99,94 posto prebrojanih: HDZ je na 6 mandata, SDP na 4, OraH ima jedan!
Nakon 99,94 posto prebrojanih glasova HDZ-u je pripalo 6 mandata, SDP-u 4, a ORaH-u 1.
RŽAVNO IZBORNO POVJERENSTVO objavilo je službene rezultate EU izbora. Nakon 99,94 posto prebrojanih glasova HDZ-u je pripalo 6 mandata, SDP-u 4, a ORaH-u 1. No, još uvijek postoji šansa da HDZ završi na pet mandata, a da jedan dobije Savez za Hrvatsku! O tome hoće li 6 zastupnika dati HDZ ili jednog Savez za Hrvatsku odlučuje otprilike 190 glasova!
"Još uvijek se ne može s potpunom sigurnošću reći jesmo li osvojili šesti mandat na izborima za Europski parlament jer su još ostali neobrađeni glasovi s 20 biračkih mjesta", rekli su u HDZ-u iza ponoći. HDZ-ov voditelj Odjela za odnose s javnošću Andrej Rora rekao je kako još uvijek nije sto posto sigurno jesu li osvojili i šesti mandat, ali za to postoji mogućnost zbog računanja glasova po D'Hondtovoj metodi.
Osim toga, dodao je Rora, do potvrde o šestom mandatu još ne može doći i zbog mogućnosti podnošenja prigovora.
Koalicija HDZ-HSS-HSP AS-BUZ-ZDS-HDS prema tim još uvijek privremenim izbornim rezultatima osvaja 41,43% glasova, lista Kukuriku koalicije (SDP, HNS, IDS, HSU) 29,96 posto, ORaH 9,41 posto, dok je Savezu za Hrvatsku pripalo 6,88 posto glasova.
Sastav hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu po tome bi činili Andrej Plenković (HDZ), Dubravka Šuica (HDZ), Ivana Maletić (HDZ), Davor Stier (HDZ), Ruža Tomašić (HSP-AS), Marijana Petir (HSS), Tonino Picula (SDP), Biljana Borzan (SDP), Ivan Jakovčić (IDS), Jozo Radoš (HNS) i Davor Škrlec (ORaH).
U DIP-u navode kako je na jučerašnje europske izbore izašlo 25,25 posto birača - 950.736 od ukupno upisanih 3.765.569 birača.
Važećih listića bilo je 96,94 posto, a nevažećih 3,06 posto.
Ribić ili Stier?
Na listi HDZ-ove koalicije najviše je glasova opet osvojila Ruža Tomašić. S njihove listu Hrvatsku će u Parlamentu zastupati ako rezultat ostane 6-4-1:
Ruža Tomašić 101.227
Andrej Plenković 67.359
Marijana Petir 40.880
Dubravka Šuica 14.520
Ivana Maletić 9.141
Davor Ivo Stier
SDP-ova koalicija u EP šalje sljedeće:
Tonino Picula
Biljana Borzan
Jozo Radoš
Ivan Jakovčić (Mimica ne ide u EP, a Jakovčić je idući na listi, no postoji mogućnost da političkom odlukom umjesto Mimice bude izabran netko drugi, a ne Jakovčić)
S ORaH-ove liste u EP ide Damir Škrlec.
Ako se rezultat opet promijeni i Savez za Hrvatsku dobije jedan mandat, a HDZ ostane bez mandata, s njihove liste će u EP Stjepan Ribić.
U Zagorju je Koalicija s HDZ-om na čelu dobila 40,64 posto glasova, Kukuriku koalicija 27,32, ORaH 9,56 posto, Laburisti 8,66 posto...
Prema službenim prijevremenim rezultatima za Izbore za EU parlament, HDZ je u Krapinsko zagorskoj županiji pobijedio u 28 od 32 jedinice lokalne samouprave.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Od sutra veliko poskupljenje: Usluga koju mnogi koriste skače za 60 posto
Hrvatska pošta ima važnu obavijest za građane: 'Ispričavamo se svim korisnicima'
Netko u Zagorju upravo osvojio ogroman novac na Lotu. Evo gdje je uplaćen listić
OBJAVLJENA IMENA: Ovi su Zagorci sudjelovali u velikoj 'narko špediciji', poznati svi detalji
Evo tko sve u 2026. mora po novu osobnu iskaznicu i kakve kazne prijete za kašnjenje
Crna večer u našem kraju: Jedna osoba izgubila život u teškoj prometnoj nesreći
U Noći muzeja otvorena izložba 'Hrvatska vatrogasna zajednica danas'
Skandal na groblju: Naplaćivali ukope i za žive, a pokojnike pokapali na pogrešna mjesta
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
