Sanacija crne točke za vodozemce u Štrucljevu
Uz rub ceste postavljena je mobilna ograda dužine 350 m koja bi trebala spriječiti prelazak žaba preko ceste i usmjeriti ih prema ispustu ispod ceste tako da one sigurno stignu do obližnjeg jezera te prema kantama koje su ukopane u zemlju
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno tijekom ožujka provodi aktivnost sanacije crne točku za vodozemce u Štrucljevu na županijskoj cesti Sveti Križ Začretje – Zabok.
Uz rub ceste postavljena je mobilna ograda dužine 350 m koja bi trebala spriječiti prelazak žaba preko ceste i usmjeriti ih prema ispustu ispod ceste tako da one sigurno stignu do obližnjeg jezera te prema kantama koje su ukopane u zemlju. Djelatnici Ustanove i volonteri će svaki dan tijekom ožujka i travnja obilaziti lokaciju i prenašati žabe preko ceste. Nakon završetka migracije, ograda će biti uklonjena. Također, na tom području postavljen je prometni znak „Žabe na cesti“ u suradnji sa Županijskom upravom za ceste.
- Ovom aktivnosti želimo pridonijeti očuvanju populacija vodozemaca, kako bi oni mogli normalno obavljati svoje životne funkcije koje doprinose očuvanju ravnoteže u prirodi budući da veliki broj žaba strada na prometnicama.
Vodozemci imaju veliku ulogu u kontroliranju brojnosti raznih kukaca, poput komaraca te su važna karika koja povezuje hranidbene lance u vodi i na kopnu. Osim toga, osobito su osjetljivi na onečišćenja, što je jedna od karakteristika koje ih čine dobrim bioindikatorima te se često se koriste za monitoring tj. sustavna promatranja okoliša. Pozivamo udruge i pojedince koji žele volontirati u ovoj aktivnosti da nam se jave na mail [email protected] ili putem telefona 049/315 060 – kažu u Zagorju zelenom.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Šokirana Zagorka stigla u policiju: 'Pomagajte...'
Direktor iz Zagorja prijetio majci smrću i brutalno je pretukao. Detalji su užasni
BABY BOOM: U Zagorju rođeno 29 beba. Donosimo popis rodilja
Zabilježen potres na području središnje Hrvatske
MASOVNI OPOZIV: U ovoj hrani utvrđen je otrov, objavio Državni inspektorat RH!
Vlasnici zemljišta moraju dati suglasnost - kreću radovi na vodotocima u Velikom Trgovišću i okolici
Crne plombe odlaze u povijest: EU ih postupno ukida, što će ih zamijeniti?
Ako voliš glumu i zabavu, ovo je tvoj novi omiljeni utorak – upiši se u dramsku grupu u Kući Klajn!
Unuka ubijenog Damira Novaka otkrila stravične detalje zločina
Grad Zabok i općine Sveti križ Začretje i Hum na Sutli kreću u modernizaciju i digitalnu transformaciju lokalne javne uprave
Kako stoje naše rijetke vrste? Predstavljeni rezultati monitoringa za 2025. godinu
VODIČ KROZ VALENTINOVO: Ljubav se slavi u Zagorju – uz vrhunsku gastronomiju
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
