RISKIRALI GLAVU: Detalji dramatične borbe za život Ivice Kostelića
Foto: Ministarstvo obrane Crne Gore
Slavni hrvatski skijaš Ivica Kostelić (45) i jedan francuski državljanin našli su se u ponedjeljak navečer u vrlo nezgodnoj i opasnoj situaciji na ušću rijeke Bojane u Jadransko more u Crnoj Gori. Više informacija o događaju crnogorski su mediji objavili jutros, a čitava regija sad čita o tome. Ivica i francuski državljanin našli su se u pogibeljnoj situaciji, a sad su osvanuli i detalji spašavanja, piše Net.hr.
Uprava pomorske sigurnosti navela je kako su operateri na Pomorsko operativnom centru primili poziv za pomoć od osobe s obale te je hitno započela veoma složena akcija traganja i spašavanja dvojice stranih državljana. Sama je akcija trajala punih pet sati na državnoj granici između Crne Gore i Albanije, po vrlo nepovoljnim vremenskim uvjetima i visini valova do četiri metra, a ne kako se prvotno spominjala visina valova od tri metra, izvijestila je Radio televizija Crne Gore.
‘‘Operateri na Pomorsko operativnom centru Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama su u okviru poziva za pomoć dobili informaciju da su tri osobe upravljale kajacima od Skadra do ušća rijeke Bojane u Jadransko more, i da je zbog složenih i loših vremenskih uvjeta došlo do prevrtanja jednog kajaka, nakon čega su jake struje odnijele na pučinu dvije osobe, jednu hrvatske i drugu francuske nacionalnosti‘‘, navodi se u priopćenju.
Vremenski uvjeti se pogoršali
U skladu s vremenskim uvjetima i prognozama koje su najavljivale udare južnog vjetra i do 40 čvorova, pokrenuta je koordinirana akcija traganja i spašavanja u skladu s Nacionalnim planom traganja i spašavanja.
‘‘Spasilački čamac SAR-1 Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama je odmah isplovio s posadom i pripadnikom Sektora granične policije iz Bara, uz koordinaciju granične policije na rijeci Bojani. Zbog pogoršanja vremenskih uvjeta, morali su se hitno uključiti svi raspoloživi državni resursi te je Pomorsko operativni centar preko Direktorata za zaštitu i spašavanje (OKC 112), po proceduri zahtijevao angažiranje helikoptera Vojske Crne Gore s upotrebom termovizijske kamere kako bi pretraga za nestalim osobama na moru bila efikasnija‘‘, stoji u priopćenju.
Na lice mjesta upućen je i patrolni čamac Mornarice Vojske Crne, gdje je u otežanim uvjetima i plitkoj vodi zajedno sa čamcem SAR-1 pretraživao područje od ušća rijeke Bojane duž granice s Albanijom, ulazeći uz odobrenje u unutrašnje morske vode radi potrebe traganja i spašavanja.
Vojni helikopter u akciji
‘‘Nakon upornog traganja i spašavanja, po izuzetno lošim vremenskim uvjetima u akciju se uključio i vojni helikopter koji je iz Podgorice došao u SAR (Search and rescue) područje i upotrebom optičkog termalnog senzora nakon sat vremena locirao dvije osobe na kajaku koje su bile udaljene nekih 1,7 nautičkih milja od delte rijeke Bojane‘‘, izvijestila je crnogorska Uprava pomorske sigurnosti.
Tada su spasilački čamci UPSUL i MVCG prišli lokaciji ugroženih i ukrcali ih na čamac MVCG te se uputili u Luku Bar, gdje ih je čekalo vozilo Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Kostelić i Francuz su potom prebačeni u Opću bolnicu Bar na daljnji tretman i ukazivanje pomoći.
Ova složena akcija traganja i spašavanja na moru je, kako kažu u Upravi pomorske sigurnosti, pokazala spremnost države i svih koji su sudjelovali u akcijama traganja i spašavanja da odgovore veoma zahtjevnim kriznim situacijama na moru, uz efikasno korištenje opreme i plovnih sredstava.
“Posebno priznanje i zahvalnost treba dati spasiteljima koji su neposredno sudjelovali u ovoj složenoj akciji i riskirali svoje živote na moru”, zaključuje se u priopćenju Uprave pomorske sigurnosti.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Doznajemo detalje požara u zabočkom CIAK-u: Radnici nam ispričali kako je sve krenulo
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
Požar u domu za starije! Traje evakuacija 250 korisnika, vatrogasci na terenu: 'Vlada panika'
UPALIO SE HR112 ALERT: Poruke upozorenja u pola 4 ujutro probudile brojne Zagorce
U Hrvatskoj potvrđen slučaj gube - bolesti poznate iz biblijskih vremena
FOTOGALERIJA: Laser show i Retro dance party na 'Adventu u Mariji Bistrici'
SDP KZŽ: 'Više nećemo odlučivati gdje će biti škole i parkovi, odlučivat će ministarstvo'
[FOTOGALERIJA] Dražen Zečić oduševio posjetitelje na oroslavskom trgu
NOVI DETALJI UBOJSTVA U ZAGORJU: Vatrenim oružjem ubio ženu, pa si presudio u klijeti
Ova 3 znaka će ostvariti sve svoje snove u 2026. – zvijezde su im napokon naklonjene
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
