolegicama i kolegama obratila i načelnica Konjščine i saborska zastupnica Anita Curiš Krok koja je istaknula kako je velika čast što se sastanak održava upravo u Konjščini koja također veliki naglasak stavlja na rad s djecom i mladima, posebice kroz natječaj vrlo sličan ovom Krapinsko-zagorske županije.
Na sastanku su, uz domaćina načelnika Konjščine Josipa Hopeka, dječja gradonačelnica Zaboka Vida Tisanić i zamjenica Julia Kolar Počivalšek te gradonačelnik Pregrade Robert Žnidarec. Iz općina prisutni su bili zamjenica načelnika Marije Bistrice Mila Pavlović, zamjenica načelnice Mača Tena Smetiško, načelnica Radoboja Magdalena Tepuš, zamjenik načelnika Tuhlja Robert Bednjanec, zamjenica načelnika Velikog Trgovišća Ana Jakopčević, načelnica Kumrovca Tena Škvorc te načelnica Zagorskih Sela Mia Bišćan.
Ovaj sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elekroničkih medija
Prethodni članak
Sljedeći članak
U tijeku velika akcija policije u Zagorju. Podigli i dronove
Župnik upozorio: 'Nemojte to više raditi u crkvi'
Amerikanac koji je kupio kuću u Zagorju moli za pomoć: 'Život je pun iznenađenja'
Mijenja se B kategorija vozačke: neki će morati na dodatnu obuku ili polagati ispit
Kad će rotor na najopasnije raskrižje u Zagorju? Evo što kažu Hrvatske ceste
Veliki preokret 30. listopada: 4 znaka ulaze u razdoblje novca, uspjeha i sreće!
Kraj teškim danima! Ova 4 znaka u studenome lete od sreće – osmijeh im se vraća zauvijek!
Njihova je ljubav vječna! Ovi parovi horoskopskih znakova stvoreni su za cijeli život!
Bog ih nikad ne zaboravlja: 2 znaka kojima sudbina stalno šalje čuda, sreću i zaštitu
[FOTO] Pogledajte kako je policija s dronovima danas lovila vozače u prekršaju
[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
U Zaboku veselim zvukovima svečano otvoren novi slušni centar Neuroth
[VIDEO] Mario Commerce okupio preko 100 sudionika na konferenciji o riznici i digitalizaciji JLS-a
